PREMATÜRE DOĞUM NEDENLERİ

PREMATÜRE DOĞUM NEDENLERİ

Normal hamilelik süreci olan 40 hafta tamamlanmadan, 37 haftadan önce gerçekleşen doğumlara prematüre doğum denir. Bu haftadan önce doğan bebeklerse prematüre bebek olarak adlandırılırlar.

 

 

Prematüre bebekler gebelik yaşına göre 3’e ayrılır;

1. Grup ileri derecede (24-31 hafta)

2. Grup orta derecede (32-35 hafta)

3. Grup sınırda (36-37 hafta)

 

 

Doğum ağırlıklarına göre de 3’e ayrılır:

1. Düşük doğum ağırlığı : Bebeğin doğumda 2500 gr.’dan az olması.

2.Çok düşük doğum ağırlığı : Bebeğin doğumda 1500 gr.’dan az olması.

3.Aşırı düşük doğum ağırlığı: Bebeğin doğumda 1000 gr.’dan az olması.

 

 

Prematüre Doğumun Nedenleri

Anne karnındaki bebek (fetus), rahim içinde “amniyon sıvısı” içinde büyür ve başta oksijen olmak üzere her türlü gereksinim ve beslenmesi gebelik eşi (plasenta) aracılığı ile olur. Atıklar yine plasenta aracılığı ile atılır. Fetusun beslenmesi annenin kan dolaşımı aracılığı ile olmaktadır. Kan dolaşımındaki sorunlar, annedeki bazı problemler, fetusun içinde bulunduğu rahimdeki bozukluklar ya da fetusun kendisine ait hastalıklar, zamanından önce yani prematüre doğuma neden olabilir.

 

 

Anneden Kaynaklanması Olası Nedenler

Anne yaşı:

  • İdeal gebelik yaşı 20-30 yaş arasıdır.
  • Hamilelik dönemi ve doğum sonrası bakım, anne yaşından etkilenebilir.
  • 17 yaş öncesi ve 35 yaşından sonraki gebelikler riskli olabilir.
  • Erken yaş gebeliklerinde annede yüksek tansiyon ile seyreden ve eklampsi, geç yaş gebeliklerinde bebekte Down Sendromu (Mongol bebek) gibi kromozom anormallikleri görülebilir.

 

Hipertansiyon:

  • Kan dolaşımı aracılığı ile beslenen fetus, annenin hipertansiyonundan etkilenir.
  • Hipertansiyon önceden olabileceği gibi gebelikte de ortaya çıkabilir.
  • Annedeki hipertansiyon hem annenin yaşamını tehlikeye atar, hem de doğum ağırlığı düşük bebek ya da erken doğum riski yaratabilir.

 

Kronik hastalık:

  • Kalp, böbrek, akciğer, damar hastalığı gibi annedeki kronik hastalıklar, prematüre bebek doğum riskinin artmasına neden olabilir.

 

Düşük gelir düzeyi:

  • Yoksulluk, küçük yaşta gebelik, yetersiz beslenme ve yetersiz gebelik bakımı gibi nedenlerle premetüre bebek doğurma riskini arttırabilir.

 

Sık doğum:

Annenin doğumdan sonra fiziksel ve ruhsal olarak toparlanabilmesi ve bir sonraki hamileliğin sağlıklı gerçekleşebilmesi için, iki gebelik arasında en az iki yıl olması gerekir.

 

Enfeksiyon:

Enfeksiyonda vücudun salgıladığı ve vücudun savunma mekanizmasını oluşturan bazı maddeler, rahmin kasılmasına neden olarak erken doğuma neden olabilir. Erken doğumların %16’sında amnion mayide enfeksiyon görülebilir. Hamilelik döneminizde, idrar yolu enfeksiyonu gibi her türlü enfeksiyonun acilen saptanarak, uygun antibiyotik tedavisine başlanması erken doğum riskini azaltabilir.

 

Sigara veya uyuşturucu kullanımı:

Gebelikte sigara kullanımı, fetus ve plasentada bir yandan karboksihemoglobinin artıp oksijenin azalmasına, bir yandan da içerdiği nikotin ile prematüre bebek doğum riskinin artmasına neden olabilir.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?