BEBEKLERDE DİŞ BAKIMI

BEBEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

 

Bebeklerde diş temizliğine bebek 6-8 aylıkken ağızda ilk dişlerin çıkmasıyla başlanabilir. Bu temizlik fırçayla yapılmaz. Bebeklerde yapılan diş temizliği diş üzerindeki yiyecek kalıntılarının uzaklaştırılmasından işlemidir. Bu işlem için genellikle ıslak temiz ve hijyenik bir tülbent veya gazlı bez kullanılır. Bebeğin beslenmesi sonrasında dişlerin yüzeyinde kalan yiyecek parçalarının nazik hareketlerle silinip alınmasından ibarettir.Bebeklerde ağız ve diş bakımı süt dişlerini çürümeye karşı korur. Zira dişler üzerindeki yiyecek kalıntıları bakteriler için iyi bir besi ortamıdır. Ağız ve diş sağlığı için ilk ve en kolay işlem zararlı bakterilere ortam oluşturacak yemek kalıntılarının uzaklaştırılmasıdır.

Dolayısıyla diş temizliğine ilk diş ile berber başlanmalıdır. Bebekler gelişimlerinin ilk döneminde süt ile beslenir. Süt, özellikle de anne sütü, içeriğinden dolayı çürük oluşumuna ve oluşan çürüklerin ilerlemesine neden olur. Bu nedenle her beslenmenin ardından mutlaka diş temizliği yapılmalıdır. Bu amaçla, diş fırçası kullanılabildiği gibi gelişimlerinin o döneminde sadece ön dişleri olduğundan en azından bir gazlı bez ile dişler üzerindeki süt artıkları temizlenmelidir. Ayrıca, parmak fırçalar yardımıyla da diş temizliği yapılabilir.

 

BEBEKLER VE ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜMELERİNİN NEDENLERİ

Anne sütü ile beslenmenin yanı sıra gece beslenmesi sırasında da dişler üzerinde süt artıkları birikir ve süt artıkları dişlerde çürüğe neden olur. Bu nedenle bebeklere asla gün içerisinde, gündüz uykularında veya gece yatma vaktinde emzik yerine süt veya diğer şekerli yiyecekleri içeren biberon verilmemelidir. Eğer ebeveynler biberon kullanımında ısrarcı olurlarsa içeriği su ile sınırlandırılmalıdır.

 • Yetersiz ağız ve diş temizliğine bağlı yetersiz ağız hijyeni,
 • Soydan gelen hassasiyet yani genetik faktörler,
 • Çok sık aralıklarla yeme-içme alışkanlığı,
 • Şekerli yiyecek veya ilaç verilmesi,
 • Asitli içeceklerin Çocuklar tarafından sık tüketilmesi

 

BEBEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

 • Bebeklerde dişlenme dönemi ve ağız bakımının nasıl olacağı ile ilgili bilgi almak amacıyla, ilk diş çıkar çıkmaz bir çocuk diş hekimine (pedodontiste) gidilmelidir.
 • Diş temizliği bebeklik çağında çürük görülmemesi açısından çok önemli rol oynar. Bebeklik döneminde, 2 yaş civarında arka dişler çıkmaya başladığından diş fırçasına geçilmeli, ebeveynler çocuklarının dişlerini etkin bir şekilde fırçalamalıdır.
 • Fırça ile temizliğin yanı sıra dişleri korumak, fırçalamayı kolaylaştırmak için diş macunu kullanımı da önerilir.
 • 3 yaşından küçük çocuklarda çocuk diş macunu kullanımı tercih edilmelidir.

 

BEBEK VE ÇOCUKLARDA ÇÜRÜK NASIL ÖNLENİR?

 • Bebeklere,yukarıda anlatıldığı şekilde, düzenli ve etkili ağız ve diş temizliği uygulanmalı,
 • Bebeklerin dengeli ve düzenli beslenmesine dikkat etmeli,
 • Çocuk 2,5-3 yaşına ulaştığında diş fırçası ve diş fırçalama işlemi ile tanıştırılmalı.

 

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?