BEBEKLERDE İSİLİK

BEBEKLERDE İSİLİK

 

İsilik bebeklerde sıkça rastlanan bir sağlık problemidir. Genellikle sıcak yaz aylarında görülen bu rahatsızlığa,  yüz bölgesinde daha sık rastlanmaktadır. Önemsiz gibi algılansa da bebeklere rahatsızlık verebilmektedir.

Bebeğin; alın, yanaklar, göz kapakları ve burnunda oluşabilmektedir. Ayrıca, bebeğin vücudunun kıvrımlı bölgelerinde, bez nedeniyle bel ve göbek bölgelerinde de görülebilmektedir. Önlemi alınmaması durumunda vücudun her yerini kaplayabilir. Ciltte kızarık, kabarcık ve döküntüler oluşur, birkaç gün ya da daha fazla sürebilmektedir.

Bir bebeğin cildi yetişkinlerin cildine göre daha hassastır. Bebeklerin cilt yapıları ince, duyarlı ve daha az yağlıdır. Bebeğin cildinde bulunan ter bezleri kanallarının gözenekleri kolaylıkla tıkanabilmekte ve isilik yada sıcak döküntülere sebep olabilmektedir. Ter bezlerinin salgısı olan ter salgısının deri altında kalmasıyla oluşan bu kabarcık ve döküntüler sıcak havada yada bebeğin aşırı sıcak ortamlarda tutulması durumunda artış gösterebilmektedir. Bebeğe yapacağınız düzenli bakım ile isiliğin kaybolmasını sağlayabilirsiniz. İsilik hastalığı bulaşıcı olmamakla birlikte her çocukta farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir.

İsilikler az sayıda, kısa zamanda geçen ve küçük deri döküntüleri şeklinde de olabileceği gibi, daha ağır seyreden kaşıntılı ve su toplayan şekillerde de görülebilmektedir. Bu nedenle, bebeğin cildini sürekli kontrol altında tutmalı, isilik belirtileri fark edildiği gibi gereken tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmalıdır. Bebekteki isilik ve döküntüler, kaşınma ve hafif yanma ile bebeği rahatsız edebilir ve eğer bebeğiniz hassas bölgeyi kaşınmaya başlarsa enfeksiyon ve kabuklanmalar oluşabilir. İyileşme süreci tamamen gerçekleşmeden tedaviyi asla yarıda bırakmamak gerekir.

Vücudun bazı bölümleri (koltuk altları, kasık bölgesi, boyun ve ense gibi) dar veya kalın giysilerden dolayı daha çok terlemekte ve uzun süre nemli kalmasına neden olmaktadır. Bebeklerin giysileri bulunduğu ortamın sıcaklığına  ve diğer koşullara göre seçilmeli ve mutlaka ortam şartlarının değişimine göre değiştirilmelidir. Giysiler kesinlikle viskoz ter çekmeyen giysiler olmamalı, pamuklu ve hava alacak şekilde üretilmiş giysiler olmalıdır. İsilik olan bölgeye sürülen nemlendiriciler, pamuklu olmayan giysilerin o bölgeyle teması isilik olma olasılığını arttırmaktadır. Bebekler ateşli hastalık geçirdiklerinde de isilik ortaya çıkabilir. Deride meydana gelen mantar hastalıkları da isiliğe ve döküntüye neden olabilmektedir. Bebeklerin ciltlerinde meydana gelen egzama ya da ciddi cilt döküntüleri gibi bir durum söz konusu olursa mutlaka hekime gösterilmelidir.

 

BEBEKLERDE İSİLİK-2

 

İsiliği Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

  • Sıcak havalarda bebeklere her gün ya da gün aşırı olmak üzere banyo yaptırılmalı ve banyo sonrası pamuklu havlu yada pamuklu tülbentlerle cildi güzelce tahriş edilmeden kurulanmalıdır.
  • Dar ve viskoz giysiler yerine bol, pamuklu ve hava alan giysiler tercih edilmelidir.
  • Bebekler terlediklerinde kesinlikle terli bırakılmamalıdır.
  • Sıcak havalarda bebek çok sıcak olmayan ortamlarda ortam sıcaklığına uygun giysiler giydirilerek tutulmalıdır.
  • Üst üste çok fazla ve yoğun nemlendirici kullanılmamalı, cildin nefes alması engellenmemelidir. Mümkünse banyo sonrası temiz cildin üzerine (doktorların önerdiği bir krem olmadığı sürece) krem sürülmemelidir.
  • Bebeğinizin altını (özellikle ilk zamanlarda daha sık altını kirlettiği için) uzun süre kirli bırakmayınız, altını sık sık değiştirip, bol bol havalandırınız.
  • Bebeğin üstüne giydiği kıyafetler kadar uyku sırasında vücudunun temas ettiği yerlerin hijyenik olması ve pamuklu kumaşlardan olması oldukça önemlidir. Ayrıca üstüne örtülen örtülerin fazlaca kalın olmaması gerekmektedir.
  • Bebeğinizi yıkarken sabunla cildini temizlemek (tahriş etmeden) önemlidir.
  • Yıkama sonrasında doktorunuz önermediği sürece kimyasallardan kaçınmakta fayda vardır. Eğer ki kullanmayı düşündüğünüz bir ürün varsa bunun doktor kontrolünde olmasına özen gösteriniz.
0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?