BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA GÖZ İLTAHABI

BEBEKLERDE GÖZ İLTİHABI

Çocuklarda Yaygın Görülen Göz Enfeksiyonları

Çocuklarda yaygın olarak görülen göz hastalıkları basit tedavilerle iyileştirilir. Ancak, mikrobik olma özelliklerinden ötürü, öteki aile üyelerine bulaşmasının önlenmesi için özel temizlik tedbirleri alınması gerekir.

Konjonktivit çocukları çok sık etkileyen bir göz sorunudur. Nedeninin bakteriyel olduğu düşünülürse antibiyotikli göz damlası ya da pomadı, saman nezlesi mevsiminde ise antialerjik göz damlası verilir. Bebeklere ve çocuklara göz damlası ya da pomadı uygulamak hiç de kolay değildir. Önce çocuğunuza acı duymayacağını söyleyin, sonra oturarak ya da yatarak başını arkaya doğru atmasını ve tavana bakmasını söyleyin. Alt göz kapağını hafifçe aşağıya çekerek damlayı göz kapağı ile göz arasına damlatın – göze dokunmayın. Yalnızca hekimin önerdiği damlaları kullanın, göz banyosu yapmayın.

Damla ya da pomad uygularken şişe ya da tüp göze olabildiğince yakın olmalı ancak dokunmamalıdır. Her iki gözde de enfeksiyon varsa, reçeteye iki ayrı damla ya da pomat yazılmalı ve iki göz için ayrı damla ya da pomat kullanılmalıdır. Çocuk göz kırparak damlanın göz dışına damlamasına neden olabileceği için, damla yüksekten damlatılmamalıdır.

 

 

Tıkalı Gözyaşı Kanalı

Gözyaşı kanalı gözyaşı salgılar. Gözyaşı, gözyaşı kanalından burna drene olur. Bazen yeni doğanlarda tıkalı olur eğer süreklilik arz etmezse tedavi gerektirmez. Bazen nazolakrimal kanal denilen gözyaşı kanalı yeni doğan bebekte kapalı olabilir ve bu nedenle gözyaşları akıp gidemediğinden gözleri sürekli sulu ve çapaklı olur. genellikle çok önemsenecek bir durum değildir. Vakaların çoğunda bebek büyüdükçe sorun kendiliğinden geçer.

Anne babaların bebeğin gözlerini temizlemeyi ve göz kapağının iç bölümündeki göz pınarına nasıl masaj yaparak kanalın açılabileceğini öğrenmeleri gerekir. Antibiyotikli damla ve pomat yanlıca bir enfeksiyon durumunda kullanılmalıdır. Sorun bir yaşından sonra da sürüyorsa, gözyaşı kanalı bir göz cerrahı tarafından genel anestezi ile açılır. Kanal şırınga ile ya da uzman olmayan bir kişi tarafından açılmaya çalışılmamalıdır.

 

 

Göz Enfeksiyonları ve İltihapları

 

Konjonktivit

 

Nedeni ve Belirtileri

Konjonktiva denilen ve gözün en dış tabakasının iltihaplanmasıdır. İltihabın nedeni bakteriyel, viral ya da alerjik olabilir. Kimyasal konjonktivit, göze irritan bir yabancı madde girdiğinde oluşur. Göz kızarır, yanar ve sulanır, göz kapakları şişer. Görmede bir bozukluk olmaz, ama parlak ışık rahatsız edebilir. Bakteriyel konjonktivitte koyu, yeşilimsi sarı bir renkte akıntı görülür. Bu, bazen göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden olur ve bu durum uyandığından çocukları rahatsız eder.

 

Tedavisi

Antibiyotikli damla ya da pomat verilir. Kaynatılıp soğutulmuş suya pamuk batırılarak göz yavaşça temizlenir. (Pamuk parçalarını suda kaynatın, soğuduktan sonra kapalı bir kaba koyarak buzdolabında saklayın ve temiz bir kaşıkla kaptan alıp kullanın. ) Eğer doktor suya tuz katılmasını önerirse tuz miktarı gözyaşından tuzlu olmayacak biçimde ayarlanır. Her bir göz için ayrı pamuk kullanın. İçten dışa doğru gözü silin. Konjonktivit bulaşıcı olduğundan temizlikten önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Yayılmasını önlemek için çocuğun el ve yüz havlusu ailenin diğer fertlerinden ayrı olmalıdır. Havlusunu ayırın.

 

 

Blefarit

 

Nedeni ve belirtileri

Seboroik dermatit ile birlikte ya da bakteriyel enfeksiyon nedeni ile olur. Kirpiklerin göz kapağına girdiği yerde kızarma ve pul pul olma biçiminde gözlenen bir iltihaplanmadır. Göz kapakları kaşınır ve acır, çıkarması güç olabilen pullanma görülebilir.

 

Tedavisi

Pul ve çapağı günde iki kez temiz pamukla temizleyin. (Yukarıdaki örnekte verildiği gibi. ) Enfeksiyon varsa günde birkaç kez antibiyotikli pomat ile kapak kenarlarına masaj yapabilirsiniz.

 

 

Arpacık

 

Nedeni ve Belirtileri

Çoğunlukla bir stafilokok enfeksiyon nedeni ile oluşan, üst ya da alt göz kapağında yumuşak ve ağrılı bir şişliktir. Kirpiklerin dibinde apse oluşur. Patlamak üzerinde olan bir sivilce görünümündedir.

 

Tedavisi

Arpacık genellikle kendiliğinden patlayabilir içindeki cerahat çıkıp ağrıyı dindirebilir. Temiz, sıcak bir bez ya da pamuk parçasıyla sıcaklık uygulamak ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir. Antibiyotikli pomat ile o bölgeye masaj da yapılabilir ama bu tedavinin etkisi kanıtlanmamıştır.

 

 

Mebomyan Kisti ( Şalazyon )

 

Nedeni ve Belirtileri

Mebomyan kisti her bir göz kapağından 30 adet bulunan mebomyan kisti bezlerinden birinin kanalının tıkanması nedeniyle oluşan sert göz kapağı şişmesidir. Bu bezler göz kapaklarının yağlanması için ve gözün yüzeyindeki gözyaşı tabakasına katkıda bulunmak için yağlı bir madde salgılar. Şişlik gözün yüzeyine baskı yaparak görüşü bulanıklaştırır.

 

Tedavisi

Herhangi bir tedavi yapılmadan kendi kendine düzelir, ancak devam ederse genel ya da lokal anestezi ile alınması gerekir.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?