AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Ay ay bebek gelişimi takibi ile sağlıklı bir bebek gelişiminin ilk adımlarını atabilirsiniz. Bebeklerin gelişimini etkileyen önemli unsurları öğrenerek, ay ay bebek beslenmesini etkili bir şekilde araştırabilir, bebeklerde boy ve kilo takibini yapmanın önemini fark edebilirsiniz. Bebeklerin fiziksel ve sosyal gelişimlerini bildiğinizde bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için uygun besinlerin neler olduğunu öğrenmek isteyeceksiniz, bebek gelişiminin aylara göre takip edilmesi konusunda aklınıza takılan ve takılabilecek tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Yeni doğan bebeğiniz günde 15-18 saat arası uyur, el ve bacak hareketleri reflekslerden oluşur. İlk ayda bebekler her ne kadar sizi tanımasa ve seslere tepki veremese de ileri ki aylarda size daha hızlı tepki verecektir. Bu dönemde bebeğinizle konuşmanız, ona şarkı söylemeniz ve bolca temas etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca mutlaka onunla yüz yüze durmalı ve onun gözlerine bakmalısınız.

Yenidoğan bebeklerin vücutlarındaki şişlik ve lekeler olağandır. Bu sorunlar ilk ay içinde geçer ve bebeğinizin teni normalleşir. Bebeğiniz bir süre gözlerini de açmayabilir. Arada rastgele açsa da zamanla uzun sürelerle gözlerini açmaya başlayacaktır. Ancak yenidoğanların görme kabiliyeti iyi değildir, günden güne gelişir. İlk başta bebeğinizin ilgisini yüksek kontrastlı nesnelerin ve parlak renklerin çektiğini fark edebilirsiniz. Yenidoğan bir bebeğin görüş açısı 15-30 cm. aralığındadır. Daha uzaktaki nesneler onlara bulanık görünürler. Zamanla bebeğinizin görüş açısı ve kalitesi arttıkça farklı objelere de tepki verecektir.

Öte yandan bebeğin işitme duyusu gayet iyidir. Bu yüzden başta da söylediğimiz gibi sizi tanıması için bolca sözlü ve sesli iletişim kurmalısınız.

 

BESLENME

Yeni doğan bebeğiniz için en ideal besin anne sütüdür. Yeni doğan bebeğiniz, 24 saat içinde 8-12 defa, yani 2-3 saatte bir beslenmek isteyebilir ama bu sıklık giderek azalır. Meme temizliğinizde su tercih etmelisiniz. Bebeğinizi, kucağınızda yüzü size dönük olacak şekilde tutun. Meme ucunu bebeğin yanak veya alt dudağına değdirip ağzını açmasını sağlayın ve memeye tutturun. Emerken sadece meme ucu değil, çevresindeki koyu renkli bölüm de bebeğinizin ağzının içinde olmalıdır. Aksi halde emme, meme başında çatlaklara yol açar ve canınız yanar.

 

UYKU

Genellikle günde 15–18 saat arasını uykuda geçirir. 4 saatte 30 dakika kadar uyanık olabilir. Gece ve gündüz farkını bilmez. Bebeğinizi uyurken yan veya sırtüstü yatırın. Gece ve gündüzün farkını anlaması için ona destek olun. Gündüz uyanık olduğunda onunla oynayın, konuşun, uyarı vermeye çalışın. Gece ise mümkün olduğunca sessiz olun, bebeğinizi fazla uyarmayın, onunla oynamayın.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Kol, bacak ve el hareketleri reflekslerden oluşur. Elleri genellikle yumruk şeklindedir. Nesnelere bakar ama onları almaya çalışmaz. Oyuncağı ya da çıngırağı kavrayabilir ancak çok fazla elinde tutamaz, düşürür. Bebeklerdeki motor reflekslerin sebebi henüz bilinmemekle birlikte geçicidir. Ayak tabanına dokunduğunuzda parmakların perde gibi açılması ve benzer refleksler zamanla kaybolacaktır ancak sağlıklı bir bebekte olması gayet olağandır.

Yenidoğanlar fiziksel temastan çok hoşlanırlar. Ayrıca sıkı ve dar ortamları da severler. Bunun sebebi anne karnındaki ortamın huzur dolu olmasıdır ve kundak gibi sıkı ortamlar bebeğe kendini anne karnındaymış gibi hissettirebilir. Bu yüzden onu sık sık kucağınıza alın.

1 aylık bebek tensel temasa karşı çok hassastır ve ona dokunmanız hem sizi daha erken tanımasına hem de mutlu olmasına sebep olur.

 

SOSYAL GELİŞİM

Göz teması kurmaya başlar. İnsan sesi duyduğunda tepki verebilir. Birini sıkıca tutabilir ve karşısındakinin yüzünü incelerken sessizleşir. Annesinin sesini ve kokusunu tanır. Elbette bunlar ilk ay içinde zamanla gelişir. Bebeğin dünyaya geldiği hafta net tepkiler vermesini beklemeyin. Merak etmeyin, zamanla sizi tanıyacak ve çok sevecek bir bebeğiniz var.

 

AŞI TAKVİMİ

Hepatit B

Bebeğinizin hareketleri daha istemli hale gelir ve sizi tanımaya başlar. Bu ayda bebeğinizin ilk kez isteyerek, bilinçli olarak attığı gülücükleriyle karşılaşacaksınız! Mutlu bir bebeğiniz olduğundan tam anlamıyla emin olabilirsiniz!

 

BESLENME

2 aylık bebek hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Buna bağlı olarak beslenme talebinde bir artış olacak ve beslenmesi düzene oturacaktır. Kilo alımı normal ise her istediğinde besleyebilirsiniz ancak ek gıdaya geçmeyin. Anne sütü bu dönemde gerekli olan tek gıdadır. Ek gıda ise daha organları buna hazır olmayan bebeğiniz için zararlı olacaktır.

 

UYKU

Bebeğiniz artık gündüzleri daha fazla uyanık kalmaya, geceleri daha uzun süre uyumaya başlar. Yaklaşık 7 saat kadar uyuyabilir. Gece beslenmelerinde onunla oynamayın ve konuşmayın ki uyanık kalmasın. Bebeğiniz artık karanlığı ayırt edebildiği için gece uyku düzenini kurması açısından bu çok önemlidir. Uyurken farklı pozisyonlarda yatmaya başlayacaktır; ancak 2. ayda sırtüstü veya kafası bir yana dönük yatması daha sağlıklıdır.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Reflekslerin bir kısmı kaybolur ve hareketleri daha istemli hale gelir. Birkaç saniye de olsa başını dik tutabilir. Kasları gelişir, nesneleri 1-2 saniyeliğine elinde tutabilir. Ellerini ve kolları çok fazla hareket ettirir. Gözleri ile hareket halindeki bir cismi takip edebilir.

2 aylık bebek bu dönemde yalnızca nesneleri takip etmez, onları tanımaya da başlar. Sizi tanır ve sizinle direkt göz teması kurmaya başlar. Bu yüzden bu dönemde bebeğinizin gözlerine bakmanız onun gelişimi açısından çok önemlidir.

Bebeğiniz bu dönemde bir şeyden rahatsız olduğunda ağlamanın yanı sıra kaşlarını da çatmaya başlar. İlk ayda içgüdülerinizle anlamak durumunda kaldığınız ruh hallerini bu ayda gelişen fiziksel ve sosyal becerileri sayesinde rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Örneğin size sarılmak istediğinde size doğru kollarını uzatır. Bebeğinizi doya doya kucaklamak için bundan daha geçerli bir bahane olamaz!

 

SOSYAL GELİŞİM

Yanında birinin olmasından mutlu olur ve sevincini gösterir. Kucağa alındığında veya birinin sesini duyduğunda sessizleşir. Çevresindekilerle etkileşim halinde olduğunda daha fazla uyanık kalır.

Emme içgüdüsü çok gelişir ve eline aldığı her şeyi ağzına götürür. Bebeğiniz sizi tanımaya başlar ve ilk kez gülümser. Onunla konuşursanız size ses çıkararak cevap verir. Yani bebeğinizle ilk etkileşimi sağlamış olursunuz.

 

AŞI TAKVİMİ

Karma (DBT-Çocuk felci)

Verem

Rotavirüs

Pnömokok

Mimikleri ve çıkardığı sesler güçlenen bebeğiniz, destek verildiğinde kucakta oturabilir. Ebeveynler için bir dönüm noktası olan 3. ayda, bebeğinizin heyecanlanmasına, neşesine, sıcakkanlılığına ve iletişim kabiliyetinin nasıl bir hızla geliştiğine şahit olacaksınız.

Bu süreçte bebeğiniz kendini tanımaya ve sevmeye başlayacak. Özellikle uzun uzun ellerini incelemesi ve kendi kendine konuşması (elbette konuşmaktan kastımız agulamak ve sesler çıkarmak) kendini ve çevresini daha iyi tanımak istemesi anlamına gelmekte. Ayrıca gördüğü her şeyi gözleriyle iyice inceledikten sonra ağzına götürmesi de dünya ile kurduğu ilişkiyi güçlendirmek istemesinden kaynaklanır.

3. ayda nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını bilinçli olarak keşfetmeye başlayan bebeğinizin size duyduğu sevgiyi apaçık bir şekilde görebilirsiniz. Sizi ne kadar çok sevdiğini, sizi gördüğünde gösterdiği heyecandan ve mimiklerinden bu dönemde anlayabilirsiniz. Kendisi de zaten size bunu anlatabilmek için elinden geleni yapacaktır. Artık bebeğinizle oyunlar oynayabilirsiniz! Çünkü o artık oyuncakların renklerini ve şekillerini seçebiliyor. Bu yüzden bu dönemde zeka geliştiren oyuncaklar ve resimli kitaplar bebeğinizin zihinsel ve görsel gelişiminde çok etkilidir. Ayrıca ses çıkaran oyuncaklarla da iletişim kurmaya başlayacaktır.

 

BESLENME

3. ayda da anne sütü vermeye devam edin. Sütünüzün yetmediği durumlarda mama verebilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan katı gıdalara geçmeyin.

 

UYKU

3. ayın sonuna kadar ara ara uyansa bile geceleri 10 saate kadar uyuyabilir. Sabahları 6’da belki daha bile erken uyanabilir ve gün içinde 2-3 kez kısa da olsa uyur. Öğleden sonra 2 saatten fazla uyumamalılar.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Karın üstü yatarken kol ve dirseklerinden destek alarak 5–10 saniyeliğine vücudunu kaldırabilir. Eğer desteklerseniz kucakta oturabilir. Mimikleri ve çıkardığı sesler güçlenir. Yakalama refleksi kaybolabilir ve elleri hep açık vaziyette durur. Nesneleri tutmak ve sallamak ister. Elleri ile yüzüne ve gözlerine dokunarak kendini tanımaya çalışır.

 

SOSYAL GELİŞİM

Ailesini ve yakınlarını ayırt etmeye başlar. Annesine ve babasına daha farklı davranır. Çok kolay güler ve ağlaması azalır. Canlı renklerdeki oyuncaklara karşı ilgisi fazla olur. Yalnız kalmak istemez.

 

AŞI TAKVİMİ

Karma

Rotavirüs

Pnömokok

Doktor kontrolünde katı gıdaya geçen bebeğiniz 4. ayında diş çıkarmaya da başlayabilir.

 

BESLENME

Bebeğinizin boy ve kilo gelişimi iyi ise sadece anne sütü verin; eğer gelişimi iyi değilse doktorunuz 4. ayda yoğurt, kaşık mama ve meyve püresi gibi katı gıdalara geçmenizi önerebilir. Bir öğünde tek yeni gıdaya geçin. Böylece katı gıdaya alışmasını kolaylaştırabilirsiniz. Yeni gıdalar beslenmesinin bir parçası haline geldiğinde, anne sütü veya formül sütü almayı giderek azaltacaktır. Bu dönemde katı gıdaları sütten önce vermek önemlidir. Sıvı mamalar çok doyurucu olduğundan önce bunu alırsa sıra katı gıdaya gelince yemek istemez. Zamanla bebeğinizin öğün sayısı dörde düşecek ama buna ek olarak yatmadan önce süt isteyecektir.

 

UYKU

4. ayda bebeğiniz nihayet gece boyunca uyumaya başlayacaktır. Gece uykuları 11 saate kadar çıkabilir. Gün içinde ise 2-3 saat daha uyur. Bebeğinizin daha kolay dalabilmesi için yorgunluk belirtileri göstermeye başladığında yatağına yatırın. Böylece hem daha rahat uykuya dalar hem de kendi kendine uyumaya alışır.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Sırtüstü pozisyondan yüzüstü pozisyona, yüzüstü pozisyondan da sırtüstü pozisyona geçebilir. Destek verildiğinde oturabilir ve başını dik tutabilir, yatağında dönebilir. Bir nesnenin düştüğü yere bakabilir ve odaklanabilir. Banyoda el ve ayaklarını çırpabilir. Diş çıkarmaya başlayabilir.

 

SOSYAL GELİŞİM

Mutlu olduğunda bunu belli eder ve güler, oyunu bozulduğunda ağlamaya başlar. Aynada kendini inceler, aynadaki yansıması hoşuna gider ve gülümser. Onunla konuştuğunuzda cevap vermeye çalışır. Etrafındakilerle ilişki kurmak için sesler çıkarır.

 

AŞI TAKVİMİ

Karma (DBT-Çocuk felci)

Pnömokok (3.doz)

Bebeğiniz yeni geliştirdiği motor becerilerini denemek için sabahları erkenden uyanır.

 

BESLENME

Şayet bu ay katı gıdaya geçilmesine karar verildiyse bebeğinizin emme isteği artacaktır. Bunun nedeni biberon ve memenin bebeğe az verilmesidir. Bebeğiniz yeni tatlara alıştıkça bunları daha çok sevmeye başlar. Ancak yine de altıncı aya kadar anne sütü harici herhangi bir gıdayla bebeğinizi beslememeniz gerektiğini vurgulamak isteriz. Eğer çocuk doktorunuz özellikle bir mama önermiyorsa, lütfen katı gıdaya geçmek için sabırsızlanmayın. Doğum öncesinde sizden aldığı demir beşinci ayda tükenmiş olur. Bu aydan itibaren bebeğinize demir takviyesi yapılması çok önemlidir!

 

UYKU

Bebek yeni geliştirdiği motor becerilerini denemek için sabahları erkenden uyanır. Uyandığı zaman bir süre yatağında kendi kendine oynuyorsa, akşam yatırırken yatağına sevdiği oyuncaklardan birkaç tanesini koyabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin diş çıkarma sancıları da olabileceğinden huysuzluğa ve ağrıya bağlı gece uyanmaları da olabilir. Bu durumda kauçuk diş kaşıma halkaları ağrı ve huysuzluğu azaltmada yardımcı olabilir. Ancak kesinlikle doktorunuza danışmadan bebeğinize herhangi bir ilaç vermeyin! Bazı bebekler için diş çıkarma süreci çok sancılı ve uzun sürse de bazıları için kısa ve kolay geçer. Dolayısıyla bebeğinizin aşırı tepki vermesi ya da hiç tepki vermemesinin sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Oturma pozisyonuna getirildiğinde kafasını dengeler ve dik tutar. Elleriyle otutrurken dik durmak için kendine destek yapar. Oturmaktan çok hoşlanacak olan bebeğiniz biraz sırtı eğimli oturacaktır. Endişelenmeyin; bu bir kamburluk belirtisi değildir. Ancak yine de oturur pozisyonda çok uzun süre bebeğinizi tutmamanızı öneririz. Elleri ve ayaklarını açıp kafasını kaldırarak “uçak” hareketini yapmaya başlar. Ayağını rahatça ağzına götürebilir. Nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir. Objeleri daha kolay kavrar. İki eliyle biberonu kavrayabilir. Ayrıca duyu organları son derece gelişen bebeğiniz çok küçük nesneleri bile görebilir, tıkırtılar ve fısıldaşmaları duyabilir. Hatta duyabildiğini ve görebildiğini size belli etmek için sesler çıkarır. Dolayısıyla bebeğinizin çevresindeyken kullandığınız kelimelere bu dönem ve sonraki dönemlerde ekstra hassasiyet göstermenizde fayda var.

 

SOSYAL GELİŞİM

Bazı sessiz ve sesli harfleri bir araya getirerek heceler oluşturmaya başlar. Dikkat çekmek için güler ve sesler çıkarır. Sesleri ve hareketleri taklit etmeye çalışır. Yakın çevresini tanır ve yabancılara tepki gösterir. Bebeğinizin yeni dostları aynalar! Bu dönemde bebeğiniz aynaya bakmaktan ve kendi görüntüsünü tanımaktan hayli hoşlanacaktır. Hatta her aynaya baktığında kendi kendiyle konuşacak ve kahkahalar da atacaktır. Bu sırada siz de aynanın karşısına geçip bebeğinizle konuşmalısınız ve sizi daha iyi tanımasına olanak sağlamalısınız.

 

AŞI TAKVİMİ

Bu ay herhangi bir aşı yoktur. Yalnızca eğer yaptırmadıysanız İshal aşısının ilk dozunu için doktorunuzla konuşmanız faydalı olur.

Bebeğiniz bu dönemde nesneleri uzun süre inceleyebilir ve bazı sesiz harfleri çıkarmaya çalışır.

 

BESLENME

Bebeğiniz farklı katı besinlerden farklı vitaminler alır ve vücudunun süt ihtiyacı giderek azalır. Bebeğiniz 1 yaşını doldurana kadar inek sütü vermeyin. Domates, yumurta akı, portakal suyu gibi gıdalar alerji riski yüksek olduğundan 1 yaşı dolana dek verilmemelidir. Ve bir müjde! Artık bebeğinize biberonunu verebilirsiniz. Merak etmeyin kendisi tutabilir ve kaldırabilir. Bu dönemde parmaklarını ve eliyle kavramayı bilinçli olarak yapan bebeğiniz biberonu kavramaktan mutluluk duyacaktır. İki eliyle birlikte kavrayacağı boyutta bir biberon vermeye özen gösterin. İlk başka içecek etrafa dökülecek ve çenesinden akacaksa da küçük meleğiniz zamanla içmeyi öğrenecektir.

 

UYKU

6. ayda bebeğiniz 12 saati gece olmak üzere toplam 14 saat uyur. Diş çıkardığı için bu dönemde geceleri ağlayabilir. Uyku saati için artık bir düzen oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eğer sallayarak uyutursanız kendi başına uykuya dalmayı öğrenemez. Bu süreçte biraz sabırlı olup ağlasa dahi uyumaya bıraktıktan sonra yanına gitmemeniz gerekmektedir. Uyumaya çalışırken sizi istemesi, yalnız kalamaması zamanla bir alışkanlığa dönüşebilir ve bu da uyku problemleri yaratabilir. Dolayısıyla bir süre ağlamasını sineye çekip uyuyana kadar beklemelisiniz.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Yüzüstü yatarken bacaklarını hareket ettirerek emeklemeye çalışır. Kafasını serbestçe hareket ettirebilir, vücudunu istediği yöne çevirebilir. Parmaklarıyla kendi yemeğini yemek hoşuna gider. İlk dişi çıkabilir. Sırtüstü yatarken dönerek oturur pozisyona geçebilir. Parmakları ve elleri güçlenen bebeğiniz bu dönemde bir şeyleri kavramaktan mutluluk duyacaktır. Nesneleri sıkı sıkı tutarlar ve elleri arasında transfer edebilirler. Ancak yine de bir anda o nesneden ilgileri kopabilir ve nesneyi bırakabilirler. Bu yüzden bebeğinizin eline kırılacak nesneler vermemeye özen gösterin. Bu dönemde bebeğinize bol ve esnek kıyafetler giydirin zira bebeğiniz adeta bir akrobat gibi hareket edecek ve kendi kendine bilinçli olarak yaptığı bu hareketlerden zevk duyacaktır.

 

SOSYAL GELİŞİM

Ruh halinde ani değişiklikler olabilir. Nesneleri uzun süre inceleyebilir. “F”, “V”, “S”, “Z” gibi sessiz harfleri çıkarmaya başlar. Farklı iki nesneyi kıyaslayabilir. Çiğnemek için sert ve soğuk nesneleri ağzına götürür. Bunda diş çıkarıyor olmasının da büyük etkisi vardır elbette. Bu dönemden itibaren artık bebeğiniz her gördüğü insana mavi boncuk dağıtmaz. Zira tanıdığı kişileri ve yabancıları artık ayırt edebilir. Aynada kendi görüntüsünü de artık tanır hale gelir. Ayrıca sesleri takip etmeye başlayan, yani ilk kez konuşma denemeleri yapan çocuğunuzdan tek heceli kelimeler duyabilirsiniz. Sizi de taklit etmeye çalışacaktır. Dolayısıyla eşinize ismiyle değil anne/baba şeklinde hitap etmeye başlamanız iyi olabilir.

 

AŞI TAKVİMİ

Hepatit B 3. doz

Emeklemeye başlayan bebeğiniz, her gördüğü nesneye uzanır ve almaya çalışır.

 

BESLENME

Bebeğin emmesi, kilo alması ve büyümesi iyi ise bu ayda alacağı proteinin büyük bir kısmını anne sütünden alması daha iyidir. Yavaş yavaş çeşitli tatlara alıştırılabilir, yanınızdayken kolay parçalanıp dağılmayan bisküviler veya ekmek kabuğu eline verilebilir. Hazır meyve suyu, kolalı ve gazlı içecekler, tatlandırılmış yiyecekler bebeğiniz için uygun değildir. Eğer biberonla besleniyorsa, ağzında biberonla uyumamasına dikkat edin. Yemek zamanı sofraya birlikte oturun ve eline bir şeyler verin, artık kaşık tutmaya başlayabilir, bardağı ağzına götürüp su içmeye çalışabilir.

 

UYKU

Gece boyunca sabaha kadar hiç uyanmadan uyuyabilir; diş çıkarması başladı ise dönem dönem ağlayarak uyanabilir. Mümkünse yatağından almadan belki yanına uzanarak tekrar dalmasını sağlayın, eğer kucağınıza alırsanız tekrar uykuya dalması zor olabilir.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Müjde! Bebeğiniz bu dönemde emeklemeye başlayacak! Kendine özgü bir emekleme stili olabilir, her bebek 4 uzvuyla emekleyecek diye bir kural yoktur. Emekleme çalışmaları esnasında bebeğinize dokunmayın. Arkasından ittirmek ya da yorulduğunu düşünüp kucağa almak yürümeye geçme dönemini geciktirecektir. Koltuk veya kanepe yanına gidip yavaş yavaş ayakta durabilir, her gördüğü nesneye uzanır, almaya çalışır, her nesneyi ağzına götürerek onu tanımaya çalışabilir. Dengesi iyice gelişir ve oturmaya başlayabilir. Kendi kendine dönebilir ve ellerinden destek alarak doğrulabilir. Bunları yaparken bebeğinize destek olmamalı, kendi kendine kaslarını geliştirmesini ve keşfetmesini izlemelisiniz.

 

SOSYAL GELİŞİM

Yavaş yavaş sosyal olaylara katılmaya çalışır, kelimeleri taklit etmeye çalışır. Bu dönemde bebeğiniz tek ve iki heceli kelimeleri bozuk da olsa telaffuz etmeye başlayabilir. Çok meraklıdır, merakla araştırır, ilerler, dokunur ama elini hızlıca geri çeker. Yanınızdan kısa süreliğine ayrılıp tekrar geri döner, sizi tekrar gördüğünde çok mutlu olur ve bu mutluluğunu belli eder. Parmaklarını kullanabilir, baş ve işaret parmağı ile nesneleri almaya çalışır. Düşünme muhakeme yetileri gelişir. Bir objeye ulaşmak istediğinde eğer ona ulaşamıyor ise ulaşabilecek yolları arar, pes etmez. Hoşnutsuzluğunu size gayet açık bir şekilde ifade eder. Çok hareketli ve meraklı olduğu bu dönemde bebeğiniz mobilite kazandığı için evde bazı önlemler almakta fayda vardır. Kırılabilecek, keskin ya da sivri nesneler bebeğinizin uzanamayacağı yüksekliğe kaldırılmalı, prizler kapatılmalı, sivri ve sert köşeler süngerle kaplanmalı, kablolar saklanmalı ve ucu açık kablo varsa yalıtkan bantla tamir edilmeli, merdivenlerin iki ucuna da kapı yapılmalıdır.

 

AŞI TAKVİMİ

Bu ay herhangi bir aşı yoktur.

Yardım almadan oturmaya başlar ve kendi boyundaki kanepelere tırmanmaya çalışır.

 

BESLENME

Hala kilo alımı iyi ise emzirmeye devam edin. İlk kez vereceğiniz yiyecekleri açken verin. Dişlerini kaşıyıp rahatlaması için sebze ve meyve dilimlerini eline verin, sizin gözetiminizde kemirmesine izin verin. Eğer mevsimi ise domates yedirmeye başlayabilirsiniz ama alerji yaparsa hemen kesin. Yavaş yavaş kendi özgürlüğünü kazandığı için size bazı gösteriler yapacaktır, daha önce zevkle yediği yemekleri birden reddedecektir. Hiç moralinizi bozmayın, biraz ara verip tekrar deneyin. Dönem dönem tabağı önüne koyup kendisinin yemesine izin verin. Yavaş yavaş sebze çorbasının içine kırmızı et ekleyin.

 

UYKU

Uyku saatleri bir önceki aylara göre zaman olarak biraz kısalabilir. Kendi yatağında uykuya dalmasını öğretin ve çok zorda kalmadıkça oradan almayın.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Emeklemesi hızlanır, yardımsız oturabilir ve kendini yukarı doğru çekerek ayağa kalkabilir. Oyuncaklarını baş ve işaret parmağıyla tutup onu incelemeye başlar, altına üstüne bakar. Evde kendi boyundaki koltuklara ve kanepelere tırmanmaya çalışır. Bu dönemde bebeğiniz hala emeklemiyor olabilir. Bunda endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Her bebeğin kas ve iskelet yapısı aynı olmaz. Ayrıca her bebek yürümeye aynı oranda meraklı da değildir. Zamanla bu tarz yetenekleri edinecektir. Bu sırada denemelerini yaparken sizin destek olmamanız gerekir. Kendi çabalarıyla, sizi taklit ederek öğrenmeye çalışması önemlidir. Hali hazırda emekleyen bebekler ise bu ayda daha rahat hareket edecekler. Kollarının altından tuttuğunuzda adım atma denemeleri yapacaklardır. Yeri tanıması ve hissedebilmesi için bu dönemde çocuğunuzu yere çıplak ayakla basması önemlidir. Ayrıca bu dönemde kendi boyundaki eşyalardan destek alarak ayakları üzerinde kendi başına durmaya başlayabilir. Dolayısıyla yerde sivri ya da keskin cisimlerin olmamasına ekstra bir özen göstermeniz gerekir. Bu dönemde taklit yeteneği gelişen bebeğinize basit kelimeleri ve hareketleri öğretebilirsiniz. Mesela giden bir kişinin arkasından el sallayıp bay-bay demesi mümkündür. Bebeğinizle konuşma çalışmalarına başlamak için ne harika bir dönem değil mi?

 

SOSYAL GELİŞİM

Çok meraklıdır, etrafındaki her şeyi inceler, vurur, fırlatır, döker. Başkaları ile oynamayı sever. Artık ne istediğini bilir, hedefe kilitlenir, eğer önüne bir engel çıkarsa çok sinirlenir ve tepki verir. Kişiliği gün be gün gelişir. Geçmişi hatırlayabilir, geçmişteki deneyimleriyle davranışlarını şekillendirir. Anneye olan ilgisi artar, gözünün önünden ayrılmasını istemez, ayrılık korkusu başlar. Artık devamlı anne-baba ve kardeşlerini izleyerek onları taklit eder. Dünyada nasıl davranması ve yaşamasını öğrenmeye çalışır. Aynı zamanda bebeğiniz bu ay sizleri de tanımaya başlar. Bir fotoğrafta ya da aynada sizi veya kendisini gördüğünde tanır ve mutlu olur. Denemek için sevdiği kişilerin fotoğraflarının olduğu bir albüm hazırlayabilir ve bu konuda onunla sohbet edebilirsiniz. Fotoğrafların arasına tanımadığı kişilerin olduğu bir fotoğraf koyabilir ve bundan hoşlanmadığına şahit olabilirsiniz. Sevdiği kişilerin fotoğrafları ilgisini çekecek, fotoğraflarda kendini gördükçe heyecanlanacaktır. Bu sırada kişileri tek tek gösterip kim olduklarını söyleyebilirsiniz. Zamanla isimleri ve hitapları taklit etmeye çalışacaktır.

AŞI TAKVİMİ

Bu ay herhangi bir aşı yoktur.

Bebeğiniz asit cümleler kurmaya başlar, uykusu daha düzenli hale gelir.

 

BESLENME

Artık sofraya oturup özellikle taze besinlere denemesine fırsat verin, beraber yemeğinizi yiyin. Her gün bir önceki güne oranla pütürlü yiyecekler verin, yavaş yavaş çiğneme-yutma koordinasyonunu öğrensin. Menünüze balık ekleyin ancak dip balıklarından ağır metal içerdikleri için kaçının. Çocuğunuzun beslenmesini mutfakta yaparsanız ona aynı zamanda eğlenceli bir alan da yaratmış olursunuz. Bu dönemde bardak, çatal, bıçak gibi nesneleri tutmaktan hoşlanacak olan bebeğinize kulplu plastik bir bardak almayı düşünebilirsiniz. Renkli plastik çatal, bıçak, kaşık ve tabaklarla da yemek yemeye daha hevesli olacaktır. Katı gıdalar ve yeni lezzetlerle birlikte bebeğiniz daha fazla süt emmek istemeyebilir. Bu sizi üzmesin veya bunalıma sokmasın. Bunun anlamı, bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri katı gıdalardan da alabildiği ve sizi daha az yoracağıdır. Yani eski özgür günlerinize yavaş yavaş geri dönebilirsiniz.

 

UYKU

Uykusu biraz daha düzenlidir, saat olarak süresi azalabilir. Akşam 21:00’den sonra uyur. Gece uyanmalar azalır hatta neredeyse hiç kalmaz. Eğer bebeğiniz gece uyanıyorsa bir sorunu olabilir. Bu sorun gaz ya da diş çıkarma gibi basit şeyler de olabilir. Panik yapmadan önce bebeğinizi iyice kontrol edin ve sıkıntısını çözmeye çalışın. Zaten herhangi bir sorunu artık işaret ederek de anlatabilir ya da basit kelimelerle ifade edebilir.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Çok daha güzel emekler, baş ve vücut kontrolünü çok rahat sağlar, ayağa kalkar. Nesneleri rahatlıkla kavrar ve oynar. Birbirine benzeyen oyuncakları ayırır, küplerle oynayabilir. Nesneler arasındaki ilişkiyi kurar, kumandayı televizyona doğru tutarak açamaya çalışır, cep telefonunu kulağına götürür, kavanozları açıp kapatabilir, tablet bilgisayarı açmayı becerebilir. ‘Getir, götür, al, ver’ gibi basit cümleler kurabilir. Yürüme denemelerine başlayabilir, 1-2 saniye tay tay durabilir, koltuk etrafında tutunarak yürüyebilir.

SOSYAL GELİŞİM

“Anne, baba, abi, korktum” gibi tek tük kelimeler söyleyebilir. İlişkilendirmeyi öğrenebilir, hadi dışarı deyince ayakkabıları gösterebilir, kapıyı işaret edebilir, hadi yemek yiyelim deyince kendini ona hazırlayabilir. Soyut şeylerden korkabilir, ani seslerden irkilebilir. Onu rahatlatmaya çalışın, elektrik süpürgesi sesinden korkuyorsa o sesin süpürgeden çıktığını öğretin. Bütün ilginin üstünde olmasını ister, alkışlamayı öğrenir, bir şeyi başardığında alkışlanmak ister.

 

AŞI TAKVİMİ

Kızamık

Etrafındakileri taklit etmeye başlayan bebeğiniz, müzik duyduğunda sallanmaya başlar.

 

BESLENME

Sizinle birlikte sofrayı oturup yemeğini yer. Meyveleri soyup eline verin, pütürlü yemeğe alıştırın. Renkli ve desenli plastik tabaklar, bardaklar, çatal bıçak takımları yemek yemesini kolaylaştırır ve kendi kendine yemeye teşvik eder.

 

UYKU

Gece uykusu artık gayet düzenlidir, bütün gece rahat uyuyabilir.

FİZİKSEL GELİŞİM

Mobilyalara tırmanır, merdiven çıkabilir. Daha çok evdeki eşyalarla oynamayı sever, tüm çekmeceleri boşaltır, evinizde saksılı çiçek varsa topraklarını büyük bir zevkle etrafa saçar, kendi soyunup giyinmek ister, giyinirken size yardımcı olur. Bu dönemde yürümesine yardımcı olacağını düşündüğünüz yürüteçler aslında faydalı araçlar değillerdir. Aksine dünyanın birçok yerinde yasaklanmış olan büyüteçler bebeğinizin kas ve iskelet gelişiminin zarar görmesine ve gecikmesine sebep olur. Ayrıca yürüteçlerle çok hızlı ve kontrolsüz hareket eden bebekler, öngörülemeyen kazalara sebebiyet verebilirler ve en kötüsü bu kazaların ortalarına da düşebilirler. Örneğin masanın üzerindeki sıcak çorbayı, masaya çarparak kendi üzerine dökebilir ve yanabilir. Bu tarz kazaların önüne geçmek için de yürüteç gibi kontrolünü sağlayamayacağınız oyuncak ve gereçleri kullanmamanızı öneriyoruz. Bebeğinize boş bir defter ve renkli boyalar alabilirsiniz. Boyaların bebeklere uygun olduğuna mutlaka emin olun! Her ne kadar henüz anlamlı şekiller çizemese de boyalarla rasgele şekiller çizmesi el-göz koordinasyonu açısından önemlidir. Boya kalemleriyle oynarken hiçbir şekilde kullandığı ele müdahale etmeyin! Sağlak ya da solak olmak öğretilen bir şey değildir. Kendisini en iyi hissettiği ve kontrolünü en rahat sağladığı elini kullanmasına izin verin.

 

SOSYAL GELİŞİM

Etrafındakileri taklit eder, ses tonlarını, mimiklerini ve tepkilerini tekrarlar, sizden gördüklerini aynen yapmaya çalışır, kendini beslemeye çalışır. Müzikten hoşlanır, müzik duyunca sallanmaya başlar. Olayları artık iyi kavrar, yani giyinince dışarı çıkacağını, mutfakta yemek hazırlanırken sofraya oturulacağını anlar. Yapmak istediği ile yapması gereken arasında bocalar. Şimdiye kadar saklanıp ortaya çıkma oyunu oynadıysanız bu dönemde bebeğiniz saklanmaya yüzünü kapatıp ce-e yapmaya başlayabilir. Eğer oyunu kendisi başlatmıyorsa siz mutlaka başlatın. Aynı şekilde eşyaları da saklayıp bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu oyun bebeğinizi hem eğlendirecek hem de onun gelişimine katkı sağlayacaktır. Böylece siz farklı bir yerdeyken bebeğiniz panik yapmamayı, birazdan yine ortaya çıkacağınızı öğrenir. Yanından ayrılırken mutlaka geri döneceğinizi, birazdan onu alacağınızı da söylemeniz bu etapta hayli önemli. Ayrıca bebeğiniz saklanırken ya da yüzünü kaparken onu arıyor gibi yapmanız onu daha çok eğlendirecektir.

 

AŞI TAKVİMİ

Bu ay herhangi bir aşı yoktur.

Sizinle birlikte sofraya oturup kendi kendine yemek yiyebilir.

 

BESLENME

Aile sofrasına oturtun. Küçük porsiyonlar halinde yeni yiyecekler deneyin. Kendisini beslemesine izin verin. Her gün pütür oranını artırın, gerektiği yerde yardımcı olun. Pütürlü mama yemek istemiyorsa meyve pürelerini çok ezmeden yedirmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle şeftali, çilek kavun, karpuz gibi tatlı meyveleri yemek için can atacaktır. Eğer mevsim koşulları uygun değilse elma püresini de pütürlü şekilde vermeyi deneyebilirsiniz.

 

UYKU

Uykusu düzenlidir, akşam yatmadan önce banyo yaptırır yatırırsanız sabaha kadar hiç uyanmadan uyuyabilirler.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Baş ve işaret parmaklarını çok iyi kullanır, şekil ve boyutlar dikkatini çeker, aralarındaki küçük farkları ayırt edebilir. Küplerle oynar, küçük parçayı büyüğün içine sokup çıkarabilir. Tutunarak ayakta değişik pozisyonlar dener, tek ayaküstünde durabilir, parmak ucunda yükselebilir. Çoraplarını çıkarabilir, tekrar giymek için deneyebilir, bardaktan 3-4 yudum içebilir. Bunun için bebeğinize yardım etmeli, otokontrolünü geliştirmeyi öğretmelisiniz. İşaret etmeyi ve nesneleri tanımayı öğrenir. Bir şeyin yerini sorduğunuzda eliyle gösterebilir. Bu dönemde bebeğiniz ellerini ve ayaklarını kullanmayı geliştireceğinden çok fazla çorap ya da eldiven gibi zorlaştırıcı kıyafetler giydirmemeye çalışın. Bu bilek, el ve ayak kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

SOSYAL GELİŞİM

Artık sizin her yaptığınızı birebir taklit eden bir bebeğiniz var. Bu dönemden itibaren bebeğinizin yanında yaptığınız her şeye dikkat etmelisiniz. Bu konuda yakınlarınızı da uyarmayı ihmal etmeyin! Doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi öğrenir, doğru yaptığında sizden takdir bekler. Takdir ettiğiniz hareketleri ise tekrar yapacaktır. Kızdığınız zaman üzülür ancak hareketi tekrarlamaktan kaçınır. İstediği bir şeyi kendisi yardımsız yapmaya çalışır, bazen sizi kolunuzdan tutup istediği bir şeyi yaptırmak için zorlar. Kelime haznesi giderek artar, ‘Anne nerede? Baba gitti’ gibi cümleler kurmaya başlar. Nesneleri artık yakından tanır ve herhangi bir şeyin yerini sorduğunuzda cevap verir. Örneğin bebeğinize bol resimli bir kitap alın ve kitaptaki şekilleri sorun. “Bisiklet nerede? Hangisi kırmızı top?” gibi sorular sorarsanız parmağıyla işaret ettiğini ve cisimlerin isimlerini tekrarladığını görebilirsiniz. Ancak kitaplara dikkatini sadece kısa bir süre verecektir. Zamanla bu süre uzar.

 

AŞI TAKVİMİ

Bu ayda uygulanacak bir aşı yoktur.

Artık yürümeye başlayan bebeğiniz yaşıtlarıyla oyun oynamaktan zevk alır.

 

BESLENME

Sofraya oturun, ona özgürlük tanıyın, kendi kendine yemesine izin verin. Kendi tek tip yemek seçebilir, herkesin beslenme alışkanlığı farklıdır, bazı bebekler 2-3 çeşit ve günde 5-6 öğün yiyebilir, bazıları da 2-3 öğün ve tek tip yiyebilir, çok fazla zorlamayın ona saygı duyun. Kilo ve boy gelişimi iyi ise çok dert etmeyin. Yavaş yavaş pastörize inek sütüne sulandırarak vermeye başlayabilirsiniz. Ve tebrikler! Bebeğiniz 1 yaşında. Pasta tercihinizi meyveliden yana kullanmaya ve ona çok fazla krema ya da çikolata yedirmemeye, ağırlıklı olarak meyvelerden vermeye dikkat edin!

 

UYKU

Uykusu düzenlidir, akşam yatmadan önce banyo yaptırır yatırırsanız sabaha kadar hiç uyanmadan uyuyabilirler. Öğlen uyku düzeni değişen bebeğiniz artık kısa 2-3 öğle uykusu yerine bir uzun uyku düzenine geçecektir. Eğer geçmiyorsa bu düzene alıştırmaya çalışın. Bunun için sabahlar bebeğinizi erken kaldırmanız gerekebilir. Bazı bebekler bu düzene hemen alışabilirler ancak bazılarının alışması aylar alabilir. Bu noktada sabırlı olmanız gerekiyor.

 

FİZİKSEL GELİŞİM

Artık yürümeye başlayabilir, yürümeye başladığında yürüme yerine koşmayı tercih edecektir. Oyuncak tercihinde bulunabilir. En sevdiği bir iki oyuncağı vardır, hep onlarla oynamayı tercih eder. Hep sizi takip eder ve yaptığınız her şeyi beynine kaydeder. Bebeğinizin nasıl gelişmesini istiyorsanız onun yanında o şekilde davranın. Giyinip soyunmaktan hoşlanır. Topla oynamaya başlayabilir. Bu dönemde taklit yeteneği sayesinde göz kırpma gibi nadiren de olsa yaptığınız ilgi çekici hareketleri yapmaya başlayacaktır. Ayrıca baş ve işaret parmaklarıyla nesneleri tutabilir, ellerine -boyutları uygun olduğu sürece- ikiden fazla nesne alabilirler.

 

SOSYAL GELİŞİM

Yavaş yavaş yaşıtlarıyla ilgilenmeye başlar, onlarla oyun oynamaktan zevk alır; fakat paylaşma mefhumu hala gelişmemiştir. Duygulanımı gelişmiştir eğer bir şey yaptığında ona gülmüşseniz çok hoşuna gider ve tekrar tekrar yapıp sizin tepki vermenizi ister. Top oynayabilir, ona gidip kibarca isterseniz verir, eğer sertçe isterseniz vermez. Verdiğiniz basit komutları yerine getirebilir. Çocuklu ailelerle bir araya gelirseniz sosyalleşmesi daha hızlanır. Her ne kadar yaşıtlarıyla oyun oynamaktan hoşlansa da paylaşma duygusu henüz gelişmediği için arkadaşları ile arasında ufak kavgalar yaşanabilir. Özellikle arkadaşları ile bir aradayken arkadaşının alıp oynamak isteyeceğini göz önünde bulundurarak en sevdiği oyuncakları ortaya çıkarmamakta fayda var.

 

AŞI TAKVİMİ

Kızamık

Kızamıkçık

Kabakulak

Bezine tuvaletini yaptığında rahatsız olup sizden yardım isteyebilir.

 

MOTOR GELİŞİM

Tek başına yürür, merdiven tırmanabilir. Dik bir şekilde koşabilir, küçük bir sandalyeye oturabilir, sadece bir eliyle tutunarak merdiven çıkabilir. çekmeceleri ve çamaşır sepetlerini keşfe çıkar.

 

NÖROLOJİK GELİŞİM

3 küp ile kule yapabilir, boya kalemi ile düz çizgi taklit edebilir. Bardak içine ufak partikülleri atabilir. 4 küp ile kule yapabilir, şişeden küçük partikülleri dışarı çıkarabilir. Kalem ile karalama yapabilir, dikey çizgi çizebilir.

 

DİL GELİŞİMİ

Kendi dili vardır, basit komutları yerine getirebilir. Sık oynadığı oyuncakların isimlerini söyleyebilir. Ortalama 10 kelime öğrenebilir, resimleri tanıyabilir, vücudunun bazı parçalarının isimlerini bilebilir.

 

SOSYAL GELİŞİM

İstek ve ihtiyaçlarını göstererek belli edebilir, ebeveynlerini kucaklayabilir. Kendi kendine yemek yiyebilir, problem halinde çözüm arayabilir. Altına çişini veya kakasını yaptığında rahatsızlık duyup yardım isteyebilir. Ebeveynlerini öpebilir.

Koşmaya başlayan bebeğiniz aynı zamanda 3 kelimeyi yan yana getirerek cümle kurabilir.

 

MOTOR GELİŞİM

Düzgün bir şekilde koşabilir, merdiven inip çıkabilir, her seferinde bir adım atabilir. Kapıyı açabilir, mobilyalara tırmanabilir, zıplayabilir.

 

NÖROLOJİK GELİŞİM

7 küp ile kule yapabilir, daire çizebilir, yatay çizgiyi taklit edebilir ve çizgilerinden üzerinden geçebilir. Kağıt katlamayı taklit edebilir.

 

DİL GELİŞİMİ

3 kelimeyi yan yana getirerek cümle kurabilir.

 

SOSYAL GELİŞİM

Kaşığı güzel tutabilir, yaptığı her şeyi hemen söyleyebilir. Soyunmaya yardımcı olur, resimli hikayeleri dinleyebilir.

Yaşını ve cinsiyetini bilir, kendisini rahatlıkla ifade edebilir.

 

MOTOR GELİŞİM

Aynı basamağa 2 ayağıyla basmadan ve durmadan merdivenleri çıkabilir. Üç tekerlekli bisiklet kullanabilir, kısa süreli tek ayak üzerinde durabilir.

 

NÖROLOJİK GELİŞİM

10 küple kule yapabilir, 3 küp ile köprü yapabilir. Yatay ve dikey çizgilerin üzerinden geçebilir. Daireyi kopya edebilir, çizgileri kesiştirerek şekiller yapabilir.

 

DİL GELİŞİMİ

Kendisini ifade edebilir, “ben-sen” diye adlandırabilir. Yaş ve cinsiyetini bilebilir, 3 adet objeyi doğru olarak söyleyebilir. Üçe kadar sayabilir veya 6 heceli kelimeleri tekrarlayabilir.

 

SOSYAL GELİŞİM

Eşyaları etrafa saçar, genelde oyun oynamak ister. Giyinirken düğmeleri açar, ayakkabılarını giyer ve ellerini yıkayabilir.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?