BEBEKLERDE KONAK VE TEDAVİSİ

BEBEKLERDE KONAK VE TEDAVİSİ

 

 

Bebeğin başındaki konaklar, birçok annenin kaygılanmasına yol açar. Sanki bebeğine iyi bakamadığı, sık sık banyo ettirmediği için konakların oluştuğunu düşünürler. Oysa konakların oluşum nedenleri farklıdır.

Konak, bebeklerin saçlı derisinde sıklıkla görülen bir tip deri döküntüsüne verilen isimdir. Tıbbi adı, infantil seboreik dermatit. Bazı bebeklerde ilk birkaç ayda saçlı deride, yaygın kızarıklık ve pullanma şeklinde ortaya çıkıyor. Bu pulların görünümü yağlı, kırmızı-pembemsi ya da sarı kabuklu yamalar tarzında oluyor. Genellikle doğumdan sonraki iki hafta ile üç ay arasında ortaya çıkan bu durum, birkaç ayda geriliyor. Daha ağır durumlarda ise kulaklar, alın ve göz kapaklarına da yayılabiliyor.

Uzmanlar anne babaların gereksiz endişelere kapılmaması konusunda uyarıyor. Çünkü konakların nedeni kötü bakım değildir. Esas neden derinin yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucu, fazla yağ salgılaması, bu yağların yama tarzında birikmesi ve daha sonra kuruyarak dökülmesidir. Ancak yağ bezlerinin neden fazla çalıştığı henüz anlaşılabilmiş değildir. Bu konuda birçok görüş vardır; araştırmalar içerisinde en çok kabul edileni hormonal nedenlere dayananlardır. Buna göre; derideki yağ bezleri hormonların etkisi altındadır. Bebek, anne karnında anneden bebeğe geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalmakta ve bu hormonların etkisi doğumdan sonra da bir süre devam etmektedir. Dolayısıyla anneden geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalan bebeklerde konak gelişimi daha olasıdır.

 

Bebeklerde Konağın Nedenleri

 • Bebeklerde görülen konağın nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Fakat bir hastalıktan, alerjiden ya da hijyen eksikliğinden kaynaklanmadığı da bilinmektedir.
 • Konak muhtemelen yeni doğan bebeğin vücut sirkülasyonunda anneden gelen hormonlardan dolayı bebeklerin derideki yağ bezlerinden salgılanan salgılardan kaynaklanmaktadır. Bu bezlerden salgılanan yağlı maddeler kuruduktan sonra kaybolacağı yerde kafa derisine yapışarak konağı meydana getirir.
 • Uzmanlar ayrıca konağın nedeni olarak bebeğin henüz gelişmemiş sindirim sisteminin biyotin ve Vitamin B çeşitlerini yeterince ememediğinden şüphelenmektedir.
 • Ayrıca nedeni olarak görülmese de Malassezia adlı bir maya enfeksiyonu konağın yayılmasını tetikleyebilmektedir.

 

Bebeklerde Konağın Belirtileri

Bebeklerdeki konağın görüntüsü bebekten bebeğe değişkenlik gösterebilir. Fakat bazı belirtiler ise tüm bebeklerde ortaktır. Bu belirtiler şunlardır;

 • Kalın yağlı ve pulumsu saç derisi
 • Konak bebeklerde saç dökülmesine neden olabilir.
 • Saç derisi üzerinde beyaz ve sarı pullanmalar görülür.
 • Saç derisi daha kötü durumlarda kızarık bir görüntü alabilir. Bu nadiren olur fakat problem büyürse saç derisinde kaşınmaya da yol açabilir.
 • Konak tedavi edilmezse belli bir süre sonra kafa derisinde yaralar ortaya çıkabilir.

 

Konağın Tedavisi

Kendiliğinden geçer.Konak tedavi edilmese bile normal şartlar altında aylar içerisinde kendiliğinden geçer. Fakat bebeğin estetik görünümü ve görüldüğü bölgenin büyümesini önlemek için basit uygulamalar yapabilirsiniz;

 • Pullar kuru ise bebeği yıkamadan bir saat önce pullu alana zeytinyağı veya bebek yağı sürerek yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğin başını her gün bebek şampuanıyla yıkayabilirsiniz.
 • Kafa derisine kabukların dökülmesini sağlayacak şekilde masaj yapabilirsiniz.
 • Bebeğinizin saçını yumuşak uçlu bir fırça ile nazikçe fırçalayabilirsiniz.
 • Bu önerileri uygularsanız bir süre sonra genellikle konakların kaybolduğunu göreceksiniz.
0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?