BEBEKLER & ÇOCUKLAR VE DİJİTAL CİHAZLAR

BEBEKLER VE ÇOCUKLARDA DİJİTAL CİHAZ KULLANIMI

 

 

 

Çocuklar yaparak, yaşayarak öğrenmektedirler. Bununla birlikte çocukların hatta bebeklerin bile gün geçtikçe televizyon, tablet ve cep telefonu gibi ekranlara daha fazla maruz kaldıkları bir gerçek.

Bu durumda yaşadıkları ekran deneyimlerini anlamlı hale getirebilmek için şu noktalara dikkat etmeliyiz:

  • Öncelikle çocukların ekran karşısında geçirdikleri sürece dahil olmaya çalışmalıyız. Çocuklarımızın seyrettiği içerikleri bilmeli, yaşa uygunluğunu denetlemeli ve süreyi kontrol etmeliyiz. Gerektiğinde beraber seyretmeli ve çocuklarının ekranda gördüğü şeylerle gerçek hayat arasında bağ kurmasına yardımcı olmalıdır.
  • Bebek ve küçük çocukların uyanık oldukları zaman sınırlı olduğu için gerçek öğrenmeye yeterli zaman kalabilmesi için özellikle 2 yaş altında ekran karşısında geçirilecek süreyi sınırlandırmak çok önemlidir.
  • Kendi teknoloji kullanımımızı gözden geçirmeli ve gerekiyorsa sınırlamalıyız (Sürekli cep telefonu ile ilgilenmek, konuşmak, sosyal medya takip etmek, mesaj atmak, gazete okumak vb). Çocuklarımızın varlığında sık teknoloji kullanımı onların dikkat çekmek için uygunsuz davranışlarda bulunmalarına sebep olabileceği gibi bizleri model almalarına da sebep olacaktır.
  • Yetişkinlere uygun (haberler, yarışma programları, tartışmalar, diziler vb) programları çocuklarımız yattıktan sonra izlemeliyiz. Küçük çocuklar gözlemleyerek ve model alarak öğrenirler. Ekranda gördükleri/duydukları pek çok davranışı öğrendiklerini unutmamalıyız. Yaş büyüdükçe izlenmesine daha fazla izin verilen yetişkinler için hazırlanmış içeriklere sahip diziler ve filmler çocukların erken dönemde cinsellik, şiddet ve öfke içeren davranışlara yönelmelerine sebep olmaktadır.
  • Akşam saatlerini ekran karşısında geçiren çocukları uyutmak daha zor hale gelmektedir. Rahat uykuya dalabilmeleri, huzurlu ve sağlıklı bir uyku için yatmadan en az bir saat önce tv, tablet vb araçları sınırlamak çok faydalıdır.
  • Yemek yerken Tv, tablet vb kullanmak çocuğunuzun yemek alışkanlığının gelişmesine engel olacaktır. Ekran karşısında atıştıran, yemek yiyen ve odasında tv seyreden çocukların daha kilolu olma ve obesiteye yakalanma oranları daha yüksektir.
  • Çocukların odalarında ekran kullanmalarına izin verilmemelidir. Aksi takdirde hem süre sınırlandırması yapmak imkansızlaşacak hem de içerik kontrolü mümkün olmayacaktır. Örneğin odalarında tv olmamalı, mümkünse bilgisayar ve tabletler ortak alanlarda kullanılmalıdır..
  • Ekranların hayatımıza pek çok kolaylık, yenilik ve keyif kattığı bir gerçektir. Bununla birlikte her şeyde olduğu gibi teknolojinin amaçlı ve duyarlı kullanımı özellikle çocuklarımızın gelişimi açısından çok önemlidir.
0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?