SÜT İZNİ

Mother is working with laptop while daughter (6-11 months) is sitting in background

4857 SAYILI KANUNUN 74. MADDESİ ANALIK HALİNDE ÇALIŞMA VE SÜT İZNİ

Çalışma hayatının içinde bulunan kadın işçilerimizin doğum yapmaları halinde çalışma ve süt izni konusu 4857 sayılı İş Kanunu`nun 74`üncü maddesinde düzenlenmiştir. 4857 sayılı iş kanunun 74. maddesi gereği doğum ve süt izinleri;

  • Esas olarak doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak toplam 16 haftalık doğum izni süresince işçilerin çalıştırılmaması esastır.
  • Çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftaya, 2 hafta daha süre eklenir. Bu durumda doğum izni: 10 + 8 = 18 hafta olur.
  • Sağlık durumunun uygun olması halinde doktor onayıyla doğumdan önceki 3 haftaya kadar iş yerinde çalışılabilir. Bu durum işçinin isteğiyle gerçekleşir. Böyle bir durumda çalışılan süreler doğumdan sonraki izinlere eklenir.
  • Hamilelik süresince işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
  • İsteği halinde işçiye 16 haftalık (çoğul gebelik halinde 18 haftalık) ücretli izine ek olarak 6 aya kadar ücretsiz izin de verilir. Bu süre, yıllık izin hesabında dikkate alınmaz
  • Bununla birlikte, doğumdan sonra işçilere 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saatlik süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağına işçi karar verir. Bu süreler günlük çalışma süresinden sayılır. Doğum izini sürecinde işverenlerin yükümlülüğü işçinin almış olduğu sağlık raporunun SGK’ya bildirilmesidir. işveren dilerse bu sürede işçisine ücretinin tamamını ya da bir kısmını ödeyebilir. Bu ödemeyi karşılıksız olarak ya da borç olarak gerçekleştirebilir. Bu konuda kanuni bir yükümlülük veya yasak bulunmamaktadır. Tamamen işçi ile işverenin anlaşmasına bağlı bir durumdur. İşçi doğum izninin bitiminde SGK’ya başvurarak rapor parası ile ilgili işlemlerin tamamlanmasının ardından bankaya gönderilecek parasını alabilir.

 

MEMURUN İZNİ İŞÇİDEN DAHA FAZLA

Süt izni konusunda önemli bir nokta, kadın memurların süt izinlerinin kadın işçilerden daha fazla olması. Kadın memura ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci altı ayda günde 1.5 saat süt izni veriliyor.

657 sayılı Kanun’da yer alan “Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır” hükmü yer almaktaydı.

6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklikten sonra mezkur maddenin (D) fıkrası ile; “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır” hükmü getirildi.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?