BEBEĞİN ODASINI AYIRMA YAŞI KAÇTIR?

BEBEKLERDE ODANIN AYRILMASI

2 YAŞ BEBEĞİN YATAĞINI DEĞİŞTİRME ZAMANI MIDIR?

“Çocuğumu ne zaman kenarlığı olmayan yatağında yatırmaya başlamalıyım?”

Bu soru birçok anne ve babasının belirli bir dönemden sonra kendilerine en çok yönelttiği soruların başında geliyor.

 

SORU : Çocuklar kaç yaşından itibaren kendi odalarında ve yataklarında tek başına yatmaya başlayabilirler?
CEVAP: Çocuklar 2 yaşından itibaren kendi odalarında ve yataklarında tek başına uyumaya hazırdırlar. Bu yaşa kadar kenarlıklı, korkuluklu bebek yatağında veya beşikte uyuyan çocuklar artık kenarlıksız çocuk karyolasında yatabilirler.

 

SORU : Çocuğun yatağının seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
CEVAP : Çocuğun yatağı hazırlanırken mobilya malzemelerinin kurşun içermeyen boyayla boyanmış olmasına, uçları çok sivri olmayan, yuvarlak köşeli tasarımlara, tahta kısımlarda çatlak ve kırık olmamasına dikkat edilmelidir. Karyolanın şiltesi sağlam, ortopedik özellikte olmalı, şilte karyola içine tam oturmalıdır. Şilte ve karyola arasındaki genişlik 2 parmaktan az olmamalıdır.

 

SORU : Kullanılan çarşaf, nevresimin özellikleri nasıl olmalıdır?
CEVAP : Kullanılan çarşaf ve nevresim takımları kolay temizlenebilen, allerji yapmayan, doğal materyalden seçilmelidir. Renk ve desen seçiminde çocuğun zevkinin de göz önünde bulundurulması çocuk için özendirici olur.

 

SORU : Çocuğun ilk alışma döneminde anne ve babaların dikkat etmesi gereken noktalar var mıdır?
CEVAP : Çocuklar bu tip yataklara alıştırılırken başlangıçta uyku sırasında hareket edebilecekleri düşünülerek düşmelere karşı tedbir alınmalıdır (yatak kenarlarına yastıklar ya da iskemle gibi destekler konabilir), daha sonra yatağa alışınca bu destekler kaldırılır.

 

SORU : Oda nasıl olmalıdır?
CEVAP : Odanın uyku sırasında ışıklandırılması da önemlidir. Loş bir gece lambası ışığı ya da odanın bulunduğu koridorun hafifçe ışıklandırılması ile çocuğun karanlık korkusunun üstesinden gelinebilir. Odanın kapısının açık olması çocuğun anne-babaya ulaşabilir olduğunu hissetmesine ve güven duygusunun gelişmesine neden olur ve böylece daha huzurlu uyur.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?