MAMA SANDALYESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

image

 

 

Mama Sandalyesi Çeşitleri

Tam Donanımlı Mama Sandalyesi

Bu tür mama sandalyeleri aşağıdaki özelliklere sahip olur:

  • Yastıklı ve yüksekliği ayarlanabilen koltuk
  • Hareket edebilen ve güvenlik emniyeti bulunan tekerlekler
  • Lavaboda ya da bulaşık makinesinde yıkanabilir tepsi

Bazı modellerde ekstra olarak mama sandalyesini yükseltici koltuk olarak kullanma özelliği de bulunur.

 

Portatif Mama Sandalyesi

Bu modeller oldukça basittir. Bazıları sadece emniyet kemerleri takılı olan plastik kalıplara sahiptir. Yine bazılarının tepsileri bulunur. Genellikle ucuz ve hafif olmaları portatif mama sandalyesinin artıları iken bebeğiniz için daha az konfor ve yemek yerken daha az koruma sağlamaları da eksileri arasındadır. Bebeği olmayan bir eve misafirliğe gittiğinizde, tatilde yanınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

 

Ahşap Mama Sandalyesi

Ahşap mama sandalyesi ailelere genellikle çok çekici gelir. Diğer tür mama sandalyelerinden daha az yer kaplıyor olmaları ailelerin tercih etme sebeplerinden biridir. Ancak onların da bazı önemli dezavantajları var. Genellikle koltukları bir bebek için çok derindir. Mama sandalyesinin ahşaptan yapılmış olması tepsi bölümünde oluşacak yarıklara yemek artıklarının girmesine neden olur.

Mama sandalyesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Çeşidi: Alacağınız mama sandalyesinin ilk önce türüne daha sonra da boyutuna ve mekân kısıtlamalarına dikkat edin. Belki saklamak için bir duvara, sonra tekrar yemek yemek için masaya iteceksiniz. Bu yönden tercih edeceğiniz mama sandalyesi hafif ve kolay hareket ettirilebilir olmalı.

Emniyet kemeri: Mama sandalyesindeki emniyet kemeri çocuğunuzun ayağa kalkmasını ve aşağı kaymasını engeller. Çocuğunuzun güvenliği için ya üç noktalı ya da beş noktalı emniyet kemerine sahip bir mama sandalyesi tercih etmelisiniz. Emniyet kemerlerinin zamanla büyüyen çocuğunuza göre ayarlanabilir olması gerektiğini unutmayın.

Tekerlekler: Mama sandalyesini bir odadan başka bir odaya kolayca taşımak için sahip olduğu tekerlekler oldukça önemlidir. Tekerleklerin kendiliğinden hareket etmesini ya da kaymasını engellemek için kilit mekanizması olan tekerleklere sahip mama sandalyelerini tercih edin.

Kullanım kolaylığı: Mama sandalyesinden bebeğinizi almanızın kolay olması önemli bir husus. Bebeğinizi mama sandalyesine oturtmak ve mama sandalyesinden bebeğinizi almanız bir savaş haline dönüşürse bebeğiniz mama sandalyesinde oturmak istemeyebilir.

Rahatlık: Bebeğinizin yemek yerken ve oyuncaklarıyla zaman geçirirken oturacağı mama sandalyesinin rahat olması gerekir. Yastıklı koltuğu olan mama sandalyesinde bebeğiniz daha rahat edecektir. Ayrıca bir ayak desteğinin olması da çocuklar için güzel bir özelliktir.

Tepsi ve temizlik: Herkesin bildiği gibi bebekler dağınık yemeyi severler! Yemeklerini yerken her yere dökebilirler. Bu nedenle büyük tepsiye sahip bir mama sandalyesi tercih etmelisiniz. Ayrıca kolay temizlik için alacağınız mama sandalyesinin tepsisinin çıkarılabilir olmasına dikkat edin. Kolaylıkla çıkarılabilen mama sandalyesi tepsisini lavaboda veya bulaşık makinesinde- eğer böyle bir özelliği varsa- temizleyebilirsiniz

Sağlamlık: Geniş bir tabana sahip mama sandalyeleri devrilmez.

Güvenlik standartları: Alacağınız mama sandalyesinin ya da ambalajının üzerinde Çocuk Ürünleri Sanayicileri Derneği (JPMA) tarafından test edilmiş ve onaylanmış olanını tercih edin.

 

Mama Sandalyeleri İle İlgili Önemli Güvenlik Notları

  • Çocuğunuz mama sandalyesinde oturduğu sürece emniyet kemeri takılı olmalı. Eğer aldığınız mama sandalyesinin üreticileri emniyet kemeri için ağırlık ve yaş sınırı verdiyse bunlara uyun.
  • Çocukluğunuzda kullandığınız eski ahşap mama sandalyesini çocuğunuzun da kullanmasını isteyebilirsiniz. Eski ahşap mama sandalyeleri dekoratif amaçlı kullanılır. Bu eski mama sandalyeleri çocuğunuz için güvenli olmayabilir.
  • Çocuğunuz mama sandalyesinde otururken mutlaka bebeğinizle aynı odada bulunun.
  • Mama sandalyesini kullandıktan sonra bebeğinizin erişemeyeceği bir yere koyun.

 

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?