BEBEK VE BABA ARASINDAKİ BAĞ

Blake-Mycoskie-and-child-main

 

 

Baba-bebek arasındaki bağ çok özel bir bağdır. Birçok bebek zamanının çoğunu anne ile geçirirken, Babanın da sarılması, yatırması ve yeni doğan bebekle ilişkisi gerçekten çok önemlidir. Aslında, bu sağlıklı baba-çocuk ilişkisinin de temelini oluşturur.

Yeni babalar ve bebeklerinin arasında özel bir bağ vardır. O çok değerli ilk birkaç haftada yeni doğan bebeğinizle nasıl yakın bağlılık kuracağınızı öğrenin.

Tüm yeni babalara çağrımızdır! Yeni doğmuş bebeğinizle nasıl iletişim kurmaya başlayacağınızdan emin değilseniz, yalnız değilsiniz. Bazı ebeveynler bebekleri ile hemen bağ kurmaya başlarken, bazı ebeveynler için (hem anne hem baba) bebeklerine nasıl yaklaşmaya başlayacakları konusunda biraz kararsız hissetmek oldukça yaygındır.

Ama bağ kurma gerçekten önemlidir. Uzun vadeli etkileri ne olursa olsun, güçlü, sağlıklı ilişkilerin bebeğe güven ve öz-saygı vererek bebeğin gelişimini artırdığını kesinlikle biliyoruz. Dahası bu bağları bebeğiniz doğar doğmaz kurmaya başlayabilirsiniz. Bu, günlük işlerin arasında yapabileceğiniz bir şeydir.

 

Neler yapılabilir?

 

Onu Kucaklayın

Siz bebeğinizi sevdikçe, bebeğiniz de sizin kollarınızda olmayı sevecektir. Yeni babalar bebeklerini taşımalı, uyutmalı ve daha çok bağ için onları tenlerine yakın tutmalıdırlar.

 

Bebeğinize Masaj Yapın

Basit masajlar bebeğinizin rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Çok nazikçe masaj yapmak önemlidir. Belki yerel hastanenizdeki masaj kurslarına gitmek ya da konu üzerine okumak isteyebilirsiniz.

Onunla İletişim Kurun

Bebeğiniz ne söylediğinizi anlamıyor olabilir ama bu sesinizi duymaktan hoşlanmadığı anlamına gelmez. Bebeğinize ister kitap okuyun, şarkı söyleyin ya da konuşun (ya da hatta o şirin bebek seslerinden çıkarın) duyularını uyaracak ve aranızda daha güçlü bir bağ kuracaksınız.

 

Ona Banyo Yaptırın

Bebeğinize banyo yaptırmak her ikinize de yardımcı olacaktır, siz yoğun bir günün ardından rahatlayacaksınız ve bebeğiniz huzurlu bir gece uykusuna hazır olacaktır. Bebek bakımı bu aşamada çok önemlidir.

 

Bebeğinizi Tutun

Yeni doğmuş bebeğinize yakın olmak istiyor ama onu tutamıyorsanız (belki bir şey yazıyor ya da elbiselerini katlıyorsunuz) onu bir askıya koyabilirsiniz. Bebeğinizi önden taşımalı bir askıya koymanız göğsünüzde kendisini rahat ve sıcak hissedecektir. Sadece askının iyi baş ve boyun desteği verdiğinden emin olun.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?