BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI

Cocuklardaburun tıkanıklığı

 

 

Yenidoğan bebekler ve ilk 6-7 aydaki bebeklerin ailelerini en çok rahatsız eden problemlerden birisi de bebeklerinde sürekli hırıltı olmasıdır. Hatta bazı ailelerin evde aslan mı besliyoruz diye espri yaparak doktora geldikleri bile olur. Bu bebekler ne yazık ki sıklıkla zatürre, bronşit gibi aşırı tanılar alarak bir sürü de iğne olmak zorunda kalırlar. Aslında bu hırıltıların bazıları bebeğin geçici burun tıkanıklığına bağlı veya gırtlak kıkırdaklarının yumuşak olmasından kaynaklanan geçici boğaz hırıltılarıdır.

**Önemli uyarı: Bu yazıyı okuyarak doktora gitmeden hırıltıların kaynağına karar vermemenizi şiddetle öneririz. Böyle bir hata halinde gerçek zatürre veya bronşiolit vakalarını atlayabiliriz, bu da ileride istenmeyen telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir.

 

Bebeklik döneminde genellikle geçici masum, ciddi bir hastalıktan kaynaklanmayan 2 çeşit hırıltı vardır:

1) Burun tıkanıklığına bağlı hırıltılar.

2) Laringomalaziye bağlı hırıltılar

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Birincisi burun kıkırdaklarının yumuşak ve elastik oluşundan kaynaklanan, 6-8 aydan sonra genellikle kaybolan geçici burun tıkanıklığıdır. Bu bebeklerin her nefes alışında daha çok burnundan duyulan, horlamayı andıran, ama sıklıkla annelerin sanki göğüsten de geliyormuş gibi hissettikleri basit hırıltılar duyulur. Bu bebeklerin anneleri aslında bir bakımdan haklıdırlar, çünkü bebek çok küçük olduğu için kafa bölgesinden gelen herhangi bir hırıltı, titreşim yoluyla göğüsten de duyulabilir ve/veya hissedilebilir. Aslında sorun şudur, yumuşak olan burun kıkırdakları nefes alma sırasında birbirine yapışarak zaten ufak ve ince olan bebeğin burun kanalını iyice daraltırlar, bu yüzden de hava dar bir yerden geçerken böyle bir hırıltıya sebep olur. Bu konudaki en doğru kararı bebeğinizi muayene eden çocuk hekiminiz verecektir.

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Peki sürekli burnu tıkalı olan bebeğimize nasıl yardımcı olabiliriz Öncelikle bebeklerin burnu kolay kurur ve tıkanır, üstüne üstlük biz erişkinler gibi sümkürme, yani burun içinde pozitif basınç oluşturarak burun salgılarını dışarıya atma gibi yetenekleri yoktur. Bebeğin serum fizyolojik dediğimiz tuzlu sular veya deniz suyu diye tabir ettiğimiz damlalarla günde 3-5 kez burnunun nemlendirilmesi, özellikle bu işlemin emme ve uyku saati öncesi yapılması bebeğin daha rahat emmesine ve daha huzurla uyumasına yardımcı olacaktır.

Gerek bebeklerin hasta olmadan yaşadıkları bu geçici burun tıkanıklığında, gerekse burun mukozasının şişip, salgıların artarak sorunun daha da sıkıntılı hale geldiği soğuk algınlığı gibi hastalık dönemlerinde bebeğin birikmiş salgılarını burun kanalından uzaklaştırmak çok önemli, rahatlatıcı ve hatta iyileşmeyi hızlandırıcı bir uygulamadır. Ancak sadece günde 2 kez bu uygulamayı yapmak bile, birçok basit soğuk algınlığında gördüğümüz, geriye akıntıya bağlı öksürüğü kesmeye yeterli olabilir.

Bu amaçla tıbbi alet üreten firmalar yıllardır çalışmışlardır. İlk yıllarda çıkan armut şeklindeki pompalar hem aşırı basınç üretir hem de bu basınç bebeğin burnuna etkin bir şekilde iletilemediği için çok da işe yaramazdı. Burun temizliğinde, siz ebeveynlerin içini rahatlatan Otribebe Burun Aspiratörü’nün güvenli ve pratik bir ürün olduğunu hiç çekinmeden söyleyebiliriz. Bu ürünün uzun bir borusu, bebeğinizin burnuna uygun koni şeklinde bir ucu vardır. Bu uç ortada süngerle 2’ye ayrılmıştır. Borunun diğer ucunda da ebeveynin ağzı ile negatif basınç yapması için bir aparat eklidir. Ebeveyn, deniz suyu ile bebeğin burun salgısını yumuşattıktan sonra, aletin ucunu bebeğin burun deliğine yerleştirip, diğer uçtan pipetle birşey içiyormuş gibi, kontrollü negatif basınç uygular. Bebeğin burnunda birikmiş salgılar aletin diğer ucundaki haznede birikir. Bu uygulama bebeğe herhangi bir zarar vermez, bazı bebekler ağlayarak buna tepki verebilir. Enfeksiyonun yayılmaması için aspiratör uçları her kullanımdan sonra atılır. Eczanelerde yedek uçlar ise ayrıca bulunabilmektedir.

**Önemli uyarı: Ancak öksürüğü olan bebeğinizi doktora muayene ettirmeden bu kararı lütfen kendiniz vermeyin.

 

Bebeklerde Hırıltının Diğer Nedenleri

İkinci hırıltı nedeni bebeğin larinks dediğimiz gırtlak bölgesindeki kıkırdakların yumuşak oluşu ve çevredeki destek bağ dokularının gevşek ve yetersiz oluşuna bağlı laringomalazi dediğimiz bir durumdur. Bebek her nefes aldığında adeta düdük gibi ötmektedir. Genelde stridor denen bu sesin hekim tarafından duyulması ve buna eşlik eden başka bir solunum sorunu olmaması ile tanı konur. Nadiren kulak burun boğaz muayenesi ve hatta endoskopik yoldan solunum yollarının incelenmesi (bronkoskopi) gerekebilir. İyi huylu bir durum olan laringomalazinin tedavisi yoktur. Yaş ilerledikçe solunum yollarındaki yapılar olgunlaşır ve vakaların çoğu 1,5 yaş civarında kendiliğinden düzelir. Nadiren 5 yaşa kadar devam eden vakalar görülebilir.

Dinlerken ciğerden olan hırıltıların sabit, burun tıkanıklığından kaynaklanan hırıltıların ise değişken, ve bebek sakinken duyulmayan hırıltılar olduğunu, hatta pozisyonla bile değişebildiğini söyleyebiliriz.Son bir hatırlatma yapmak gerekirse. Bir bebeğin hırtlısının ciğerden olup olmadığını en iyi şekilde uzman çocuk doktorları anlayabilir. Tabii ki çocuk-bebek konusunda tecrübeli aile hekimleri veya pratisyen hekimler de bu gruba katılacaktır.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?