ÇOÇUKLARLA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

BEBEKLERLE YÜRÜYÜŞ-2

Baharın gelmesiyle birlikte doğa tüm güzelliklerini sergilemeye başlarken, doğadaki bu uyanışa tanık olmak, diğer yandan hayatı daha sağlıklı ve huzurlu yaşayabilmek için doğanın içinde uzun yada kısa yürüyüşler yapmanın tam zamanı! Eğer çocuğunuzla yada çocuklarınızla doğada vakit geçirmeyi planlıyorsanız , çantanızı hazırlayıp, yollara düşme vakti…

ÇOCUKLARLA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Ailenizle birlikte yapacağınız bir doğa yürüyüşü, sizleri bir araya getirip kaliteli zaman geçirmenizi sağlamanın yanında, çocuklarınızın da doğal dünyayı keşfetmesi anlamına gelir.  Ama benim çocuğum küçük demeyin. Her yaştaki çocukla doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Hatta bebeklerle bile… Çocuklarla yapılacak bir doğa yürüyüşü çok farklıdır. Hatta çocuğun yaşına göre bile farklılıklar gösterir. Ancak temel prensipler aynıdır.

Çocuklarla doğa yürüyüşünün farkları şunlardır:

1. Planlama:

a. Çocuklar sizin kadar güçlü değildirler ve bu nedenle çok uzak mesafeleri yürüyemezler. Yorulduklarında da onları kolay kolay yürütebilmeniz mümkün değildir. Yürümemek için büyük direnç gösterirler. Bu nedenle yürüyüş mesafesini ve süresini, çocuğunuzun yaşına ve fiziksel durumuna uygun şekilde planlayın. Bu planı yaparken de, yolda yorulabileceklerini ve planladığınız noktaya gene de ulaşamayabileceğinizi göz önünde bulundurun.

b. İrtifa almanızı gerektirmeyecek, zorluk derecesi kolay bir rota seçin. Mümkün ise rota üzerinde göller, nehirler, şelaler olsun. Çocuklar suyu çok sever.

c. Planlamaya çocuğunuzu da dahil edin, fikirlerini alın..

d. Planınız çok esnek olmalıdır. Yol üstünde görülecek bir kaplumbağa veya kurbağa uzun süreli bir duraklama anlamına gelebilir. Çocuğunuzu yola devam etmeye zorlamayın. Bu anları doğayı keşfetmesi için büyük bir fırsat olarak görün. Planlamanızı da, çok sayıda bu tip duraklama olacak şekilde yapın.

e. Sık sık molalar verin.

f. Yürüyüşe çıkarken hava durumunu kontrol edin ve ona uygun bir kıyafet giydirin. Ayrıca koşarken terleyebileceğini, suyla oynarken ıslanabileceğini de göz önüne alıp, mutlaka yedek kıyafet bulundurun. Hatta günübirlik bir yürüyüşte bile, bir takım yedek yeterli olmayabilir.

g. Çocuklar büyüklerden çok arkadaşları ile zaman geçirmek isterler. Bu nedenle bir arkadaşlarının da sizle gelmesine izin verin. Mümkünse onların aileleri ile birlikte yürüyüşler düzenleyin.

2. Yürüyüşü süresince:

a. Çocukların adımlarının sizinkilere göre çok küçük olduğunu asla unutmayın ve yürüyüş hızınızı onlara göre ayarlayın.

b. Yürüyüş boyunca keşfedilecek şeyler arayın. Böcekleri, çiçekleri, yaprakları incelemesi için mutlaka bir büyüteç taşıyın.

c. Yaban hayatın izlerini birlikte keşfedin. Hayvan ayak izlerini, tüylerini, pençe izlerini, dışkılarını gördüğünüzde ona ne olduğunu anlatın ve daha sonra onun da hayvan izlerini aramasını sağlayın..

d. Navigasyon ile ilgili oyunlar oynayın. Nirengi noktalarını gösterin. Gerekirse dönüşte yolu bulabilmesi için ağaçlara renkli bez parçaları bağlayın ve dönüşte yolu onun bulmasını isteyin.

e. Her soru sorduğunda onu övün, gururlandırın. Soru sormasını, sorgulamasını sağlayın..

f. Doğayı kirletmeme ve yaban hayata saygı konularını usulünce anlatın..

g. Bol bol fotoğraf ve videolarını çekin, daha sonra da izlettirin.

 

Diğer husular:

a. Çocuğunuzun da mutlaka küçük bir sırt çantası olsun. Ancak çok hafif olmasına büyük özen gösterin. Bu şekilde gurubun bir parçası olduğunu hissetsin.

b. Koşarken düşebileceğini, çalılara takılarak bir yerlerini kanatabileceğini vb. göz önüne alarak, basit ilk yardım malzemelerini içeren bir çanta hazırlayın.

c. Güneşli havalarda mutlaka güneş kremiyle korunmasını sağlayın. Ayrıca ensesini de kapatan bir şapkası olsun.

d. Özgürce hareket etmesine izin verin, ancak sürekli gözünüzün önünde ve çok yakınınızda olsun. Aksi takdirde çukurlara, yarıklara düşebilir, devrilmiş ağaçları, kayaları hareket ettirip altında kalabilir, zehirli bitkileri, meyveleri yemeye çalışabilir.

e. Sevdiği yiyeceklerden ve aperatiflerden yanınıza bolca alın….

 

TÜRKİYEDE GİDİLEBİLECEK BAZI TIRMANIŞ VE YÜRÜYÜŞ ROTALARI…

(NOT: ÖNERİLEN YERLER ÇOCUĞUNUZUN YAŞINA GÖRE UYGUN OLMAYABİLİR GİTMEDEN ÖNCE ARAŞTIRMANIZ ÖNERİLİR.)

BEBEKLERLE YÜRÜYÜŞ

Muğla – Fethiye ile Antalya – Konyaaltı arasında uzanan 509 kilometrelik rota, dünyanın en uzun 10 trekking parkurundan biri. Türkiye’nin uluslararası işaret sistemiyle belirlenen ilk uzun yürüyüş rotası Likya Yolu’nun bır kısmı halen kullanılmakta olan eski göç yollarından oluşuyor. 18 Likya kenti ve yeşille mavinin birbirine karıştığı doğal güzellikler içinden geçiyor. Take Yarımadası’nı kendilerine yurt edinen Anadolu’nun en eski halklarından biri olan Likyalılar’ın izini süren yürüyüş rotası, tarihi mekânların yanı sıra Ölüdeniz, Kabak Koyu, Yediburunlar, Patara, Kalkan, Kaş, Demre, Finike, Adrasan, Çıralı gibi ülkemizin en önemli turizm bölgelerine uğruyor. Rotanın en avantajlı özelliği, yılın 11 ayı yürüyüş olanağı sunması.

Tabiat ananın özenle yarattığı doğa mucizesi Kapadokya, ülkemizin en çok ziyaret edilen turizm merkezlerinden biri. Milyonlarca yıl önce Erciyes ve Hasan Dağı volkanlarından fışkıran lav ve küllerin soğuması sonucu ilginç yeryüzü şekillerinin meydana geldiği Kapadokya bölgesi, derin tüf vadileri, peri bacaları ve insanlığa mesken olmuş kaya yerleşimleriyle biliniyor. Sürekli bir devinim ve değişim içerisindeki coğrafyasının oluşturduğu vadiler, Kapadokya yürüyüş parkurlarının omurgasını oluşturuyor. Panoramik ayrıntıların tek tek sahneye çıkıp görsel bir şölene dönüştüğü söz konusu vadiler, günübirlik rotalar sunuyor konuklarına. Nevşehir, Kayseri ve Aksaray il sınırlarına yayılan Kapadokya bölgesinde Ihlara, Soğanlı, Güvercin, Aşıklar, Kızılçukur, Gül, Bal, Zemi, Keşişler, Devrent, Avla vb vadilerde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

9 sıcak noktadan biri: Yenice Ormanları

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve eski konaklarıyla ünlü Safranbolu’ya sadece 40 kilometre mesafedeki Yenice Ormanları, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa’nın 100, Türkiye’nin ise dokuz sıcak noktasından biri olarak belirlendi. Yemyeşil vadilerin, yalçın zirvelerin, suyun ve nemin yarattığı zengin bitki çeşitliliğinin yansıması olan anıt ağaçlar, bu doğa harikasının en değerli hazineleri olarak dikkat çekiyor. Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları’ projesi Ekim 2009’da ayında uygulamaya geçirildi. 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkur, günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere üç kategoride toplandı. Parkurlar genellikle orman yolları ve patikalardan oluşuyor.

 

Yalova’nın Çınarcık ilçesinin Teşvikiye Köyü yakınlarında bulunan Erikli Yaylası parkuru farklı doğal güzellikleri aynı gezide bulabileceğiniz seçenekler sunması bakımından ilgi çekicidir. Dipsiz gölden başlayan parkur orman içerisinden önce Erikli şelalesine ulaşır. Sonra Erikli yaylasına doğru uzanan parkur yine orman içerisinden Teşvikiye köyünün girişine kadar uzanır. Yaklaşık 12 km. uzunluğunda olan bu parkur, yürüyüş için orta zorluktadır. Erikli yaylası, yol üzerindeki ünlü şelaleleri ve su kaynakları, muhteşem doğa manzarası, keşfedilmeyi bekleyen, sadece o bölgenin yerli halkı tarafından bilinen doğal şelaleleri ile her dakikasından keyif alıp dinlenebileceğiniz harika bir parkur olma özelliği taşıyor. Ayrıca çok fazla kalabalığa karışmadan, doğada tek başına bir kamp deneyimi yaşamak isteyenler için de çok uygun seçenekler sunuyor.

 

Hitit Yolu parkurları, Çorum’daki Hattuşaş, Alacahöyük, Şapinuva gibi binlerce yıllık kentleri birbirine bağlıyor. Valiliğin girişimiyle, 2010’da 23 parkurun haritaları, GPS koordinatları çıkarılmış ve çevre özelliklerini içeren bir kitap yayımlanmış. Bu kitapta uzunlukları 2 – 18 kilometre arasında değişen 11 günübirlik, uzunlukları 23 – 87 kilometre arasında değişen altı uzun yürüyüş, uzunlukları 32 – 103 kilometre arasında değişen altı bisiklet parkuru yer alıyor. Bu parkurlardan, baharda bülbül şakımalarını dinleyebileceğiniz dokuz kilometrelik Karakaya – Alacahöyük etabını ve Köroğlu Dağları’nı seyredeceğiniz 11 kilometrelik İskilip Elmalı Vadisi etabını özellikle tavsiye ederiz.

 

 

Mitolojik efsaneleri kadar, derin kanyonları, uçsuz bucaksız çam ormanları, rengârenk giysili tahtacı Türkmenler’in yaşadığı köyleriyle de sıra dışı bir tabiat alanı Kazdağları Milli Parkı… Balıkesir’in Edremit ilçesinde. 21 bin hektarlık alanda 77’si sadece Türkiye’de 29’u dünyada sadece bu alanda yetişen bitki bulunuyor. Ciple geçilebilen dağyolu, Sarıkız’ın zirvesine kadar uzanıyor. Milli park sınırlarında belirli başlı iki parkur olmakla birlikte, işaretlenmemiş alanlardan tercihe göre yeni parkurlar çıkarmak mümkün. Sahaya, Milli Parklar’ın sertifikalandırdığı alan kılavuzları olmadan yürüyüşçü alınmıyor.

Herkes zor parkurlarda yürüyüp, koşamayabilir. İnsaflı parkurlara da gereksinim var. Bunlardan biri de İstanbul’daki Belgrad Ormanı. Ormanın içinden geçen bu parkurda her yaş gurubu yürüyebilir, koşabilir, hatta ıslık çalarak avare avare dolaşabilir. Parkurun uzunluğu 6.200 metre. Yol üstünde sizi yönlendiren uyarılar var. Yol doğal kiremit tozu ve irmiğinden oluşan özel bir karışımla kaplanmış. Onun için belli bir esnekliğe sahip. Bu da kas zedelenmelerini engelliyor. Parkur baharda yemyeşil, sonbaharda ise rengârenk. Ormanda 75 çeşit kuş türü var. Onların ötüşleri yürüyüşçülere eşlik ediyor.

 

Aydın ve Muğla sınırları içindeki Bafa Gölü, Beşparmak (Latmos) Dağları’nın dibinde yer alıyor. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış göl mistik duyguları harekete geçiren olağanüstü bir ıssızlığa ve güzelliğe sahip. Yürürken attığınız her adım sonunda ulaşacağınız bir yapı veya çizim sizi zaman tünelinde gizemli bir yolculuğa götürecek. Gölün etrafındaki Kapıkırı Köyü antik dönemde yörenin merkezi Hereklia kentinin kalıntıları üzerine kurulmuş. Hem göl etrafında hem de çevre köylerdeki eski yerleşimlere yürüyüşler yapabilirsiniz. Bağarcık Köyü, Beşparmak Dağları’nın doğu yamacında. Köyün hemen yanında bulunan Çörlen Kalesi’ni gezmeye gittiğinizde ilk kale taşlarının uyumunu fark edersiniz. Taşların bazıları sanki birkaç gün önce döşenmiş kadar sağlam duruyor. Kapıkırı Köyü sakinlerinin kullandığı antik patika, Myus ve Alinda antik kentleri arasında uzanıyor. Latmos Dağı eteklerinde de çok sayıda yürüyüş parkuru var.

Aladağlar’ın, insanı kendine çeken ve aşık eden büyülü bir coğrafyası var. Gittikçe daha çok gitmek istiyorsunuz. Derin vadileri, eşsiz zirveleri, dik ve sarp buzul kayalıkları, mağaraları, görkemli kanyonları, yüksek platoları, doğal manzarası, ormanları, şelaleleriyle bir doğa cenneti. Aladağlar’da buzul ve karstik topoğrafyanın etkili olduğu yüksek rakımlı Yedigöller, ayrıca görsel bir güzellik sergiliyor. Kaya pınarları, debisi ve düşüş yüksekliği bakımından Türkiye’nin en büyük ve ilgi çekici takım şelaleleri görenleri hayran bırakıyor. Aladağlar Milli Parkı, Kayseri, Niğde ve Adana illeri dahilinde kalan 54 bin hektarlık bir alanı kapsıyor. Rakım 730’dan başlayarak 3.756 metreye kadar çıkıyor.

İstanbul kıyısında günübirlik mesafedeki Menekşe Yaylası, İzmit Yuvacık’a bağlı, Samanlı Dağları’nda yer alan güzel bir yürüyüş rotası. Servetiye Köyü’nün yaylası olan Menekşe’ye yürüyüş Aytepe’den başlıyor. Parkur başlangıcından yarım saat sonra Soğuk Su mevkiine varırsınız. Dere üzerindeki ahşap köprüden geçip patikayı izleyerek yükselir ve vadiye hakim tepede bulursunuz kendinizi. Şahin Tepesi de denilen kayalıklar soluklanmak ve fotoğraf çekmek için ideal bir nokta. Ardından orman içi patika ve araç yolundan tabelaları takip ederek yaklaşık 1.5 saatlik kolay bir yürüyüşün sonunda Papaz Çayırı’na ardından Menekşe Yaylası’na ulaşırsınız. Tipik yayla evleri, baharda açan rengârenk çiçekler ve can şenlendiren dağ çilekleri rotayı daha da keyifli hale getirir.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?