ÇOCUKLARDA PİLAV VE MAKARNA TÜKETİMİ

masina_fiert_paste,_masini_fiert_paste_3cl0-5n (1)

Kış dönemlerinde çocukların beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir, geç vakitte pilav ve makarna yemek çocuklarımızı tembelleştirmektedir. Çocuklarda doğru beslenmenin her zaman önemlidir. Çocuklarınızın geceleri ağır ve yağlı yemek yememesine, daha hafif besinler tüketilmelerine özen gösteriniz. Özellikle fazla yağlı karbonhidratlar (Pilav,makarna,pasta,börek gibi…) uyuşukluk halini artırmaktadır, bu durum da çocuğunuzu giderek tembelleştirebilir, bu yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışılmalıdır. Tüketiliyorsa da akşam saatlerine bırakılmamalıdır.

ŞİŞMAN ÇOCUK SAĞLIKLI ÇOCUK DEĞİLDİR

Çoğu zaman ebeveynler çocuklarını okula gönderdikleri zaman beslenme konusunda daha rahatladıklarını düşünürler. Oysaki okula başlayan çocuğun dersleri kadar beslenmesi de ailenin denetimi altında olmalıdır. Çocuğunuzun öğün atlayıp atlamadığı, çıkan yemeklerden ne seçtiği, kantin tüketiminin olup olmadığı, arkadaşlarından etkilenip etkilenmediği, su içip içmediği gibi beslenme ile ilgili tüm ayrıntıların konuşulması gerekmektedir. Özellikle öğle yemeğini okulda alan çocuk, yemek veya çorba dışında makarna,patates veya pilav ile karın doyurmak ister ya da ara öğünlerde meyve, süt veya yoğurt alması gereken çocuklar çoğu zaman hamur işi besinler tüketir. Dolayısı ile kimi zaman okul beslenmesi çocuklarda gereksiz kilo artışı olarak döner. Unutmamak gerekir ki; şişman çocuk sağlıklı anlamına gelmemektedir.

 

ARA ÖĞÜNLERDE CEVİZ FINDIK VE BADEM

E vitaminin vücut çalışmasındaki en önemli görevi antioksidan özelliğidir. En zengin kaynakları; fındık,ceviz badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahin gibi besinlerdir.Balık,Balık yağı, fındık ve cevizde bulunan “Omega-3” yağ asitleri güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir.

 

ÇİNKO EKSİKLİĞİNE BAĞLI HASTALIKLARA KARŞI ET

Vücuda yapılacak çinko desteği fiziksel, nörolojik ve psikolojik gelişmeyi iyileştirir, yaşamı tehdit eden enfeksiyonların sıklığını da azaltır. En iyi kaynakları; kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir. Diğer kaynaklar;fındık,ceviz,fıstık gibi kuruyemişler, süt ve peynir ve kuru baklagiller olarak sayılabilir.

 

DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI BAL

Bal, enerji veriminin dışında karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının fazla olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı, ağız, boğaz ve bronşlardaki rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarında doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Kahvaltıda veya çocuğunuzun okuldan eve geldiği saatte 1 dilim ekmeğe süreceğiniz 2 tatlı kaşığı Bal hastalık savar etki yapacaktır.

 

6 ÖĞÜNE TAZE SEBZE VE MEYVE

Mevsimine uygun taze sebze ve meyveler günün 6 öğününe dağıtılmalıdır. Çocuklara mutlaka ekmek yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Tahıllı,cevizli ve zeytinli ekmekler de çocukların büyümesine katkı sağlayan lif içeriğine sahip olup sağlıklı seçimler olarak tercih edilebilir. Çocukların ana öğünlerinde et yemesi sağlanmalıdır.Köfte,balık,etli sebze yemekleri ve kurubaklagiller protein ihtiyacı açısından beslenmede olmazsa olmazlardır.

 

pirinç

BİLMENİZDE FAYDA VAR

Yedinci ayda çok hareketlenen bebeğin beslenmesine mutlaka makarna ve pilavı da eklemek gerekir. Kompleks karbonhidrat yapısındaki bu gıdalar kan şekerini yavaş yükselttikleri için çocukların enerji ihtiyaçlarını karşılamada çok önemli yer tutarlar. Ancak beyaz pirinç pilavının besin değeri bulgurdan çok daha düşük olduğunu unutmayın. Yavrunuza pirinç pilavı vermeden önce en baştan itibaren sadece bulgur pilavına alıştırırsanız ileride daha sağlıklı beslendiği için anemi, obezite benzeri beslenme sorunu kökenli hastalıklarla uğraşmamış olursunuz.

pirinç çeşitleri

 

Buğdaygiller familyasından olan pirinç sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Besleyici özelliği ile öne çıkan pirincin 5 türü vardır.

Uzun taneli pirinç: Uzun ve ince olan pirinç tanelerinin uzunluğu eninin 4 veya 5 katıdır. Pişirildiğinde hafif ve yumuşak olur.

Orta taneli pirinç: Uzun taneli pirinçle kıyaslandığında daha kısa ve geniştir. Uzunluğu eninin 2 veya 3 katıdır. Pişirilirken uzun taneli pirince göre daha fazla yapışma eğilimi gösterir.

Kısa taneli pirinç: Kısa, tombul, hemen hemen yuvarlaktır.

Aromatik pirinç: Kendine has bir tadı ve aroması vardır.

Tatlı pirinç: Kısa ve tombuldur. Pişirildiğinde pirinç şeklini kaybeden tatlı pirinç yapışkan bir hal alır.

Pirinç çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Basmati: Kuzey Hindistan’a ait olan pirinç cinsi uluslararası bir üne sahiptir. Fındığa benzer kokusuyla dikkat çeker.

Baldo pirinç: Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yerini alan baldo pirinç basmati pirince oranla daha tombul tanelidir. Belirgin özelliği ise daha az su çekmesi ve kokusuz olmasıdır.

Kokulu pirinç: Kendine has tadından dolayı tüm beğenileri üzerine toplar. Uzun taneli olan pirinçler arasında yerini alır ve yüksek kaliteye sahiptir.

Yabani pirinç: Kendine has siyah bir renge sahip olan yabani pirinç Amerika ve Kanada’da yetiştirilir.

Kepekli pirinç: Besleyici değeri en yüksek pirinç çeşididir. Diğer pirinç türlerine göre daha fazla süre pişirmek gerekir.Ekvator iklimi ve tropik iklimlerde yetişen pirinç en çok Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Bangladeş, Güney Amerika Kıtası ve Afrika’da tüketilir.

Çin mutfağında ekmek fazla tüketilen bir madde olmadığı için pilav ekmek yerine doyurucu madde olarak kullanılır. Pirinçten yapılan pirinç unu makarnası ve pirinç şarabı da yaygın olarak kullanılanlar arasındadır.

Japon mutfağında da aynı öneme sahip olan pirinç öğle ve akşam yemeklerinde, yan yemek olarak değerlendirilirken, sabahları çiğ yumurta ve soya sosu ile karıştırılarak ana yemek olarak tüketilir.

Tayland mutfağında pilav olarak her öğün kullanıldığı gibi tatlılarda da tercih edilen pirinç çeşitlerinin başında yasemin kokulu pirinç gelir. Sade pirinç pilavı ise acılı yemeklerin acısını hafifletmek için kullanılır.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?