BEBEĞİNİZİ GÜLDÜREBİLECEĞİNİZ OYUNLAR

picture of happy mother with baby over white

Anne ve baba olarak bebeğimizin kahkahalarını duymak hoşumuza gider. Onların mutlu olduğunu gördükçe bizde mutlu oluruz. İşte bebeğinizi güldürmenizi sağlayacak bir kaç yöntem! Sizde bu yöntemlerden bir veya bir kaçını seçerek evde kahkaha seslerinin duyulmasını sağlayabilirsiniz.

 

CE EEE OYUNU

Yüzünüzü iki elinizle kapattıktan sonra, yavaşça açıp “ce eee” diyerek kollarınızı yanlara açtıktan sonra bebeğinizin gülümsediğini fark edeceksiniz, bir bebeğin güldüğünde ne kadar tatlı olabildiğine tam o anda şahit olabilirsiniz.

 

SAKLAMBAÇ OYNAYIN

Biraz gülümsemek ve eğlenmek için küçüklüğümüzün vazgeçilmez oyunu saklambaç oynamaya ne dersiniz? Çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı herhangi bir eşyanın arkasına sakladıktan sonra ona şu soruyu yöneltin: ” Hanimiş benim oğlumun / kızımın oyuncağı?” onu bulmaya çalışacak ve bulacak veya sizden onun yerini göstermenizi bekleyecektir. Sizde çocuğunuz oyuncağı bulduğunda yada siz oyuncağı tekrar ortaya çıkardığınızda şöyle diyerek: ” Buradaymışş!!” diyerek onu şaşırtabilir ve gülümsemesini sağlayabilirsiniz.

 

NUMARADAN HAPŞIRIN

Numaradan hapşırıp bunu tekrardan biraz daha abartarak yapmanız onun dikkatini çekecek ve gülümsemesini sağlayacaktır. ” Ha ha ha hapşu” kelimenize kahkahalar atan bebeğinizin yüz ifadesi sizde de gülümseme yaratacaktır.

 

GIDIKLAMA VAKTİ

Bir çocuğun en hassas olduğu yerleri elleri, ayakları, boynunun kenarları ve göbeğinin yanlarıdır. Bebeğinizi yada çocuğunuzu rahatsız etmeyecek şekilde bu noktalardan öpmeniz bile onun için gıdıklama sayılacaktır. Gıdıklamak bir bebeği veya çocuğu güldürmenin en zevkli yoludur. Gıdıklarken bunu kısa süreli ve çok sık tekrarlayarak yapmamakta fayda vardır. Gıdıkladığınız bebeğinizin kahkahalarını duymaya hazır olun.

 

YÜZÜNÜZÜN İFADESİNİ DEĞİŞTİRİN

Çocuğunuzun kıkırkıkır gülme seslerini duymak istiyorsanız, yüzünüzün ifadesini biraz değiştirerek ve birazda abartarak değiştirin tekrar normal hale dönüştürdüğünüz yüz ifadenizi tekrar değiştirin. Bu etkinliğe birde değişik ve komik sesler ekleyebilirseniz bebeğinizin kahkahalarına doyum olmaz! İsterseniz bu anları kameraya da kaydedebilirsiniz.

 

SEVİMLİ HAYVANLARIN SESLERİNİ TAKLİT EDİN

Kuş, kedi , inek , kuzu , ördek , at gibi sesini taklit edebileceğiniz hayvanların çıkardıkları sesleri taklit edebilirsiniz. Bu oyun sayesinde çocuğunuz bir yandan gülerken bir yandan doğadaki hayvanları tanıyacaktır.

 

NOT: BEBEKLERİNİZLE VEYA ÇOCUKLARINIZLA OYNADIĞINIZ OYUNLARDA SES TONUNUZA DİKKAT ETMENİZ VE ONUN KORKMASINA NEDEN OLACAK ANİ HAREKETLERDEN UZAK DURMANIZDA FAYDA OLACAĞINI UNUTMAYINIZ.

 

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?