GEBELİKTE SİGARA KULLANIMI

gebelikte sigara kullanımı

 

GEBELİK VE SİGARA

“Hamile iseniz ve sigara içiyorsanız, yada pasif içici iseniz bebeğinize göbek bağı ile nikotinin ulastigini ve ona zarar verdiğinizi unutmayiniz!”

Hamilelik döneminden önce sigara kullanan bazı bayanlar hamile olduklarını öğrendikleri dönemden sonrada kullanıma devam etmektedirler. Vücudunuzda yeni gelişen bir insan bedenini sigaranın etkilerine maruz bırakmak bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.

Sigara ve alkol tarzı zararlı maddeleri tüketen anne adayı bebeğine göbek kordonu vasıtasıyla tüm bu maddeleri (zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli maddeleri) aktarmaktadır.

 

HAMİLEYKEN SİGARA TÜKETEN ANNELERİN BEBEKLERİNDE ORTAYA ÇIKAN BAZI DURUMLAR

  • Diğer bebeklere göre daha zayıf ve küçük doğabilmektedir. Buna bağlı zayıf doğan bebeğin dünyaya geldiķten kısa bir süre sonra kronik bir hastalığa yakanlanma olasılığı ve doğum sonrası ölüm oranları daha yüksektir.
  • Bebeklerde düşük riski artmakta, bebekler beklenen süreden daha önce yada ölü doğabilmektedir ve bu oran diğer sigara kullanmayan annelere göre daha yüksektir.
  • Bebeklerde yarık damak gibi gelişimsel bozuklukların ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.
  • Yarık damak gibi bazı doğumsal anomalilerin görülme ihtimali artmaktadır.
  • Ani ölüm riski daha yüksektir.
  • Bebeğin tüm gelişim süreci etkilenmekte ve doğum sonrası bu çocuklarda sinir sistemine bağlı bazı anormalikler görülmektedir. Hiperaktif olma, zeka geriliği, dikkat eksikliği bunlardan bazılarıdır.
  • Annenin hamilelik döneminde sigara kullanımı bebeğin sinir sistemi gelişim sürecine de etki etmektedir. Doğumdan sonra bebeklerin daha hiperaktif olduğu, dikkat eksiklikleri ve odaklanamama problemlerine daha sık rastlanıldığı anlaşılmıştır.

Vücudumuzda gelişen ve sağlıkla dünyaya gelmesini istediğimiz bebeğimize anne karnındaki gelişim süreci boyunca yediklerimiz ve içtiklerimizle gereken özeni göstermeliyiz.

Dünyaya geldiklerindede onların bir birey olduğunu ve aynı hassasiyeti hakettiklerini unutmayalım. Doğduktan sonra bebeğimizin yanında sigara içmeyelim içenleri bebeğimizin yanından uzaklaştıralım.

Unutmayalım ki onlar gelişim süreçlerini tamamlayarak kendilerini ifade edene kadar bedenleri ve gelişimleri ebeveylerinin sorumluluğundadır.

 
0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?