YENİDOĞAN BEBEKLERDE KALÇA ÇIKIĞI

bebeklerde kalça çıkıklığı

 

Yenidoğan’da Kalça Çıkığı

Kalça çıkığı erken dönemde anlaşılıp tedavi edilmediğinde sakatlığa yol açıyor. Kız bebeklerde, erkeklere oranla 6 kat daha sık görülen kalça çıkığını yakalamak için bebekler doğar doğmaz bir ortopedist tarafından da muayene edilmeli.

 

Doğumsal kalça çıkığı nedir?

Uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunması gereken yuvadan çıkmasına kalça çıkığı denir.

 

Hangi sıklıkta görülür?

Genelde kalça çıkığı yeni doğan bebeklerde binde bir ile binde bir buçuk arasında değişen sıklıklarla görülür. Anne ve babasında kalça çıkığı görülen yeni doğan bebeklerde de kalça çıkığı rahatsızlığının görülme oranı daha fazla.

 

Kalça çıkığının çeşitleri şunlardır:

– Kalçanın tamamen çıkık olduğu ama muayenede kalça ekleminin basit bir manevra ile yerine oturtulabildiği kalça çıkığı,

– Kalçanın yerinde olduğu ancak muayene esnasında basit bir manevra ile yerinden çıkabilen kalçalar,

– Kalçanın yerinde olduğu ancak kalçanın kemik ve kıkırdak ve diğer yumuşak dokularda gelişme geriliği olan kalçalar.

 

Önlemek mümkün müdür?

Kalça çıkığının nedenleri olan rahim içinde anne suyunun az olması, rahim içinde duruş bozuklukları, ailesel bağ gevşeklikleri gibi kalça çıkığının oluşmasındaki nedenleri önlemek, çok mümkün değil. Ancak yukarıdaki ikinci tip kalça çıkıkları doğum sonrasında ailelerin bazı hataları nedeniyle veya bazı gelenek ve göreneklerden dolayı tam çıkık ile sonuçlanabilir.

Örneğin; yenidoğan çocuklarda sıkı kundaklamanın yapılması, banyo yapıldıktan sonra bebeklerin ayaklarından asılıp başından aşağıya doğru sarkılması kalça çıkığı riskini arttırır. Ülkemizde yapılan kundaklamanın tam tersine Afrikalı zenciler çocuklarını sırtlarında veya kucaklarında taşıdıklarından buralarda kalça çıkığı daha az görülüyor. Afrikalı yerliler ise bebeklerini bacakları kalçadan açik bir sekilde taşırlar.

 

Aileler çocuklarında doğumsal kalça çıkığı olup olmadığını anlayabilir mi?

Doğumsal kalça çıkığının olup olmadığı yürüme yaşından önce çocuğun her iki kalçasının yanlara doğru tam açılmaması, bacaklardan birinin kısa olması, bacaklardaki et kıvrımları denilen çizgilerin simetrik olmaması kalça çıkığının habercisi olabilir. Yürüyen çocuklarda ise özellikle tek tarafli çıkıklarda topallama, iki taraflı çıkıklarda ise paytak yürüyüş kalça çıkığının belirtisi olabilir. Özellikle ailesinde anne ve babasinda kalça çıkığı olan çocuklarda kalça çıkığı riski normal ailelere göre daha fazla. Kardeşlerinde kalça çıkığı olan bebeklerde kalça çıkığı riski daha fazla.

 

Tanı nasıl konur?

Her yenidoğan bebek, çocuk doktoru ve ortopedi uzmanı tarafindan muayene edilmeli. Iyi bir ortopedi muayenesi çoğu kez tanı koydurucu olabilir. Bunun yanında kalçadaki herhangi bir geriligin tanısında ise ultrosonografi ve röntgen yöntemlerine başvurmak gerekir.

 

Tedavisi mümkün müdür?

Kalça çıkığının tedavisine bebek doğar doğmaz başlanmalı. 1 yaşından önce kalça çıkığı tedavisi yapılan bebeklerde neredeyse tama yakın başarı görülür. Yani tamamen saglıklı kalça elde edilebilir. Bir yaşından sonraki tedavilerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak başarı oranı düşer. Erken bebeklik dönemi kalça çıkığı tedavisinde, ?ara bezlerinden, ateller? gibi yöntemlerden başarılı sonuçlar alınıyor. Bunların yetersiz kaldığı durumlarda çıkığın anestezi altında yerine oturtulması ve bazen de küçük cerrahi müdahaleler ve alçılı tespitlerle tedavi yapılır. Bazen açık ameliyat gerekebilir.

0 Yorum

Bir Yorum Yazın

BİZE ULAŞIN

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Gönderiliyor

©2017    b e b e k l e

veya

Bilgilerinizle Giriş Yapınız

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?