BEBEKLE ARABA YOLCULUĞU

baby-on-train

 

 

Bebeğinizin doğmasıyla her yıl yaptığınız seyahatler, miniğinizin huzuru sebebiyle sizi artık korkutuyor olabilir. Hatta bu sorun, yaz aylarının da gelmesiyle yapılan tatil planlarının ertelenlenmesi ile bile sonuçlanabilir. Fakat ailece yapılacak bir tatil, hem eşiniz ve sizin hem de bebeğiniz için çok iyi geçebilir ve bu yoğun günlerinizde biraz da olsa deşarj olmanızı sağlayabilir. Bunun için denemekten zarar gelmez değil mi? Hem ne kadar kötü olabilir ki… Arabayla seyahatlarde gereken birkaç püf nokta ile hiç sanmadığınız kadar eğlenceli bir yolculuk bile geçirmeniz mümkün olabilir.

• Yola çıkmadan önce bebeğiniz için mutlaka bir araba koltuğu edinin. Bebeğinizin kucakta seyahat etmesi hem sizin, hem de bebeğinizin güvenliği açısından çok tehlikelidir. Ayrıyetten, bebeğinizin kucakta seyahati onun daha çabuk sıkılmasına ve huysuzluk çıkarmasına yol açacaktır. Bunun için ister uzun ister kısa tüm seyahatleriniz için bir oto koltuğu edinmelisiniz. Bir çok markanın hem ergonomik, hem de farklı renk seçenekleri ile bebeğinizin en rahat edeceği koltuğu bulmak hiç zor olmayacaktır…

• Yolculuk esnasında bebeğiniz sık sık terleyebilir ve bu durum onu huzursuzlandırabilir. Yedek kıyafet almak ve terledikçe onu rahatlatmak gerekir. Yada mola veremeyeceğiniz yollar için veya bebeğiniz uyuduğu sırada onu rahatsız etmemek için alternatif olarak; oto koltuğu kılıfı edinmek size zaman kazandırabilir. Aynı şekilde oto koltuğu kemer kılıfı da hem kemer kesmelerini engellerken, üzerindeki peluşlar sayesinde de bebeğinizin bu kemerden sıkılmasını önlenebilir.

• Seyahat sırasında oto koltuğu sinekliği almanız da seyahat esnasında çokça işinize yarayabilir. Arı sokması vb. gibi olası tehlikelere karşı önlem almak ve tatilinizi sorunsuz bitirmeniz için edinmenizi tavsiye ederiz.

• Alacağınız cam güneşliği bebeğinizin hem gündüz güneş ışınlarından, hem de akşam araba farlarından rahatsız olmasını engeller, uykusunun bölünme ihtimalini azaltır. Böylece bebeğiniz uyurken kendinize biraz vakit ayırabilirsiniz.

• Birkaç adet biberon ve eğer kullanıyorsa fazla sayıda emzik almak sizi zor anlardan kurtarabilir. Uzun seyahatler sırasında yere düşen cisimleri steril etmek için uygun zamanı ve ortamı bulamayabilirsiniz. Bunun için emzik ve biberon da dahil olmak üzere bebeğinizin çoğu eşyasının yedeklerini almanız önerilir.

• Farklı türdeki müzik cd’leri, dvd oynatıcı tabletler de yolculuk esnasında işinizi kolaylaştıracak araçlardan. Ancak bunlar huysuzlanan bebeğiniz için başvuracağınız son ihtimaliniz olsun, öncelikle sevdiği bir oyuncağı veya ilgisi çekecek yeni bir oyuncağı vermeyi deneyebilirsiniz. Bebeğinizin erken yaşta dvd izlemesi alışkanlığa dönüşebileceği ve gelişimi açısından olumsuz olması sebebiyle pek tavsiye edilmemektedir.

• Renkli ve farklı boyutlardaki stickerların da yolculuk sırasında işe yaradığını belirten birçok anne vardır. Bebeğiniz bu stickerları size ve çevresine yapıştırarak oyalanabilir veya vızıldandığı sırada ilgisinin hoşuna gidebilecek bir şeye yoğunlaşmasını sağlayabilir.

 

Dip Not: Sık molalar verin, araç içerisinde sigara kullanmayın, bebeğinizin öne geçmesine izin vermeyin, eğer sizi istiyorsa, siz arka koltuğa geçin. Seyahat zamanı olarak sabah çok erken veya gece saatlerini tercih ederseniz, bebeğinizin uyku saatlerine denk geleceğinden, daha rahat bir yolculuk geçirmeniz mümkün olabilir.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?