GEBELİK BELİRTİLERİ

Hamilelik Belirtileri

Hamile olduğunuzu mu düşünüyorsunuz, aşağıdaki durumlardan biriyle mi karşılaştınız, hamile olma ihtimaliniz var… Hamilelikle ilgili kesin sonucu hastanelerde yada aile hekimliklerinde kan tahlili yaptırarak öğrenebilirsiniz. Bazı belirtilerle de hamile olup olmadığınızla ilgili fikir yürütebilirsiniz. Hamilelikle ilgili bazı belirtiler;

 

Nefes Darlığı Çekmek

Merdivenleri çıkarken aniden soluksuz mu kalıyorsunuz? Bu sizin Hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Büyüyen cenin oksijene ihtiyaç duyar ve size çok kullanabilmeniz için çok az Oksijen bırakır. Bunu söylerken üzgünüz ancak bu durum özellikle büyüyen bebeğiniz akciğerlerinize ve diyaframınıza Basınç yapmaya başladıkça tüm gebeliğiniz süresince devam edebilir.

 

Ağrılı Göğüsler

Bu sabah sutyen giymek size adeta işkence gibi mi geldi? Göğüslerinizin büyüdüğünü düşünüyor veya bunu fark mı ediyorsunuz? Hassas ve Ağrılı göğüsler, göğüs uçlarınızın renginin koyulaşması ve hatta göğsünüzün üstündeki damarların daha belirgin bir hal alması hamile olduğunuzun ilk belirtilerinden biri olabilir. Rahatsızlıktan kurtulabilmeniz için en destekleyici sutyeninizi gerekirse yatarken bile giyin.

 

Yorgunluk

Dün gece uyumadan önce okuduğunuz kitabın daha ilk sayfasını bile bitiremeden yatmak zorunda mı kaldınız? Eğer çok ani bir şekilde birden kendinizi bitkin hissediyorsanız bu vücudunuzun artan Hormon seviyelerine verdiği bir tepkidir. Birçok kadın için yorgunluk ilk üç aylık dönem boyunca sürere ve ikinci üç aylık döneme geldiğinde yavaş yavaş yok olur.

 

Mide Bulantısı

Birçok hamile kadın henüz daha 6 haftalık hamile iken mide bulantıları hissetmeye başlayabilir ama bazıları ise daha erken bir dönemde sabah bulantıları (ne yazık ki bu bulantılar sabah, öğlen ve gece meydana gelebilir) yaşamaya başlar. İkinci üç aylık döneme girdiğinizde bu bulantılar büyük olasılıkla azalacaktır. Bu süreç boyunca midenizi yatıştıracak kraker veya zencefilli içecekler gibi gıdalar tüketmeye çalışabilirsiniz.

 

Sık İdrara Çıkma

Eğer kendinizi tuvalete gitmeden tüm gece boyunca deliksiz bir uyku çekemediğiniz bir durumda buluyorsanız, bu bir işaret olabilir. Gebelik süresince bedeniniz fazladan sıvılar üretecektir ki bu da mesanenizin fazladan mesai yapması ve olduğundan daha sık olarak tuvaleti kullanma ihtiyacınız olacağı anlamına gelmektedir.

 

Baş Ağrısı

Gebeliğin erken belirtilerinden biri de değişen hormon seviyelerinden ötürü ağrıyan baştır. Kesinlikle hamile olduğunuzu düşünerek ağrılarla başa çıkmak için bildiğiniz ilaçları kullanmaktansa doktorunuza başvurarak ağrı kesici yazdırabilirsiniz.

 

Sırt Ağrısı

Sırtınızın biraz alt kısmı mı ağrıyor? Genelde sırt ağrısından muzdarip olmayan biri iseniz bu sırtınızdaki bağların gevşediği anlamına gelmektedir. Üzgünüz ancak bu sorun tüm hamileliğiniz boyunca siz kilo aldıkça ve ağırlık merkeziniz değiştikçe devam ediyor olacaktır.

 

Kramplar

Kramplarınızın sebebi premenstrual sendrom mu yoksa gebelik mi? Bunu söylemek biraz zor ama hafif kramplar hissediyorsanız bunun sebebi bebek için kendini hazırlamaya başlayan ve gerilen rahminiz olabilir.

 

Aşerme veya Yemeye Karşı İsteksizlik

Aniden yeterli miktarda narenciye tüketmediğinizi mi düşünmeye başlıyorsunuz? Veya mideniz birden zil mi çalmaya başlıyor? Eğer daha önceden yaşamadığınız gıda ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız bunun nedeni bedeninizin size hamile olduğunu anlatmaya çalışması olabilir.

 

Kabızlık ve Şişkinlik

Daha geçen hafta dar kesim kotlarınıza sığabiliyor muydunuz? Eğer şu an biraz şişkin ve tombul hissediyorsanız bunun sebebi sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olan ve gebelik yüzünden salgılanan ekstra progesteron olabilir.

 

Ruh Hali Çalkantıları

2. Dünya Savaşı, kocanızın çoraplarını sepete doğru bir şekilde yerleştirememesinden ötürü mü patlak verdi? Çok mu hissiyatlısınız? Eğer biraz değişken bir ruh haliniz var ise bunun sebebi bedeninizin salgılanan yeni hormonlara göre kendisini ayarlamaya çalışıyor olmasıdır. Kocanızı, bu çalkantılı ruh halinin geçeceği konusunda ikna etmeniz gerekmektedir.

 

Yükselen Bazal Vücut Isısı

Eğer aktif bir biçimde hamile kalmaya çalışıyorsanız ovulasyonu saptamak için bazal vücut ısınızı not edip, kontrol ediyor olabilirsiniz. Genel olarak bazal vücut ısınız ovülasyondan başlayıp, adet olduktan sonraki 2 haftaya kadar yükselmeye devam eder. Eğer bu iki haftadan sonra hala yüksek bir değerde kalıyorsa bunun sebebi hamile olduğunuzdur.

 

Koku Duyunuzun Artması

Çöpünüz artık öğürmenize neden olabilir ve artık bu işi üstünüzden atmanız gerekmektedir. Eğer belirli kokulara katlanamıyorsanız veya belirli kokulara karşı artan bir duyarlılığınız varsa bunun nedeni mercimeği fırına çoktan vermiş olduğunuzdur.

 

Baş Dönmesi veya Bayılma

Bu belirti genelde filmlerde çok kullanılan klişe bir belirtidir ama gerçek hayatta da geçerli bir belirtidir. Düşük kan şekeri veya kan basıncı sarhoş gibi görünmenize neden olabilir. Yeterince yediğinizden ve Su tükettiğinizden emin olun.

 

Damlama

Kahretsin! Adet oldunuz… Veya olmadınız mı? Eğer normalden çok daha açık bir renkte ise ve adet görmenize daha varsa aslında implantaston kanaması yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunur ve kimi durumlarda kanama meydana gelir.

 

Geciken Adet

Gebeliğin birçok erken belirtisi aynı zamanda premenstrual sendromun da belirtileridir. Peki, arasındaki farkı nasıl anlayabileceğiniz? Bu konuda bize yardımcı olabilecek en temel ipucu âdetimizin sarkması olacaktır. Eğer adet döngünüz oldukça düzenli ise ve geç kaldıysa artık bir eczaneye uğramanız gerekmektedir.

 

Pozitif Gebelik Testi

İdrar testi yapmadan hiçbir şekilde gerçekten anne olup, olmayacağınızı bilemezsiniz. Eğer Negatif bir sonuç alırsanız ve hala adet olmadıysanız, testin gebe olduğunuzu tespit edebilmesi için çok erken olabilir. Bu süreç boyunca erken gebelikte görülebilecek bu garip gebelik belirtilerinden birkaçını kendinizde arayın. Birkaç Gün daha bekleyin ve testi yeniden yapın. Eğer test sonucunuz Pozitif ise, tebrikler!

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?