ANA KUCAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

image

 

 

ANA KUCAĞI ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK UNSURLAR

Başta Amerika olmak üzere dünyada birçok ülkede doğum sonrası anne ve bebek taburcu edildiği andan itibaren ana kucağı kullanım zorunluluğu vardır. Pek çok ülkede taburcu olurken arabada oto koltuğu olup olmadığı kontrol edilir. Bu davranış ana kucağının önemini gösterir. Arabaya doğru bir şekilde sabitlenen bir ana kucağı olası bir kazada bebeğin zarar görmesini engeller. Bir annenin bebeğini kucağında tuttuğunda bir ana kucağı kadar koruması mümkün değildir.Bebeğin yapısına uygundur

Bir bebek ana kucağına oturduğunda özellikle aile büyükleri bebeğin iki büklüm durduğunu söylerler. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Bebeklerin omurga yapıları ilk 6 ay boyunca dik ya da az eğimli durmaya uygun olmaz. Bu özelliği dikkate alan ana kucakları bebeklerin yatar ya da yarı yatar pozisyonda durmasını sağlar ve onun anatomik yapısına uygun olarak üretilir. Başlıca özellikleri şunlardır;

  • Tüm ana kucaklarında bebeğin başına destekleyen süngerler vardır. Beş noktadan bağlanan modeller özellikle yandan çarpmalarda ekstra güvenlik sağlar.
  • Bebeğinizin sırtına destek olması için ana kucağının içine battaniye, örtü, pike vs koymayın. Onu doğru bir şekilde korumak için direkt olarak ana kucağına yatırın. Battaniye örtmek istiyorsanız kemerleri taktıktan sonra örtün. Kemerle çocuğunuz arasına örtü koymayın.
  • Emniyet kemerlerini hem bacak arasından hem de omuz üzerinden geçirin. Bağlanması konusunda aklınıza takılan sorular varsa mağazalarımızdaki uzman bebekologlara danışın.
  • Emniyet kemerini önden birleştirin ve sağlamlığını kontrol edin. Emniyet kemerinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bebeğinizi sıkıca tuttuğundan emin olun. Ana kucağının tutma kulpunu taşıma pozisyonuna getirin.
  • Bebeğinizi mutlaka arabanızın arka koltuğuna, bebeğiniz otomobilinin arkasına bakacak şekilde monte edin. Uzmanlar, ana kucağınınarka koltuğun ortasına bağlamanın daha doğru bir tercih olduğunu belirtiyor.
  • Çocuk oto koltuklarını hiçbir zaman önünde airbag (hava yastığı) olan bir koltuğa yerleştirmeyin.
0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?