BEBEKLERDE SOSYAL GELİŞİM

SOSYAL GELİŞİM

 

İnsan doğumundan itibaren çevresi ile etkileşim halinde olacaktır. Her türlü ihtiyacını çevresi ile olan bağlantıları sayesinde çözecektir. Kendi bedeninin haricinde çoğu yönden başka insanların yardımına muhtaçtır. Bu nedenle sosyal gelişim zorluklara dayanabilme, baskıları kaldırabilme ve kültürel etkileşimlere yaklaşabilme konusunda önemlidir. Sosyalleşme ise dünyaya geldikten hemen sonra anne ve babanın verdiği eğitimle gerçekleşir. Akrabalık, komşuluk, kardeşlik ve evlatlık gibi rollerin benimsenmesinde önem kazanmaktadır. Çocuklarda sosyal gelişim nasıl olur sorusu için anne ve babanın çocukları ile ne ölçüde ilgilendiği sorulmalıdır.

 

ÇOCUKLARDA SOSYAL GELİŞİM

 

 

Çocuklarda sosyal gelişim nasıl olur sorusu için verilen eğitimin önemli olduğunu söylemek gerekir. Çünkü anne ve baba çocuğa, konuşma yetisini verdiği kadar sosyal olma yetisini de kazandırmak zorundadır. Çevresinde olup bitene karşı duyarsız bir birey yetiştirmek faydasız bir birey yetiştirmek gibi bir sonucu doğuracaktır. İlerleyen zamanlarda çocuğun kendi ile baş başa kalması durumunda sosyallik yönü gelişmiş ise kendi başının çaresine bakabilecektir. Ancak sosyallik yönü hala gelişmemiş bir çocuk ise sorunları ile kendisi baş edemeyecektir.

 

Çocuklarda sosyal gelişim nasıl olur, genellikle arkadaş çevresinde ve kardeşleri arasında kazanılan bir durumdur. Aileden sonra gelen arkadaş çevresi çocuğun kendini fark etmesini sağlayacaktır. Bununla beraber kendini fark eden çocuk, aileye bağlanma durumundan da uzaklaşarak tüm sorunlarını kendi başına halletmeyi öğrenecektir. Kabullenme, sevme, paylaşım gibi duyguların farkına varacaktır.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?