BEBEK KUNDAKLAMAK

image

 

 

KUNDAK

Bebek kundaklamak eski bir gelenektir. Doğumdan sonra birkaç hafta içinde birçok bebek uyurken veya uyanıkken o kadar çok hareket ederler ki bu durumdan kendileri rahatsız olur. Bazen bebek o kadar hızlı döner ki kendisi bu rahatsızlığın kendi hareketinden kaynaklandığını anlamaz. Düzenli yapıldığı taktirde ilk haftalarda tüm bebekler kundaklanmaktan hoşlanabilir.

 

Bir bebeği kundaklamak için temel adımlar şunlardır:

  • Bezi düzgün bir yere yayıp bebeğinizi üzerine yatırın. Ama sağ tarafa daha yakın yatırın. Ancak yine de sağ tarafta bebeğinizi saracak kadar bez kalsın. Ayrıca battaniyenin üst kısmının boynunun arka tarafından biraz daha yüksek olduğundan emin olun. Battaniyenin sağ köşesini tutun ve çekin., Bebeğinizin boynundan uzaklaştırın.
  • Bebeğinizin sol elini sağ elinizle tutarak vücudundan uzaklaştırın ve sol elinizle battaniyenin sağ tarafını bebeğinizin göğsünden geçirin. Sınırı bebeğinizin boğazına gelecek şekilde yavaşça aşağıya doğru çekiştirin.
  • Şimdi bebeğinizin sol eli ve sizin sağ eliniz battaniyenin altındadır, serbest elinizi bebeğinizin göğsüne yerleştirin. Sonra sağ elinizi kullanarak bebeğinizin sol elini göğsünün üzerine getirin, böylece bir kol askısı yapacaksınız. geri kalan battaniyeyi kimono gibi bebeğinizin arkasında toplayın.
  • Bebeğinizin sağ eliyle aynı şeyi tekrara yapın. Sol elinizle dışarı doğru çekin ve sağ elinizle geri kalan battaniyeyi göğsünün üzerine çekin. Kolunu göğsünün üzerinde battaniyeye sarın ve geri kalan battaniyeyi arkasında toplayın. Bu kundak ile bebeğiniz serbest olarak hareket edemez, ancak yaptığınız cepler sayesinde ellerini hareket ettirebilir. Bunu uymaya geçerken yapıp, diğer zamanlar da serbest bırakmak önemli… Uyurken kendi hareketiyle uyanmayacak, daha uzun ve huzurlu uyuyacaktır.

 

 

BEBEĞİ KUNDAKLAMAK DOĞRU MUDUR?

Eski geleneğimiz olan kundaklama işlemi eski işlevini tekrar korumaktadır . Yanlış yapılan kundaklama işlemi bazen bebeğinizin kalça çıkışı sorunu yaşamasına ve ileride ileri bir hastalığa neden olmasına sebep olabiliyor. Bunun ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu araştırmakla birlikle birçok yeni anne adaklarının bu yöntemi doğru dürüst yapmalarını öneririz. Aslında kundaklamanın özelliği anne karnında olan bebeğin o dar ortamı yaratarak el ve bacaklarını rahat hareket etmemesini ve elleri ile kendisine zarar vermeyip kendisini uyandırmamasını sağlamak için daha çok yapılır.

Kundaklama işlemi düzgün yapıldığı sürece hiçbir zararı yoktur. Ama anne adaklarının bebeklerini kundaklarken sıkı olamamasına dikkat edilmesi gerektiğini unutmamalıdırlar. Sıkı yapılan kundağın karaciğer sıkışması sonucu bebeğinizin solunum enfeksiyonu kapmasına neden olabiliyor. Bebeğinizin ilk 3-4 aylarında onu kundaklayarak rahatça uykuya dalmasına ve uyuduktan uzun bir süre rahatça uyuyarak kendisin uyandırmamasını sağlar. Bebeğinizi kundak yapmanın tabi ki yararı olduğu gibi birçok zararı da bulunmaktadır. Gelin bunları hep birlikte öğrenelim.

YARARLARI

-Gece kendi kendine uyanmasını önler.
-Bebeklerde güven duygusu artar.
-Beyin rahatsızları ile yeni doğan bebeklerde sürekli ağlama kundaklama sayesinde azalmalar olması.
-Anne karnı hissi verir.

ZARARLARI

-Bacakları sıkı ve gergin bir şekilde tutularak yapılan kundaklama işlemi kalça çıkığına neden olabilir.
-Sıcaktan bunalma riski artabilir.
-Kendi kendine karın üstüne dönebilir. Buda bebeğin ani ölüm sebebine yol açabilir.
-Kundaklama bebeğin soluk alma hızın artırabilir.
-Kundaklama sayesinde bebeklerin rahat uyku çektikleri için kendi kendine uyanmasını beklemek, bebeklerde kilo almasını yavaşlatabilir.

Bunları öğrendikten sonra siz anneler bebeğinize kundaklama işlemi de yapmak size kalmış bir şey.

 

KUNDAK NEDENİYLE KALÇA ÇIKIKLIĞI

‘Anne karnında kolları ve bacakları kıvrık duran bebeğin bir süre daha bu pozisyonu koruması, doğanın gereğidir. Bunun aksine, kalça ve dizleri zorla düzeltilerek sıkıca kundağa sarılmış bebeklerde kalçalar çıkığa eğilimli hale getirilmektedir. Çukuru henüz tam gelişmemiş yeni doğan bebeğin, bu zorlamalar nedeniyle kalçası çıkabilmektedir. Çünkü her ne kadar doğuştan desek de bebeklerimizin kalçaları doğuştan çıkık değildir. İlk haftalarda yapılan yanlışlar sonucu çıkmaktadır. Bu hastalığın görülme sıklığı binde 1-2 civarındadır. Bu hiç de azımsanmayacak bir orandır. Doğuma hazırlanan annenin gevşeyen bağ dokuları anne karnındaki bebeğin bağ dokularının da gevşemesine neden olmaktadır. Bu durum bebeği doğumdan sonraki ilk haftalarda kalça çıkığına eğilimli hale getirmektedir. Bu aşamada bebeğe yapılan yanlış uygulamalar kalça çıkığı riskini artırır.”

NASIL FARK EDİLİR?

Anne ve babaların yeni doğan bebeği çok iyi gözlemlemesi gerektiğini belirten Prof. Çullu, ailelere bebeğin kalça ve uyluklarındaki kıvrımlara dikkat etmelerini önerdi. ”Sağ ve soldaki kıvrımlar eşit yerde ve sayıda olmalıdır. Eğer bir eşitsizlik varsa kalça çıkığı olma olasılığı yüksektir. Bu kıvrımlardaki eşitsizlik mutlaka kalçanın çıkık olduğu anlamına gelmez. Fakat çok önemli bir uyarıdır. Kalçaların birinin veya ikisinin bebeğin altını değiştirirken yeterince açılmaması da çok önemli bir belirtidir. Bu belirtiler aileleri uyarmalı ve bir doktora başvurmaları gerektiğini hatırlatmalıdır.” Kalçası çıkık bebeklerin normal bebeklere oranla daha geç yürüdüğünü, yürümede gecikme veya daha kötüsü topallayarak yürümenin kalça çıkığı belirtisi olabileceğini ifade eden Çullu, ”Çıkık kalçayla topallayarak yürüyen bebeklerin tanısını koymak çok kolaydır. Fakat çok geç kalınmıştır. Günümüzde ultrason, kalça çıkığının erken saptanmasında çok önemli araçtır” dedi.
 

ERKEN TANIDA TEDAVİ KOLAY

Gerek muayene, gerekse ultrason sayesinde ilk 3-4 ay içerisinde erken tanı konmuş bebeklerde kalça çıkığının basitçe halledilebildiğini ve bebeğin ömrünü sağlıklı olarak sürdürebilir;”Ultrason, henüz kalça topuzu ve çukuru kıkırdak iken kalçada olası bir çıkık veya gevşekliğin erkenden saptanmasını sağlıyor ve erken tedaviye olanak tanıyor. Çünkü bu yaşlarda basit sargılar ve cihazlar, kalça çıkığının yerine konmasında ve normal gelişmesinde yeterli olmaktadır. Altı aydan sonra çıkmış kalçanın kendiliğinden yerine girmesi mümkün olmadığından, ameliyat ile tedavi gerekmektedir. Tanı konma yaşı geciktikçe ameliyat ağırlaşmakta, ameliyat sonrası normal bir kalçanın gelişme olasılığı azalmaktadır. On sekiz aylığı geçtikten sonra bebeğin kalçasını yerine yerleştirmek yetmemekte, çukuru oluşturma amacıyla ağır kemik ameliyatları da gerekmektedir.”

ULTRASONLA KALÇA KONTROLÜ YAPILMALI

Yenidoğan her bebeğin kalçasına 4 ve 6. haftasında ultrason kontrolü yapmak gerekmektedir.

 

 

 

KAYNAKLAR:

http://www.uzmanindan.org/anne-ve-cocuk/bebegi-kundaklamak-dogru-mu.html#ixzz3jvOFTQ8o

http://www.hthayat.com/anne-ve-cocuk/bebek/haber/658579-eski-bir-gelenek-bebegimizi-kundaklamak

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?