MÜZİĞİN BEBEKLER VE ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

MÜZİĞİN BEBEKLER VE ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

 

Çocuklarımızı gözlemleyerek nelere ilgi duyduklarını, hangi konularda becerileri olduğunu anlayabiliriz. Yeter ki onlara gereğinden biraz daha fazla zaman ayırın. Bazen çocuğunuzun bir şarkıyı mırıldandığını duyabilirsiniz yada oynadığı oyunlardan ilgi alanlarıyla ilgili fikir yürütebilirsiniz. Bazı çocukların doğuştan yetenekleri olabilir. Var olan yetenekleri önceden fark etmek oldukça önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre bebeklerin 3 ile 6 ay arasında çalan müziğin olduğu yere yöneldiği ve duyduğu sesten olan memnuniyet yada memnuniyetsizliğini davranışlarıyla belli ettiği belirtilmiştir.

 

SESLERE OLAN DUYARLILIKLARI

Bebeklerimiz aslında küçük olmalarına rağmen duygularıyla birçok davranışı ve sesi ayırt edebilecek yeteneğe sahiptir. Mesela evde birinin bağırarak konuşması, huzursuz davranışlarda bulunması onları da huzursuz edebilmekte bazen ağlamalarına bile sebebiyet verebilmektedir.

Bebekler evdeki her bireyin sesini ve ses tonlarını az çok tanır, ilk aylarında ses tonlarına ait hassasiyet sözcüklerin anlamını anlamaya başladıkça azalır ve sözcüklerin anlamına yönelik hassasiyet artmaya başlar. Bu defa artık sadece konuşurken ki ses tonumuza değil, kullandığımız kelimelerin anlamlarına da dikkat ederek konuşmamız gerekir.

Bebeklerin gelişim sürecinde 8. Aydan itibaren daha ritmik müziklere vücut diliyle de cevap verildiği görülmekte olup, 9. Aydan sonraki süreçte verilen tepkilerin müziğin ritmine daha uygun hale geldiği görülmektedir.

MÜZİĞİN BEBEKLER VE ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ-3

OLMAZSA OLMAZIMIZ MÜZİK

Özellikle klasik müzik ve diğer müzik çeşitleri çocukların dil gelişimine katkı sağlamaktadır. Klasik müziğin anne karnından itibaren anne karnındaki bebeği rahatsız etmeyecek şekilde bebeklere dinletilmesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Müzikal etkinlikler çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak için bir fırsat olup, aynı zamanda zihinsel, motor, sosyal beceri ve yeteneklerin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Araştırmacılara göre müzik eğitiminin çocukların okuma yeteneklerini olumlu yönde etkilediği, müzik eğitimi alanların almayanlara göre okuma konusunda daha iyi sonuçlar elde ettiği görülmüştür. Notaları doğru seslendirip, vurgulayan çocukların, harfleri de doğru seslendirdiği saptanmıştır.

 

MÜZİĞİ HAYATIMIZA NASIL DAHİL ETMELİYİZ?

Çocuklarınızın hangi tür müziklere ilgi duyduğunu keşfedin, müziğe karşı yeteneği olup olmadığını belirlemekte fayda olacaktır.

Öncelikle evinizde hiç müzik dinlemiyorsanız ara ara dinlemeye başlayabilirsiniz. Daha sonra müziklerin çeşitliliğini arttırıp hangi müziklere ilgi duyduğunu anlayabilirsiniz. Zamanla ilgisini daha da yoğunlaştırabileceği konserlere de götürebilirsiniz.

Doğum öncesi ve sonrası bebeklerimize dinlettiğimiz müzikleri bir düzen içerisinde onlara dinletmekte fayda vardır. Müzikle yaptığınız etkinlikten sonra yapacağınız her farklı etkinliği tek tek anlatın. Mesela beş-on dakikalık bir müzik dinletisinden sonra “Haydi banyo yapalım” , “Şimdi uyku vakti” diyebilirsiniz.

Yaptığınız her etkinlik için farklı tarzda bir müzik belirleyin ve seçtiğiniz müziklerin etkiliklerle olan ilişkisini kurabilmesi için müzik türü-etkinlik uyumunu bozmayın. Bir süre sonra sizin açtığınız müzik türüne göre o etkiliği yapma eğilimi olacaktır. Bebeklere uykudan önce (fazla ritmik olmayan bir müziği) düzenli olarak dinletilen müzik, bir süre sonra beyindeki uykuyla ilgili süreçlerin başlatılmasını sağlar ve beyin uykuya hazır hale gelmiş olur.

 

BEBEKLERDE UYKU

 

KLASİK MÜZİĞİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Çocuklar kendilerini daha iyi ifade eder hale gelirler.
Çocukların ritmik duyguları gelişir.
Çocukların düşsel dünyası gelişir ve daha yaratıcı olurlar.
Çocukların estetik duygusu ve soyut düşünme yetisi gelişir.
Sesleri tanıma ve dil gelişimi konusunda daha başarılı olur.
Sosyalleşme ve grup etkileşimleri becerileri artar.

 

HEPSİNDEN DE ÖNEMLİSİ KLASİK MÜZİK BEBEĞİNİZİN VE SİZİN RUHUNUZU DİNLENDİRİR VE BESLER…

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?