ARABA KOLTUĞU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

image

 

 

OTO KOLTUKLARI HAKKINDA GENEL BİLGİ;

Güvenlik her şeyden önemlidir ve elbette ki her şeyden önce gelir. Otomobil içinde çocuğunuzun hayatını riske atmak ve trafik kurallarını ihlal etmek istemiyorsanız, yaşına ve kilosuna uygun güvenlik önlemlerini almalısınız. Araştırmalar, 2-14 yaş arası çocukların ölüm nedenleri arasında en başta gelenin trafik kazaları olduğunu ortaya koyuyor. Bu sebeple doğumdan itibaren oto koltuğu kullanma alışkanlığını kazanmalısınız.

 

Oto koltuğu kullanmak yasal olarak da bir zorunluluktur. 1 Haziran 2010’da yürürlüğe giren kanuna göre:

 • Ülkemizde boyu 1,50 metrenin altındaki çocukların uygunluğu onaylanmış çocuk oto koltuğunda seyahat ettirilmesi gereklidir:
 • 13 kilodan hafif çocuklar için: Bebek koltuğu ( Ana kucağı )
 • 9 ila 15 kilo arasındaki çocuklar için: Çocuk araç koltuğu
 • 15 kilodan ağır çocuklar için: Araç içi yükseltici koltuk kullanmalıdır.

 

Oto koltuğu bulundurmak, bebeğinizin güvenliği açısından oldukça önemli bir adımdır. Fakat sadece oto koltuğu almak veya bu oto koltuğunu araçta bulundurmak yeterli değildir. Oto koltuğunun araca doğru bir şekilde yerleştirilmesi de en az yukarıdaki faktörler kadar önemlidir. Oto koltuğu ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler:

• Yolculuğunuzun kısa olması durumlarında dahi oto koltuğunu kesinlikle kullanmalısınız.
• Oto koltuğunun kullanma kılavuzundaki gibi yerleştirdiğinizden emin olun.
• Oto koltuğu seçiminde aracınızın modeline uygun bir seçim yapın.
• Aldığınız oto koltuğunun standartlara uygunluğunu denetleyin ve emin olun.
• Kısa da olsa yolculuktan önce koltuğun arabaya doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol edin.
• Araç hareket halinde iken bebeğiniz ağlasa dahi koltuktan kaldırmamaya özen gösterin. Çok acil durumlarda aracı park ederek çocuğunuzla ilgilenebilirsiniz.
• Bebeğiniz 1 yaşına girene kadar koltukta yüzü arkaya dönük olarak oturmasına özen gösteriniz. Çünkü kaza gibi ani durumlarda omuriliği henüz bebeğinizi koruyacak kadar etkili değildir.

 

Hangi yaşa hangi koltuk?

Ana Kucağı: 0-12 aylık (0-9 kg) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli kullanılır. Bebek, arka koltuğa ve bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde yerleştirilir.
Oto koltuğu ( 9 – 18 kg ): Bu koltuklar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilir. Ancak çocuğunuzu mümkün olabilecek kadar uzun bir süre oto koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde seyahat ettirmeye çalışmanızda fayda vardır.
Oto koltuğu (15-36 kg ): Çocuk henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmadığından o yaş grubuna uygun güvenlikli oto koltukları kullanılmalısınız.

 

Oto koltuğu seçiminde dikkat edilecek noktalar

Oto koltuğu seçiminde güvenlik her zaman ilk aşamada gelir. Bebeğinizi hastaneden çıkarıp eve götürürken bebeğinizi güvenle yerleştirebileceğiniz bir oto koltuğu gerekli. Minik bebeğiniz için en güvenli oto koltuğu seçimi için bazı ipuçları:

Yeni doğan koltukları 2 türlüdür:
Birincisi: Arkaya bakan bebek koltuğu ya da dönüştürülebilir koltuk (ki ilk başta arabanın arka yüzüne ve daha sonra öne doğru açılır).
İkincisi: Dönüştürülemeyen sabit araba koltuğudur.Dönüştürülemeyen oto koltuklarını bebeğiniz yürümeye başlana kadar kullanabilirsiniz, güvenlik açısından hiçbir sorun yaşamazsınız. Bu oto koltuklarının tek dezavantajı sabit olmasıdır. Fakat bebeklerinin güvenliği söz konusu olunca ebeveynler bu dezavantajı görmezden gelebilirler. Hatta çoğu ebeveynler oto koltuğunu 1 yıl için olsa bile bebeklerinin güvenli ve rahat seyahat etmesini ister.
• Şayet sabit koltuk değil de taşınabilir koltuk düşünüyorsanız bebek arabalı oto koltuğu alabilirsiniz.
• Günümüzde tüm oto koltukları mevcut güvenlik standartlarına göre oto koltuğun kutusunun üzerindeki JPMA damga kontrol yani ”test edilmiş ve onaylanmıştır” damgası ile satılmaktadır. Güvenlik teknolojisi çok sık geliştiği için, yapabileceğiniz en önemli şey teknolojiyi takip edip daima en sağlıklısını tercih etmektir.
• Tercih edeceğiniz dönüştürülebilen ya da dönüştürülemeyen oto koltuğunun iki omuz, iki bel ve ortaya doğru karşılayan bir kayıştan oluşan 5 noktalı kemer sistemi, bebeğinizin baş kısmında ekstra köpük veya hava yastıkları sayesinde darbe koruması ve emniyet kemeri kullanmadan sıkıca tabanın tutturulduğu mandal sistemi ile uyumlu olan bir model olmasına dikkat edin.
• Standartların üzerinde bir oto koltuğu tercih edecekseniz eğer çarpışma esnasında hareket miktarını sınırlamak için koltuğun dibinde bir anti-geri tepme tuşu olan ya da tercihinize göre farklı aksesuarlara veya ek özelliklere sahip oto koltuklarını inceleyebilirsiniz.
• Tercih edeceğiniz oto koltuğunu bebeğiniz büyüdükçe kullanabilmelisiniz. Günümüzde birçok markanın oto koltuk modellerinde bebeğiniz büyüdükçe kolayca ayarlanabilen askıları var.

Güvenlik malzemelerinin hangisi gerçekten işe yarar?

Deneyin:

 • Geri görüşü arttıran donanımlar: Arkayı gösteren mercekler (SUV’lerin ve minivanların arka camına tutturulan 20 santimetre genişliğindeki balıkgözü mercekler) gibi geri görüşü arttıran donanımlar, oyun oynayan çocukların olduğu bir yerde kör noktaları azaltır.
 • Arkayı algılayıcı aparatlar: Park ederken arkayı algılayıcı aparatlar, geri giden otomobilin arkasındaki nesneleri tespit etmek için radar veya ultrason kullanır ve alarm verir. Bunlar yeni otomobillerde bir seçenek olarak da sunuluyor.
 • Bebek aynası: Bebek aynası, dikiz aynasının bir köşesine monte edilir ve sürücünün geriye dönmeden arka koltuktaki bebeği görmesini sağlar. Çeşitlerin hiçbiri çok pahalı değil. Bebek aynalarını otomobil parçaları satan dükkanlarda bulunabilirsiniz.
  Koltuk arkası fileleri: Koltuk arkası fileleri veya çocuğun eşyalarını toparlayacak diğer kutular, eşyaların gaza veya frene basıldığında dağılmasını veya bir kaza anında etrafa saçılmasını önler.

 

Boş verin:

 • Emniyet kemeri ayarlayıcıları: Kemer pozisyonunu daha rahat hale getirdiği iddia edilen emniyet kemeri ayarlayıcıları oldukça ucuza temin edilebilir. Fakat bu ayarlayıcılar kemeri öyle bir pozisyona getiriyor ki, kaza anında çocuğu korumak bir yana yaralanmasına yol açıyor.
 • Güneşlikler veya koltuk ayarlayıcılar: Güneşlikler veya koltuk ayarlayıcılar, çocuklarının mümkün olduğunca güvenli ve rahat olmasını isteyen ebeveynlere çekici gelebilir. Fakat güneşlik sivri uçluysa ve yerinden çıkarsa, çocuğunuzda çizik veya kesiklerin oluşmasına yol açabilir. Koltuk ayarlayıcılarsa otomobil koltuğunuzun işlevini yerine getirmesine engel olabilir.

 

Trafikte oto koltuğu kullanımında bilinmesi gereken 12 nokta

Her otomobile binişinizde çocuğunuzu oto koltuğuna bağlıyorsunuz. Peki bu önlem, onun zarar görmesini engellemek için yeterli mi? Araştırmalar 2-14 yaş arası çocukların ölüm nedenleri arasında en başta gelenin trafik kazaları olduğunu söylüyor. Birçok ebeveynin otomobille yolculuk esnasında gözden kaçırdığı 12 tehlikeyi inceleyelim.

 

• Kaza anında yerinden çıkabilecek oto koltuğu satın almak. Her çocuk oto koltuğu, bütün otomobillere uygun değildir ve iyi monte edilmemiş bir çocuk oto koltuğu, kaza anında çocuğunuzu koruyamayabilir. Emniyet kemerleri veya çocuk oto koltuğu kilidi (otomobilin emniyet kemerini kullanmadan çocuğunuzun oto koltuğunun otomobile tutturulmasını sağlayan aparat), otomobil koltuklarıyla her zaman uyuşmayabilir. Ebeveynlerin birincil hatası budur.

Çözüm: Çocuk oto koltuğu almaya gittiğinizde, koltuğu otomobilinize götürün ve satın almadan önce otomobilinize kolayca monte edilip edilemediğini kontrol edin. Eğer bir çocuk oto koltuğunuz varsa, koltuğun doğru kurulduğundan emin olmak istiyorsanız, bir uzmana kontrol ettirin.

 

• Hatalı koltuk kullanmak. Son beş yılda ebeveynler tarafından alınan hatalı oto koltukları ya bozulmuştur ya bakımda kalmıştır ya da değiştirilmiştir. Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından tutulan hatalı koltuk listesinden kendi oto koltuğunuzu markası ve numaraları ile aratabilirsiniz.

Çözüm: Eğer aldığınız oto koltuğunun hatalı olduğunu fark ederseniz, ayrıntılı talimatlar için üreticisine başvurun.

 

• Emniyet kemerini çıkarmak. Başkalarıyla ortak kullandığınız otomobili kullanma sırası size geldi. Arka koltukta üç kişilik oturma alanı var ve orta bölümdeki tek koruyucu, eski model (sadece beli saran) bir emniyet kemeri. Çoğu ebeveyn, tek başına bu kemerlerin çocuklar için yeni model kemerlerden daha tehlikeli olduğunu duymuştur. Ama bazı ebeveynler de maalesef çocukların kemersiz daha güvenli olduğunu varsayar.

Çözüm: Daha eski otomobillerde bulunan kemer türünün bugün kullanılan kemerler kadar güvenli olmadığı doğrudur. Bir kaza anında çocuk, kemerin üzerine yüklenirse, omurgası zedelenebilir. Yeni otomobillerin hemen hepsinde, her oturuş pozisyonunda kullanılabilecek kemerlerin bulunmasının nedeni budur. Yine de otomobilinizde sadece eski model kemer varsa, onu da mutlaka kullanın.

 

• Bebeğinizin yüzünü büyümeden ön tarafa çevirmek. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, en az 2 yaşındaki çocuklar maksimum yükseklik veya araba koltuğu ağırlık kapasitesi ulaşmış olan çocuklar arkaya dönük kalmalıdır. Ama anne ve babalar bebeklerin yüzde 30 unu çok erken çevirmektedirler.

Çözüm: Kurallara uyun. Çocuğunuz en az 2 yaşına gelinceye kadar ya da çocuğunuzun boyu maksimum yüksekliğe gelinceye kadar veya kilosu oto koltuğun ağırlık limitine ulaşıncaya kadar bebeğinizi yüzü arkaya dönük tutun.

 

• Oto koltuğunu 45 derece açıda arkaya bakar şekilde oturtmak Birçok bebek oto koltuğu, çoğu zaman çok dik kurulur. Eğer bebek oto koltuğu düz bir düzeyde değilse, çeşitli testler yaparak oto koltuğunu düzleyin.

Çözüm: Arka otomobil koltukları yetişkin yolcuların konforuna göre arkaya doğru eğimli yapılmış olsa da, koltuklar düz bir yüzeye monte edilebilir tasarlanmıştır. Günümüzde birçok oto koltuk bu sorunun üstesinden gelmek için ayarlanabilir bir özelliğe sahiptir.

 

• Bebeği emzirmek veya rahatlatmak için kemerini çözmek. Otomobilde bebeğinizin ağlamasına dayanmak zordur; ama bebeğinizle ilgilenmek için onu güvenli koltuğundan asla kaldırmayın. Çarpışmalar sırasında ölen bebeklerin neredeyse yarısı koltuğuna bağlı olmayanlardır. Çarpışmanın şiddeti öyle güçlüdür ki, bebeğinizi kucağınızda tutma şansınız olmaz.

Çözüm: ilgiye ihtiyacı varsa, sürücünün otomobili güvenli bir yere çekmesini sağlamalısınız. Eğer emzirme ya da başka bir nedenle kemerini çözmeniz gerekiyorsa, yolculuğa ara verin ve bebeğiniz rahatladıktan sonra yolunuza devam edin.

 

• Arkaya bakmadan geri geri gitmek. Geri giden araçlar yüzünden, her yıl çoğu çocuk olmak üzere birçok kişi ölüyor ve yaralanıyor. Maalesef son dönemde arkada çok geniş bir kör nokta bırakan SUV (Sport Utility Vehicle-arazi aracı) model otomobiller çok daha popüler.

Çözüm: Bazı güvenlik aparatları kör noktaları azaltmaya yardımcı olabilir, ama yine de otomobilden inip, çocuğunuzun otomobilin arkasında olmadığından emin olmanız gerekir.

 

• Otomobil kullanırken telefonla konuşmak. Sürücüler, cep telefonuyla konuşurken ciddi bir kaza yapma ihtimalleri dört kat daha fazladır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kulaklık kullanmanın bu riski azaltmadığını ortaya koydu.

Çözüm: Telefonda konuşma sürenizi azaltın. Konuşmalarınızı yola çıkmadan önce yapın. Sizi arayanları, gittiğiniz yere vardıktan sonra arayın. Eğer otomobil kullanırken telefonla konuşmak zorunda kalırsanız ve park etme olanağınız yoksa, konuşmanızı kısa tutun.

 

• Yükseltici koltuk kullanmamak. 4-8 yaş grubundaki çocukların yükseltici koltuk olmadan seyahat etmesi, yaralanma riskini neredeyse yüzde 60 oranında artırıyor. Çünkü tek başına kullanıldığında, emniyet kemerinin beli saran kısmı, çocuğunuzun pelvisi yerine karnından geçebilir. Bu durum, bir kaza anında ciddi organ hasarlarına yol açabilir. Kemerin omuzdan geçen kısmı da benzer şekilde çocuğunuzun omuzları yerine çenesinden geçebilir. Daha da kötüsü, birçok çocuk omuzdan geçen kısmı arkalarına veya kollarının altına iter; bu da kemerin bir kaza anında bedenin üst tarafını tutamamasına yol açar.

Çözüm: Eğer bir yükseltici koltuğunuz yoksa, hemen bir tane alın. Ayrıca bunu doğru kemer kullanımı için, otomobile her binişinde çocuğunuzun uyması gereken bir kural haline getirin.

 

• Otomobilin arkasında etrafa saçılabilecek eşya bırakmak. Otomobilinizin dahili bagajındaki ıvır zıvır eşyalar bir kaza anında tehlikeli olabilir. Çocuğunuz, uçuşan bisikletler, kayak takımları, yedek otomobil aküsü ve alet çantası gibi eşyalar yüzünden yaralanabilir.

Çözüm: Bunu önlemek için otomobilinizin dahili bagajında bir yük filesi kullanabilir veya her türlü ağır eşyayı kopmayan sicimlerle bağlayabilirsiniz. Bunun yanında, bagaja koltukların üzerine taşacak şekilde eşya yığmamaya çalışın. Sırt çantaları ve küçük oyuncaklar sorun yaratmayacaktır; ama yine de emin olmak için bunları da çocuğunuzun ayağının altına yerleştirin.

 

• Çocukların ön koltukta oturmasına izin vermek. Çocuğunuzun yükseltici koltuğa sığamayacak kadar büyümesi, onun ön koltuğa oturabilecek yaşa geldiği anlamına gelmez. Öndeki hava yastıkları çocuğunuz için hala bir tehlike kaynağıdır. Gerçi, üreticiler için “smart” hava yastıklarını zorunlu kılan yeni kurallar getirildi (yeni otomobillerin birçoğunda bu teknoloji kullanılmaya başlandı bile). Bu gelişmiş yastıklar, çocukların yaralanmasına yol açabilecek oranda büyümemesi için birkaç şişme aşamasına sahipler. Ayrıca ön koltukta bir çocuk oturuyorsa, yastığı devreden çıkarmayı mümkün kılan sensörleri de var. Bazı ebeveynler bu yeni teknolojinin, ön koltuğu arka koltuk kadar güvenli hale getirdiğine inanıyorlar.

Çözüm: 13 yaşından küçük olan her çocuğu mutlaka arka koltuğa oturtun. Yeni teknolojiye sahip hava yastıkları olsa da, arka koltuklar çocuklar için çok daha güvenlidir. Ön yolcu hava yastığını devreden çıkarmanızı sağlayacak düğmesi olan otomobiller da oldukça risklidir. Çünkü sürücüler düğmeyi kapattıktan sonra tekrar eski haline getirmeyi unutabilirler.

 

• Çocukları otomobilde yalnız bırakmak. Her yıl az sayıda da olsa çocuklar, otomobilin camından dışarı bakarken cam açma-kapama düğmesine basarak boğuluyor. Bu durum, anahtar kontakta ve bir kademe çevrilmiş dururken de olabiliyor. Kimi çocuklar, camları kapalı olan bir otomobilin içinde bırakıldıkları için güneş çarpmasından ölüyor. Arka koltukta bulunan bağlantı yoluyla bagaja geçerek de havasız kalabiliyorlar.

Çözüm: Çocuğunuzu otomobilde yalnız bırakmayın. Bir an için gözünüzü ayırmak zorundaysanız, otomobil koltuğunda oturduğundan emin olun. Daha büyük çocuklarınıza içeriden bagaj bölümüne geçecek olurlarsa, çıkabilmeleri için arka koltuk bağlantısının nasıl açılacağını gösterin.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?