ANNE SÜTÜ NASIL SAKLANIR?

anne sütü saklama

 

 

Bebeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi için anne sütü tercih etmeniz gereken ilk temel besin kaynağıdır. Anne sütü elde etmenin alternatif yolu göğsü sağmaktır. Göğsü sağmak, anne için çok da kolay olmayan bir işlemdir. Anne sütünün bir damlasının bile ne kadar kıymetli olduğu düşünülürse, sağılmış anne sütünün güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi son derece önem taşımaktadır. İşte aklınızı kurcalayan önemli soru burada karşınıza çıkıyor: Anne sütü nasıl saklanır? Anne sütü nasıl saklanır sorunuza yanıt olabilmesi için bazı ipuçlarını sizin için derledik. Bu sayede gönül rahatlığı ile anne sütü saklayabilir, ısıtabilir ve bebeğinizi sağmış olduğunuz anne sütü ile besleyebilirsiniz.

 

Aşağıdaki tabloda verilen bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu anne sütü saklama koşullarıdır:

Anne sütü saklarken ne tür kap kullanılmalısınız?

Sağmış olduğunuz anne sütünü buzdolabınızın soğutucu ya da derin dondurucu bölümünde saklamak için: Strelize edilmiş, kapağı iyi oturan, dışı sert plastik veya cam kaplar kullanabilirsiniz. Bu kapların üzerine sağım yaptığınız saati ve tarihi yazabilmelisiniz. Çünkü önce sağılmış anne sütü, ilk kullanılmalıdır. BPA ve BPS içermeyen, özellikle anne sütü saklamak için tasarlanmış süt saklama poşetleri ya da kaplarında sütünüzü güzenle ve sağlıkla saklayabilirsiniz.

 

Sağılmış anne sütü saklama ipuçları:

Poşetler ya da kaplar ağzına kadar doldurulmamalı. Süt donunca genleşeceği için en az 2.5 cm (yaklaşık içerdeki sıvının 1/8’i) kadar boşluk bırakılmalıdır. Saklama poşetinin/kabının üstüne sütün sağılma tarihini ve kaç cc anne sütü saklayacağınızı yazın. Ayrıca bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa poşetin üstüne bebeğinizin adını da yazmayı unutmayın. Eğer göğsünüzü işyerinde sağıyor ve sütünüzü ortak bir buzdolabında saklıyorsanız, anne sütü saklama poşetinin üzerinde kendi adınızın yazdığına emin olun. Donmuş anne sütü dondurucunun ortalarında saklanmalıdır. çünkü sıcaklığın en stabil olduğu yer dondurucunun ortasıdır. Dondurucunun yan bölümlerinde sıcaklık dalganabilir ve istemediğiniz halde donmuş sütün bir kısmı çözülebilir. Bu durumda sütün tekrar donması sağlıklı değildir.

 

Donmuş anne sütü nasıl çözdürülmeli ve ılıtılmalı?

Donmuş anne sütünü çözdürmek veya sıcaklığını arttırmak için bir kaseyi sıcak veya ılık su ile doldurun ve içine donmuş anne sütü olan poşet/şişeyi oturtun. Anne sütü ılıtmak için sütü kesinlikle ateş üzerine koymayın ya da kaynatmayın. Kaynatma işlemi sütün içindeki besinlere zarar verecektir. Donmuş anne sütü, çözünürken sütün üstünde kaymak ve süt katmanları oluşabilir. Sıcaklığı test edilmeden önce anne sütü hafif dairesel hareketlerle karıştırılmalıdır, sıcaklığın homojen yayılması sağlanmalıdır. Hafifçe karıştırma, sütteki kaymağın dağılmasını sağlayacaktır. Sütü hızla çalkalamamaya özen gösterin, bu anne sütündeki canlı bileşenlere zarar verebilir. Anne sütünü ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmayın.

 

Çözdürülmüş anne sütü nasıl korunmalı?

Önceden dondurulmuş süt çözüldükten sonra buzdolabında 24 saate kadar korunabilir. Anne sütü tekrar dondurulmamalıdır! Çok nadir durumlarda anne sütleri kötü kokabilir. Özenle sütünü sağan ve donduran bazı anneler sütlerinin bozulduğunu düşünerek üzüntüye kapılabilirler. Sütünüzün yüksek lipaz içermesinden dolayı bu durumla karşılaşabilirsiniz. Lipaz düzeyine bağlı olarak aynı kokuyu anne sütü buzdolabında soğutulduktan sonra da duyabilirsiniz. Fakat, bu sık rastlanan bir durum değildir ve lipaz miktarı süt donmadan önce tespit edilebilirse önlenebilir. Anne sütünün bozulup bozulmadığını anlamak için küçük bir miktarını kaynatıp, kesilip kesilmediğini kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca dönemsel olarak annelerin yediklerine bağlı olarak da sütlerinin tadı kokusu değişebilir. Bu endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Eğer bebeğiniz bu sütü içiyorsa hiç müdahale etmeyin. Fakat bebeğiniz bu kokulu sütü içmekte zorlanıyorsa, sütünüzü bebeğinize verdiğiniz farklı gıdalara da karıştırabilirsiniz.

En güvenli ve sağlıklı şekilde anne sütü nasıl saklanır sorusuna yanıt arayan anneler, anne sütünü gönül rahatlığı ile bebeğinize verebilmek için Anne Sütü Saklama Poşetlerini tercih etmektedirler.  Sütünüzü güvenle saklamak için tasarlanan saklama poşetleri, BPA ve BPS içermeyen anne sütü saklamaya uygun polietilenden üretilmiştir. Medikal ölçüde sterilizasyon güvenliğine de sahiptir. Sütün içine hava kaçmasını, dökülmeyi ve sızıntıyı önleyen çift kilit Sistemi bulunan poşetler, destekli tabanı sayesinde buzdolabında dik ya da yatay saklanabiliyor. Üzerinde yer alan etiketler sayesindede tarih ve isim de kolaylıkla not edilebilmektedir.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?