BEBEKLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

bebeklerde ruya

Bebekler Rüya Görür Mü?

Bebekler rüya görmüyor, çünkü rüyalarına taşıyacakları aktörler yok. 10 yaşından sonra kendine güvenli çocuklar aktif, diğerleri kaygılı rüyalar anlatıyor.

Uyuyan bir çocuktan daha gizemli bir şey yok. Uyanık oldukları zaman boyunca çocuklarımı, herhangi bir anda genel olarak ne düşündüklerini söyleyebilecek kadar tanıdığımı düşünmüşümdür. Aklından hınzırlık geçen bir çocuk kendini açığa verir, çünkü yüzü tam bir açık kitaptır. Gece olduğunda, ayıcığıyla uykuya daldığında, o kitap kapanır.

Karyolasının başında durup çocuklarını uyurken seyreden anne-babalar iniltiler, fısırtılar, sayıklamalar ve kirpik titremelerini görebilir, ancak bunların ne anlama geldiğini kesin olarak bildiklerini iddia ederlerse yalan söylemiş olurlar. Acaba çocuk rüya mı görüyor? Eğer öyleyse, rüyasında ne görüyor? Eğer yetişkinler rüyalarında başvuracakları, hayatları boyunca birikmiş deneyim ve imgelerden oluşan gizli bir depolamaya sahiplerse, küçücük bir çocuğun, anne memesi, anne ve babasının yüzleri dışında dünyada rüyasını görebileceği ne olabilir ki?

REM uykusu rüyalarımızın çoğunu ve elbette en berrak olanlarını gördüğümüz zaman dilimi. Bebekler uyku sürelerinin yarısını, anne karnındaki ceninler ise bundan daha fazlasını, hatta doğumdan iki hafta öncesine kadar yüzde 100’e varan kısmını REM uykusunda geçirse de bu devre bir yetişkinin uyku döngüsünün yalnızca yüzde 20’sini oluşturuyor. REM uykusu için olası bir açıklama bunun, vücut uykudayken beyni çalışır durumda tutmanın bir yolu olduğu. Beden beyinden daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor ve bu ‘sessiz işleme’ hali beyne, uyanmak zorunda kalmadan ve böylece bedenin dinlenmesini kesmeden biraz egzersiz yapma fırsatı veriyor. Bu açıklama bebeklerde ve ceninlerde gözlenen yüksek seviyelerdeki REM uykusuna da uygun düşüyor. Beyin gelişmek için egzersize, beden de dinlenmeye ihtiyaç duyduğundan, bu yolla her ikisi de aynı zamanda elde edilebiliyor.

 

Öyleyse Neden Bebekler Rüya Göremiyor?

Amerikalı psikolog David Foulkes’un bulguları şöyle: ‘Altı ya da yedi yaşından küçük çocukların rüyaları izleyici rüyalarıdır. Yani, hiçbir aktör yoktur ve genellikle bir olayla sınırlı bir şey meydana gelir. Çocuklar ancak bu yaşları geçtiklerinde kendilerinin de rol aldıkları -‘şunu yaptım, bunu yaptım’ diyebilecekleri- rüyalar görmeye başlarlar ve daha sonraları, 10 yaşından itibaren, birden çok kişinin rol aldığı rüya bilidirimlerinde bulunurlar’.

Foulkes’un küçük çocuklardan aldığı rüya bildirimleri, belki de çocuğun bir hayvan gördüğü, çoğunlukla durağan ve sakin resimlerden meydana geliyor. Bununla birlikte, küçük çocukların rüya bildirimlerinin yetişkin kâbuslarını oluşturan yüksek seviyede saldırı, kaza ya da olumsuz duyguları nadiren içerdiği görülüyor. Aynı şekilde ancak ergenliğe ulaştıklarında çocukların rüya bildirimleriyle bireysel kişilik özellikleri arasındaki ilişki gözlenir hale geliyor. Kendine güvenli çocuklar aktif rüyalar gördüklerini bildirirken tedirgin çocuklar kaygı verici rüyalar görüyorlar. Foulkes ve onu takip edenler için tüm bunlar rüya görmenin elde edilen bir beceri, zihinsel ve bilişsel gelişime paralel olarak yaşamaya başladığımız bir şey olduğunun kanıtı. Küçük çocuklar uydurdukları bir hikâyeden daha fazlasını rüyalarında göremezler (hikâye uydurmayı sözlü buluştan çok oyun yoluyla öğrenirler).

Psikolojik açıdan bakıldıklarında gece terörü çoğunlukla kâbuslarla karıştırılıyor. Kâbuslar basitçe, çocuğun korku ve anne babası tarafından yatıştırılma ihtiyacı duyarak uyanabildiği kötü rüyalar. Bütün rüyalar gibi daha çok saat üçten sonraki gecenin üçte birlik son kısmına doğru kayan REM uykusu sırasında görülüyor. Aynı şekilde, bir rüya çeşidi olarak, henüz bunları icat edecek bilişsel düzeneğe sahip olmayan küçük çocuklarda genellikle yok sayılabiliyor.

 

Sizce Bebeğiniz Biberonların ve Memenin Dışında Rüyasında Ne görüyor Olabilir?

Bebekler uykularının % 50’sini REM uykusunda geçirirler. REM uykusunda bol bol rüya görürler. Yetişkinlerin uykusu ise % 25 oranında REM döneminde geçer. Bu yüzden yetişkinlere oranla bebeklerin kabus ve rüya tecrübeleri daha fazladır. Bebeğinizin gördüğü rüyanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

 

Ne Görürler?

Uzmanlara göre bebeklerin rüyalarında ne şekilde objeler gördüğünü tahmin etmek zor. Ama rüyalarının çok sakin olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca henüz konuşamadıkları için de rüyalarının içinde herhangi bir diyalogun olacağını sanmıyoruz.

 

Kabuslar…

Bebekler yabancılara karşı dikkatli ve yabani olur. Ama 2-3 yaşlarına kadar korkunun ne olduğunu tam olarak bilmezler. Çünkü bu hisleri o yaşlara kadar gelişmez. Ta ki çok korkunç bir kabus görene kadar.
Bir sabah bebeğiniz gözlerini kocaman açmış size tuhaf tuhaf bakıyorsa bilin ki gecesi çok zor geçmiş.

 

Gece Terörü

Bebeğiniz bazı geceler anlaşılması güç bir halde çığlıklar içinde uyanır. Oturur ya da ayağa kalkmaya çalışır. Etrafına şaşkın şaşkın bakar. Kıpkırmızı kesilir. Üstündekileri çıkarmak ister, yastığını yumruklar. Ağlar anlamsız sesler çıkarır veya konuşur. Kaçma gibi korkulu davranışlar gözlenir. Bu durumda çocuk uyandırılamaz. Söylenenleri anlamaz, sorulara yanıt vermez, anneyi babayı tanımaz, sakinleştirilemez. Taşikardi (çarpıntı), hızlı soluk alıp verme, terleme görülür. Uyku terörü bittiğindeyse çok kolay bir şeklide uykuya geri döner. Aslında zaten tam olarak uyanmamıştır. Gece terörü genellikle 3-4 yaşlarında daha sık görülür. Çocuk, gece terörü yaşarken onu uyandırmaya çalışılması olayın uzamasına neden olur.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?