BEBEKLERDE DİŞ GICIRDATMA

bebeklerde diş gıcırdatma

Bebeklerimizde gördüğümüz diş gıcırdatma problemleri birçok sebebe bağlı olabilir ve önemlidir. Geceleri ya da gün içerisinde diş gıcırdatan çocukların, bebeklerin neden diş gıcırdattığını bilmek gerekir. Diş gıcırdatan çocukların sadece gıcırdatmalarından dolayı baş, boyun bölgelerinde ağrılar, kulaklarda çınlamalar ve ileri safhalarda çene eklemlerinde ağrılar gözlenmektedir.

Diş gıcırdatmalarında takip çok önemlidir. Anne ve babaların diş sıkan çocukların takibini iyi yapmaları, doktor açısından teşhisi kolaylaştıran bir faktördür. Bebekler dişleri yeni çıktığında dişlerini tanımak için bir takım şeyleri çiğnerler. Isırırlar hatta parmaklarını ısırıp neler yapabileceklerini keşfederler. Bunun yanı sıra alt üst dişlerini birbirine sürterek onların orda olduğunu hissederler ya da onun çıkardığı ses hoşlarına gidebilir.

Uyurken yapılan gıcırdatma ise genelde çeneler arası ilişkiye bağlı olsa da birçok sebebi olabilir. Bebeklerin bir takım hastalıkları bunlara sebep olabilir. Sistemik bir rahatsızlığı olup olmadığına bakılmalıdır. Son dönemlerde barsak parazitlerinin de diş gıcırdatmaya sebep olduğu tespit edilmiştir.

 

Diş gıcırdatma (bruksizm) nelere yol açabilir?

Genel olarak diş gıcırdatma çocuğun dişlerine zarar vermez. Çoğunlukla herhangi bir etki bırakmadan kaybolsa da, sabahları hafif baş ağrısı veya kulak ağrısına neden olabilir. Ancak diş gıcırdatma asıl olarak çocuğun etrafındaki kişileri üzer ve rahatsız eder.

Bazı aşırı hallerde uykudaki diş gıcırdatmaları diş minesinin zedelenmesine, dişte küçük oyukların oluşmasına, ısıya karşı hassasiyetin artmasına ve yüz ağrıları ile çene sorunlarına neden olabilmektedir.

 

Diş Gıcırdatma Sebepleri

1. Daimi dişlenmeye geçerken bir takım biyokimyasal ajanlardan dolayı diş sıkma

2. Sistemik rahatsızlıklardan dolayı diş sıkma[barsak parazitleri, sinüs akıntıları)

3. Psikolojik problemlerden dolayı diş sıkma (kıskançlık, kızgınlık)

 

Bu tür problemler diş sıkmaya sebep olduğu gibi hatalı yapılmış bir dolgu bile diş sıkmaya sebeptir. Ayrıca barsaklarında sorun yaşayan bir çocukta barsak hareketlerinin artmasına bağlı olarak sindirim enzimleri salgılanır. Midede asit oluşumunu tetikleyen bu sıralı faaliyetler sonucunda tükürük akışı artar ve çiğneme kasları kasılır bu da diş gıcırdatmaya yol açar.

Sinüzitli hastalarda sürekli olarak geniz bölgelerinde bir hareketlenme vardır ve çocuk bu durumdan rahatsız olarak diş sıkabilir veya gıcırdatabilir. Gece boyu süren akıntılardan çocuk iyice rahatsız olup sıkma süresini daha da artırabilir, alışkanlık kazanabilir.

Çocuklarımızın da duygularının olduğunu unutmamak gerekir. Onların da stresleri, kıskançlıkları, pişmanlıkları hatta obsesyonları, gergin günleri ve uykusuzluk problemleri olabilir. Bu durumlarda da diş gıcırdatma olma ihtimali yüksektir.

Çocuklardaki bruksizm ve çözüm yollarına bakacak olursak aslında çözümü bulmak için sebebi bulmak gerekir. Aile – çocuk- diş hekimi kendi aralarında bu durumu anlaşılır bir şekilde konuşur ve sebep bulunursa çözüm de kendiliğinden gelir. Gıcırdatmanın ağız içindeki etkilerine bakılır. Ağız içi problemleri çözülür. Gerekirse küçük aygıtlar yapılarak sorun giderilir.

 

Bruksizm nasıl tedavi edilir?

Çoğunlukla hiçbir tedaviye gerek kalmaksızın kendiliğinden kaybolur. Ancak dişler ve çenede herhangi bir rahatsızlık oluşmasını önlemek amacıyla anne-babanın dikkatli olması ve diş hekimi muayenelerinin aksatılmaması gereklidir.

Diş gıcırdatmanın çocuğun yüz ve çenesinde ağrılara neden olması veya dişlerin zarar görmesi durumunda diş hekimi gece takması için özel bir diş koruyucu verebilir.

 

Anne-babalar ne yapmalıdır?

İster fizyolojik, ister psikolojik nedenlerden kaynaklansın, uyku öncesinde çocuğun gevşemesi ve rahatlaması diş gıcırdatmayı kontrol etmesine yardımcı olabilir. Ilık bir banyo almak, kısa bir süre rahatlatıcı bir müzik dinlemek veya kitap okumak çocuğunuzun gevşemesine katkıda bulunabilir.

Diş gıcırdatmaya stresin neden olması durumunda çocuğun neden gerginlik yaşadığını anlamaya ve bunun üstesinden gelmesi için yardımcı olmaya çalışmanız gereklidir. Çocuğunuzun duygusal durumundan endişe ediyor ve sizin yardımınızla aşılamayacak duygusal gerilimler yaşadığını düşünüyorsanız, bir çocuk psikiyatrisi uzmanı hekimden yardım almalısınız. Hekim, çocuğunuzun psikolojik durumunun değerlendirilmesi stres nedenlerinin belirlenmesini ve uygun tedavinin başlatılmasını sağlayacaktır.

 

Diş gıcırdatma ne zaman sona erer?

Çocukluk çağında görülen diş gıcırdatmalar çoğunlukla en geç ergenlik döneminde sona erer. Kalıcı dişler süt dilerine nazaran ağrıya karşı çok daha hassas olduğundan çocukların çoğu ise süt dişlerinin yerini kalıcı dişler aldıktan sonra diş gıcırdatmayı bırakır. Diş gıcırdatmanın stresten kaynaklanması durumunda, stres sona erene kadar devam eder.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?