İLERİ YAŞ GEBELİK RİSKLERİ

ileri yaşta gebelik

 

 

35 Yaş Üstü Gebeliklerde Risklere Dikkat

Son yıllarda gelişmiş ve ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde kadının sosyal hayat ve iş hayatına katılmaları, çoğu zaman onların evlilik ve çocuk sahibi olma planlarını ertelemelerine sebep olmaktadır. Ancak ne yazık ki bu erteleme yaş ilerledikçe kadının gebe kalma şansını azaltmakta, gebelikte de ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskini artırmaktadır. Peki 35 yaş sonrasında gebelik planlanmalı mıdır, ileri yaş gebeliklerinde riskler var mıdır? 35 yaşından sonraki gebelikler ileri anne yaşı olarak tanımlanmıştır. Bu yaştan ve özellikle 40 yaşından sonraki gebelikler riskli gebelik olarak ele alınır ve daha özel ve yakın takip gerektirir.

 

İleri Yaş Gebeliklerde Beklenen Riskler

  • Gebeliğin düşükle sonuçlanma riski ileri yaş gebeliklerde 4 kat fazla görülür. Bunun sebebi, yaş ilerledikçe bebekte kromozomal (genetik ) anormalliklerin artması, genetik kusurların hayatla bağdaşmayacak kadar ağır olması bebeğin canlılığını koruyamamasıdır.
  • Ağır genetik kusurlar çoğunlukla düşükle sonuçlanır. Down sendrom olasılığı yaş ilerledikçe artar.
  • İleri yaşlarda ,gebeliğin rahim dışına yerleşmesi olarak tanımlanan dış gebelik, genç yaşlara göre daha fazla görülür.
  • İleri yaşlarda anormal yumurtlama halleri ve tüp bebek tedavisi gerekliliğinin artması sonucunda çoğul (ikiz-üçüz) gebelikler artmaktadır.
  • Yüksek tansiyon ve diyabet gibi sistemik hastalıklar ileri yaş gebeliklerde daha ağır seyreder, gebe ve bebeğin hayatını tehdit eden sonuçlar doğurur.
  • İleri yaş gebeliklerde bebeğin eşinin rahim duvarına yerleşme ve yapışma anormallikleriyle daha çok karşılaşılmakta, bu durum doğum sırasında ve sonrasında ani ölümcül kanamalara sebep olabilmektedir.
  • İleri yaşlarda damar yapısının ve kan dolaşımının bozulmasına bağlı bebekte büyüme, gelişme geriliği ve fetal sıkıntı yaşanabilir.
  • Saydığımız riskler nedeniyle erken doğum olasılığı daha fazladır.

 

İleri Yaş Gebeliklerde Riskler Nasıl Önlenebilir?

İleri yaşlarda annelik birçok riski beraberinde getirse de aile planlamasını yapan farkındalığı gelişmiş kendine güvenen sağlık bilincini arttırmış annelerin, çocuklarıyla daha sağlıklı ilişki kurduğu, ona daha kaliteli ve verimli zaman ayırdığı ve bununda anne çocuk sağlığına büyük katkısı olduğu da bir gerçektir. Uzmanlar ileri yaşlarda (35 yaş üstü) gebelik planlayanlar için korunmayı bırakmadan önce mutlaka tam bir kadın doğum muayenesinden geçilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Anne gerekli kan tetkikleri ve bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları yönünden kontrol edilmelidir. Rahim ve yumurtalıkta gebeliği zorlaştıracak herhangi bir patoloji var mı tespit edilip gerekirse tedavisi düzenlenmeli, rahim ağzı kanser tarama testi (vajinal smear) yapılmalıdır. Ailede genetik geçişli bir hastalık var mı araştırmalı, birinci derecede yakınlarında meme kanseri varsa mutlaka mamografi ve meme ultrasonu ile kontrol edilmelidir. Yüksek tansiyon, tiroit, diyabet gibi sistemik hastalıklar varsa mutlaka kontrol altına alındıktan sonra gebe kalınmalıdır. Fazla kiloları olanlar mutlaka kilo verdikten sonra gebeliği düşünmelidir. Obez gebelerde ciddi sağlık problemleri ve doğum komplikasyonları görülme riski çok fazladır. Korunmayı bırakırken bebeği sinir sistemi ile ilgili bazı anormalliklerden korumada faydası olan folik asit desteğine başlanmalıdır. Özellikle gebe kalındıktan sonrada sahip olduğu risklerin farkında olarak düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?