SOSYAL MEDYA İLE GELEN YETERSİZ ANNELİK SENDROMU

sosyal_medya_ikon

Son zamanlarda popüler annelerin artan sosyal medya paylaşımları onları takip eden anneler ve çocukları üzerinde farklı etkiler oluşturmaktadır. Paylaşım yapan annelerin çocuklarıyla yaşadıkları süreçlerden etkilenen takipçi anneler, kendilerini yetersiz hissedebilmektedirler.

“Ben çocuğumla yeteri kadar aktivite yapamıyor muyum, çocuğuma yetemiyor muyum?” sorusunu kendine yönelten annelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Sosyal medyada kendisine bu durumu iş edinmiş annelerin paylaşımlarında çocuklarıyla birlikte yaptıkları aktiviteler, sürekli farklı etkinlikler ve paylaşılan anlık fotoğraflar, onları takip eden  annelerde kendi hayatlarına ve çocuklarına yetemedikleri düşüncesi oluşmasına neden olmaktadır. Buna “yetersiz anne sendromu” da diyebiliriz.

PAYLAŞIMLAR TAKİPÇİ ANNELERDE YETEMİYORUM HİSSİNE YOL AÇABİLİYOR

insan hayatına birçok noktada kolaylık getiren sosyal medya aynı zamanda birçok istenmeyen durumları da hayatımıza  dahil edebilmektedir. İnsanlar arasında rekabet, kendini yetersiz hissetme, beğenmeme gibi duyguların sıkça görüldüğü sanal alemin, aile ilişkilerine ve düzenine özellikle de anne-çocuk iletişimine fazlaca etki ettiği düşünülmektedir. Bilinçli olan ebeveynler sosyal medya üzerinde bazı hususlara dikkat ederek bu durumun etkilerinden minimum düzeyde etkilenebilirler.

Mesela yaşadıkları sıkıntıları sosyal paylaşım sitelerinden paylaşarak çözüm aramak ve diğer kişilerin görüşleriyle kendilerini iyi hissetmek yerine kendi özel hayatlarındaki kişilerle iletişime geçerek bu durumu çözüme kavuşturmayı denemeliler. Bir diğer örnekte çocuğunun özel her anını sosyal medyadan paylaşan anneler, bu anneler mutlu her anlarını süslü cümleler üzerinden paylaşarak takipçilerinde “ne kadar mutlular acaba ben çocuğuma yetemiyor muyum?” sorusunu kendilerine yöneltmelerine sebep olmaktadırlar. Bu durum annenin kaygısını arttırmaktadır. Ve annede çocuğuna karşı davranışlarda tutarsızlık, aşırı ilgi gösterme gibi durumlar oluşabilmektedir.

sosyal anne-2

 HER ŞEYİN EN İYİSİNİ BEKLEMEK ÇOCUĞUN KİŞİLİK GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİYOR

Her anne çocukları için tabi ki en iyisini istemektedir. Fakat “her şeyin en iyisi olsun, benim çocuğum her şeyi başarsın, hayatında hiçbir şey aksamasın ve eksik olmasın“ gibi kusursuz düşüncelerle yola çıkıldığı zaman çocuğun kişiliği olumsuz etkilenmektedir. Hayat akışının içinden paylaşılan her anın mükemmel olmadığı unutulmamalıdır. İnsanlar sadece mutlu anlarını, en güzel özel anlarını çaba harcayarak belki daha farklı göstererek insanların beğenisine sunmaktadır. Tabi ki bu insanlarda hayatlarında hayal kırıklığı yaşamaktadırlar, üzülmektedirler, aile içinde bazı olumsuz durumlar yaşamaktadırlar. Sizlerde bunların farkında olarak bu mutluluk tablolarının sizi yanıltmasına izin vermeyin.

Neden sosyal medyada bu tarz paylaşımlar yapılmakta ve neden bu kişiler kendilerini mükemmel gösterme çabasındalar? Hayat görüşü mükemmeliyetçi olan ve sosyal kaygı taşıyan kişilerde bu davranışlar daha sık görülebilmektedir.

MÜKEMMELİYETÇİ EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINDA KAYGI GELİŞEBİLİYOR

Mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklarında performans kaygısının yoğun yaşandığı görülmektedir. Ebeveynler mükemmeliyetçi ve obsesif özelliğe sahipse çocuklarında da; “anksiyete (kaygı), mükemmeliyetçilik ve obsesyonlar (takıntılar)” görülmektedir. Ailede çocuk odak yapılmışsa çocukta sosyal fobi de gelişebilmektedir. Ailenin çocuktan beklentisi yüksekse, başarıya fazlasıyla önem veriyorlarsa, çocukta sınav kaygısı, performans kaygısı ortaya çıkabilmektedir. Zekası yüksek olduğu halde, öğrenme sorunu yaşamayan çocukların, sınav başarısızlığı da bu sebepten olabilmektedir.

ÇOCUKLARLA KALİTELİ VAKİT GEÇİRMENİN DAHA ÖNEMLİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM

Unutulmamalıdır ki sosyal medyadaki anneler yaptıkları anlık paylaşımlarla mükemmel ve çok mutlu görünüyor olabilirler ancak her şey göründüğü gibi eğlenceli ve mükemmel olmamaktadır. Önemli olanın çocuğunuzla dürüst, yapay olmayan ve güven veren bir ilişki kurmanızdır. Ve bu ilişkinizi kimseye ispat etme ihtiyacınız ve zorunluluğunuz yoktur. Önemli olan bunu kendi içinizde yaşayabiliyor olmanızdır. Her ailenin ve her çocuğun sahip olduğu özellikler, ilgi ve yetenekler farklılık gösterebilir olduğundan bu durum göz ardı edilmemelidir.

  “Yaşam içinde bir çok renk vardır, ve insan hayatı siyahla beyaz arasındaki tüm renklerle yaşandığında değerlidir.” 

annevebebek

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?