ÇOCUKLARIN DAHİ OLDUĞUNU GÖSTEREN 7 BELİRTİ

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR

 

Neredeyse her ebeveyn kendi çocuğunun özel olduğunu düşünse de, “dahi çocuk” çok nadir gerçekleşen bir durumdur. Ancak, şanslıysanız ve bebeğiniz, sıra dışı yetilere ve akıl almaz bir zekaya sahip bireylerden biriyse, erken yaşantısında, özellikle bebeklik döneminde kimi belirtiler gösterecektir. Bazı bebekler ise böylesi belirtileri sağ beyin eğitimi süresince kademeli olarak gösterebilir.

Bu belirtileri önceden fark edip, çocuğunuzun becerilerini geliştirmeniz en idealidir. Ama şunu anlamanız gerek ki her çocuk farklıdır ve her çocuk becerilerini ve yeteneklerini kendi süresinde geliştirir. Dolasıyla, çocuğunuzun dahi olduğunu gösteren birkaç belirti saptadığınızda, ona baskı kurmamanız gerekir. İşte çocuğunuzun dahi olduğunu gösteren 7 belirti:

 

1. Dönüm Noktalarıyla Erken Tanışır

yuruyenbebekEbeveynlerin çocukları için belirlediği, yürümeye başlamak, konuşmaya başlamak ve okumaya başlamak gibi bazı dönüm noktaları vardır. Eğer bebeğiniz bu dönüm noktalarıyla erkenden tanışmaya başlıyorsa, ileri zekalı olabilir. Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili bu dönüm noktalarına, akranlarından çok önce ulaşıp ulaşmadığını gözlemlemeniz gerekir. Bu, sımsıkı kavramak ve gülmek gibi ince motor becerilerin ve yürümek ve emeklemek gibi kaba motor becerilerin gelişimini kapsar. Aynı zamanda dahi bir çocuk daha erken konuşmaya başlar ve akranlarından çok daha kapsamlı konuşur.

 

2. Dile Karşı Aşırı Bir İlgi

İleri zekalı bir çocuğun dile karşı her zaman ciddi bir ilgisi vardır. Erken yıllarından itibaren dikkatini konuşma eylemine verir. Dahası da erkenden konuşmaya başlayacaktır. Dahi bebek kitaplara ilgilidir; henüz 6 aylık olduğunda, olduğu yerde kalmayı başarıp, masallara ve hikayelere dikkat verecektir. 14 Aylık olduğunda, 2 kelimeden oluşan cümleleri hiç sorun yaşamadan kurabilir. 18 aylık olduğunda ise, konuşulanları çok rahat anlayıp, söyleneni uygular.

 

3. Keskin Hafıza

İleri zekalı bebekler erken yaşta ebeveynlerini şaşırtmaya meyillidirler. Bu şaşırtmanın sebebi olağanüstü bir hafıza ve kurdukları bağlantılardır. Örnek olarak, dahi bir bebek en sevdiği oyuncağını nerede bıraktığını hatırlayacak beceriye sahiptir. Buna benzer olarak, yediği mamanın buzdolabından çıktığını hatırlayabilir. Böylesi ileri bir çocuk, doğru bağlantıları kurarak, herhangi bir buzdolabı gördüğünde mamasını sorabilir. İleri zekaya sahip bebekler, etrafına ve onunla temasa geçen objelere daha farklı bir anlayış ve algıyla yaklaşır ve bu alışkanlıkları hayatlarının sonuna dek sürer.

 

4. Problem Çözücü

Çoğu dahi bebek harika birer problem çözücüdür. Algılarının ve yaşlarının çok ötesinde, sorunları kolayca çözebilirler. Örnek vermek gerekirse, bebeğinizi bebek güvenlik kapısının öbür tarafında görüp, hayrete düşebilirsiniz. Etrafta gördüğü kitapları kapıya kadar itip, kapının üzerinden geçmek üzere bir merdiven inşa ederek kaçışını planlamış olabilir.
Dahi bebeğiniz aynı zamanda, sırf parçaların nasıl bir araya geldiğini görebilmek için oyuncaklarını kırmaya meraklı olabilirler. İleri zekalı bebekler onlarda merak uyandıran ve ilginç olan her şeyi çok severler. Diğer bir deyişle, yap-bozları ve onları çözmeyi severler. Bebeğinizin becerilerini geliştirmek için ona ilgisini çekecek oyuncaklar ve nesneler verin. Bebeğinizin, merakını gidermek için oyuncakla neler yaptığını fark izleyin. Eğer bebeğiniz dahiyse, ilk etapta onunla hemen oynamayacaktır. Onun yerine, nesnenin veya oyuncağın parçalarının nasıl bir araya geldiğini anlamak için ne gerekiyorsa onu yapacaktır.

 

5. Yüksek Seviyede Odaklanma ve Konsantrasyon

Dahi bebekler ilgilerini çeken şeyler karşısında kolayca odaklanabilir ve konsantre olabilir. Hatta bu odaklanma süreleri oldukça uzundur. Bu ister bir beceri üzerine uzmanlaşmak olsun, ister bir hikayeyi dinlemesi olsun, bebeğinizin inanılmaz bir odağa, konsantrasyona ve kararlılığa sahip olduğunu erken yıllarında görürsünüz. Her şeyden önemlisi, bu yüksek konsantrasyon ve odak, çocuğunuzun her şeyi kolayca öğrenmesini sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse, eğer çocuğunuza, tehlikeli olduğundan dolayı karyolasından çıkmaması gerektiği söylerseniz, kısa süre içinde çocuğunuzun karyolasında çok daha fazla zaman geçirdiğini görürsünüz.

 

6. Yüksek Derecede Bilinç ve Açıkgözlülük

Bir çok bebekte, yüksek dehaya işaretlerden biri yüksek derecede bilinç ve açık gözlülüktür. Eğer bebeğiniz dahi ise, tanıyabildiği insanlarla seslerini eşleştirebilecektir. Buna benzer olarak, tanıdığı insanlarla erken dönemlerde göz kontağı kurabilecektir. Bununla beraber, bir yabancının varlığıyla bebeğiniz alarma da geçebilir. Bu bebeğinizin etrafına karşı olan bilinci ve farkındalığını göstermektedir.
İleri zekaya sahip bir bebek her zaman etrafının daha çok farkındadır ve bilincindedir. Bu farkındalık öyledir ki, siz etrafta kimi değişiklikler yaptığınızda, bu onu rahatsız edebilir. Örnek vermek gerekirse, en sevdiği oyuncağını karyolasından çıkarmanız onun hiç hoşuna gitmeyecektir. Hatta, nevresimini değiştirdiğinizde huzursuz bile olabilir.
Bebeğinize bağırmak veya onu kontrol etmek yerine, onu idare etmeyi öğrenmelisiniz. Onu sakinleştirmek için yöntemler geliştirmeli ve yapılan değişikliğin neden gerekli olduğunu ona açıklamalısınız. Dahi bir bebek için bu sebepleri anlamak ve adapte olmak hiç zaman almayacaktır.

 

7. Daha Az Uyku

Son ama son derece önemli olarak, dahi bebekler çok uyumazlar. Başlangıçta bu sizi rahatsız etse de, çocuğunuzun az uyumasının sebeplerini anlamanız gerekmektedir.Dahi bir bebek, her an bir şeyler düşünen keskin bir zekaya sahiptir. Siz onu uykuya yatırdığınız esnada bir nesneye odaklanıp, onun hakkında düşünmeye başlayabilir. Bu onun gevşemesine ve uykuya geçmesine engel olabilir.Bir çocuğun az uyuması, ebeveynleri için birkaç ciddi problem oluşturabilir. Bebeğiniz durmadan tedirgin ve huzursuz olabilir. Geceleri çok ağlayabilir. Onu uykuya zorlamaktansa, onun zihnini sakinleştirmenin ve onunla daha iyi iletişime geçmenin yollarını keşfetmelisiniz. Uykuya yatırmadan birkaç dakika önce, onu rahatlayan hikayeler anlatın veya en sevdiği tekerlemeyi dinlemesine izin verin. Bu yöntem işe yaramadığı zaman, en sevdiği oyuncaklarla oynamasına izin verin. Bu onu bedenen yoracak ve uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Eğer denediğiniz hiç bir şey işe yaramazda, bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?